Jak działają nawilżacze powietrza?  

Nawilżacz powietrza to dość proste urządzenie, które w krótkim czasie zwiększa wilgotność powietrza w pomieszczeniu. Nawilżacze różnią się między sobą wydajnością i sposobem działania, ale efekt zawsze jest taki sami - suche powietrze przestaje być problemem. Jest to o tyle ważne, że zbyt suche powietrze jest bardzo niekorzystne dla naszego samopoczucia i zdrowia.

Ma to szczególne znaczenie u najmłodszych domowników, dlatego rodzice często decydują się na nawilżacz powietrza dla dzieci, który ustawiany jest w pokoju malucha. Kiedy używać nawilżacza powietrza? Należy go włączyć, gdy tylko wilgotność spadnie poniżej 40%, a zalecana wilgotność powietrza to od 40 do 65% w zależności od temperatury - im wyższa temperatura w pomieszczeniu, tym niższa zalecana wilgotność.  

Ultradźwiękowy nawilżacz zimnej mgły i 2,2 litrowy dyfuzor olejków eterycznych nawilża przestrzeń 20/30 m2 dzięki 3 trybom nawilżania. Posiada automatyczny system wyłączania po wyczerpaniu się wody w zbiorniku, trzy tryby oświetlenia, zegar do 8 godzin i zbiornik na wodę ładowany od góry. Niebanalny design od HUMIZEN.

Co daje nawilżacz powietrza?  

Nawilżacze powietrza służą do podniesienia wilgotności w domu lub biurze. Zbyt suche powietrze może powodować:

• obniżenie jakości snu;

• gorsze samopoczucie;

• przesuszenie włosów i skóry;

• przesuszenie błon śluzowych i częstsze infekcje;

• nasilenie objawów alergii;

• bóle głowy;

• wysychanie i gorszą kondycję roślin;

• podrażnienie oczu.;

• nasilone chrapanie.

To oznacza, że podniesienie wilgotności w pomieszczeniu pomoże zlikwidować te problemy, a więc nasze samopoczucie i zdrowie ulegnie poprawie właściwie bez jakiegokolwiek wysiłku.  

Modul’air to projekt semestralny studentów Wydziału Form Przemysłowych systemu urządzeń, których główną funkcją jest oczyszczanie, ogrzewanie, chłodzenie i nawilżanie powietrza. Zestaw składa się z bazy z wymiennymi bateriami, uniwersalnego modułu AIR i pasywnych modułów z gliny przeznaczonych do wnętrz. Modularna budowa i towarzysząca produktom usługa, która umożliwia wymianę baterii, naprawę i rozbudowywanie systemu, sprawiają, że projekt wpisuje się w ideę zrównoważonego gospodarowania i ekonomii cyrkularnej.

Nawilżacz powietrza - rodzaje  

W sklepach można kupić 3 rodzaje urządzeń: nawilżacz powietrza ewaporacyjny, ultradźwiękowy i parowy. Różnią się one wydajnością, dodatkowymi funkcjami i oczywiście cenami.  

Nawilżacz powietrza ewaporacyjny

To urządzenia uważane za najbezpieczniejsze i najzdrowsze i jako takie są polecane jako nawilżacz powietrza dla dzieci. Takie urządzenie posiada wiatrak, zbiornik na wodę i zanurzony w nim filtr nawilżający. Napędzane powietrze przelatuje przez filtr, absorbując wodę i zostaje z powrotem wydmuchane do pomieszczenia. Dzięki temu szybko poprawia się wilgotność powietrza, a jednocześnie ryzyko nawilżenia powyżej 60% jest minimalne. Dodatkowo nawilżacz powietrza ewaporacyjny częściowo oczyszcza powietrze i jest energooszczędny. Wadą może być wysoka cena.  

Nawilżacz powietrza ultradźwiękowy

Mają najwięcej dodatkowych funkcji, a dodatkowo są energooszczędne i stosunkowo tanie, dzięki czemu są najpopularniejszym rodzajem nawilżacza powietrza. Mogą mieć wbudowany higrostat, wskaźnik poziomu i braku wody oraz inne udogodnienia. Minusem jest dźwięk generowany przez urządzenie, który ma częstotliwość nieprzyjemną dla zwierząt domowych, ale za to dla człowieka praca nawilżacza jest wyjątkowo cicha. Do tego typu nawilżaczy należy używać wody destylowane.  

Nawilżacz powietrza parowy

Najprostszy i najtańszy typ nawilżaczy powietrza, ale o wysokim poborze prądu. Nawilżacze powietrza parowe są wyposażone w grzałkę, dzięki której podgrzewają wodę, doprowadzając do jej parowania. Niestety gorąca para wodna może być niebezpieczna dla dzieci, więc unika się ich stosowania w domu z maluchami.  

Nawilżacze powietrza - ranking  

Nawilżacz powietrza Philips HU4816/10

To urządzenie ewaporacyjne o wydajności 300 ml/godz., które zalecane jest do pomieszczeń o powierzchni 44 m2. Zaletą jest automatyczne utrzymanie określonego poziomu wilgotności, równomierne rozprowadzanie wilgotnego powietrza i 3 tryby poziomów pracy. Do tego wbudowany higrostat, timer, stosunkowo cicha praca i niski pobór energii, które sprawiły, że to urządzenie cieszy się dobrymi opiniami wśród klientów. Urządzenie można kupić za 890 zł, ale do kosztów eksploatacji trzeba dodać cenę filtrów, które należy wymienić przynajmniej raz w roku.  

Nawilżacz powietrza Philips HU4816/10

Nawilżacz powietrza Xiaomi Mi Smart Antibacterial Humidifier  

To ultradźwiękowy nawilżacz powietrza, który zyskał uznanie klientów. Poza funkcją nawilżania powietrza oferuje również jonizację i wiele dodatkowych funkcji: możliwość sterowania smartfonem, higrometr i termometr, czujnik poziomu wody, tryb nocny i automatyczne wyłączenie. Ceny za urządzenie zaczynają się od 300 zł.

Nawilżacz powietrza Xiaomi Mi Smart Antibacterial Humidifier

Nawilżacz powietrza Stadler Form Oskar  

Niebanalny design i wysoka wydajność do 370 ml/godz. przypadną do gustu każdemu i sprawiają, że jest to jeden z najpopularniejszych modeli. Ten ewaporacyjny nawilżacz powietrza nadaje się do pomieszczeń o powierzchni do 50 m2 i zapewnia cichą pracę oraz energooszczędność. Urządzenie posiada wbudowany higrostat, regulację poziomu wilgotności i wkłąd filtrujący wodę. Cena wynosi około 300 zł.  

Nawilżacz powietrza Stadler Form Oskar

Oczyszczacz powietrza z funkcją nawilżania Dyson Purifier Humidify+Cool™ Formaldehyde PH04 

Dyson Purifier Humidify+Cool™ Formaldehyde to urządzenie dla najbardziej wymagających użytkowników. Jednocześnie oczyszcza i nawilża powietrze, usuwając większość bakterii i wirusów oraz poprawiając jakość powietrza w domu. Dodatkowym udogodnieniem jest możliwość chłodzenia powietrza, co w połączeniu z przyjemną bryzą poprawia komfort termiczny w gorące dni.

Wśród udogodnień znalazły się m.in.: kilka trybów pracy, timer, wskaźnik jakości powietrza, wskaźnik wymiany filtra, automatyczna oscylacja i sterowanie za pomocą wygodnej aplikacji MyDyson™. Urządzenie posiada Pozytywną Opinia Instytutu Matki i Dziecka pod względem bezpieczeństwa ogólnego, zdrowotnego i rozwojowego dzieci i jest rekomendowane dla alergików przez Polskie Towarzystwo Alergologiczne. Niestety koszt to ponad 3400 zł. Dostępny na stronie dyson.pl.

Oczyszczacz powietrza z funkcją nawilżania Dyson Purifier Humidify+Cool™ Formaldehyde PH04