Jak działa robot do mycia okien?

Maszyna, która sama myje okna? Tak! To możliwe. Aż trudno uwierzyć, że wyleziono sprzęt, który wyręczy nas w tym średnio lubianym zajęciu. Jak to się dzieje, że urządzenie nie spada z pionowej szyby? Wszystko za sprawą niewielkiego silnika próżniowego, który zapewnia robotowi przyczepność do podłoża. Po prostu przykładamy włączone urządzenie do szyby, a ono przysysa się do niej.

Następnie, posuwając się po gładkiej powierzchni, dokładnie myje i poleruje szybę nawet w tych trudnych, niedostępnych zakamarkach, znajdujących się przy ramie okiennej. Robot wyposażony jest w czujniki, które pozwalają wykryć krawędzie okna, a dzięki oprogramowaniu maszyna nie powraca niepotrzebnie kilka razy w to samo miejsce.

Sposób pracy urządzenia przypomina trochę robota sprzątającego, który odkurza podłogi, ponieważ i w tym przypadku zanieczyszczenia zasysane są do wewnątrz urządzenia, a robot pracuje w nadzorowanym przez czujniki i oprogramowanie trybie. Robotem do mycia tradycyjnych okien, umyjemy także okna dachowe oraz lustra, kabiny prysznicowe oraz wszystkie płaskie przeszklenia.  

Zalety robota do mycia okien

Oprócz oczywistej zalety braku konieczności ręcznego mycia i polerowania szyb, a co za tym idzie, oszczędności sił i czasu, robot do mycia okien ma wiele innych zalet. Nie rysuje szyb i nie pozostawia smug, które często wyprowadzają nas z równowagi, po wydawałoby się, zakończonej już pracy. Urządzenie pracuje w trybach zarówno na mokro, jak i na sucho. Co więcej, w trybie na mokro możemy stosować zwykłe płyny do mycia szyb.

Kolejną zaletą jest fakt, że doskonale poradzi sobie również z blatem kuchennym i płytkami w łazience. Robot do mycia szyb zajmuje niewiele miejsca, więc z powodzeniem zmieści się w standardowej szafce. Wadą robota do mycia okien jest fakt, że nie umyje za nas framug okiennych. Cóż jednak znaczą niewielkie framugi w kontekście braku konieczności ręcznego umycia kilkunastu dużych okien w domu? Rachunek zysków i strat wypada zdecydowanie na korzyść robota do mycia okien.

Rodzaje robotów do mycia szyb - zasilanie

Najważniejszym podziałem jest ten, który warunkuje sposób zasilania robota do mycia okien. Wyróżniamy roboty zasilane akumulatorowo (bezprzewodowe) oraz urządzenia zasilane sieciowo. Te drugie wymagają podłączenia do energii elektrycznej podczas pracy, czyli włożenia do gniazdka wtyczki, wieńczącej kabel zasilający.

Nierzadko potrzebny jest przedłużacz, ponieważ raczej nie zdarza się, że w okolicy każdego okna znajduje się gniazdko elektryczne. Wygodniejszy jest robot do mycia okien zasilany akumulatorowo, jednak należy pamiętać o naładowaniu akumulatora przed użyciem urządzenia. Ważna jest również jak największa pojemność akumulatora, która ma bezpośrednie przełożenie na czas pracy robota. Kompromisem jest wybór robota, posiadającego obie opcje zasilania.

Na co zwrócić uwagę, kupując robota do mycia okien?

Jaki powinien być idealny robot do mycia szyb? W pełni funkcjonalny i niewymagający nakładu naszej pracy. Istnieją parametry, na które warto zwrócić uwagę, aby robot stał się wymarzonym zastępstwem chemii gospodarczej i oczywiście siły naszych mięśni.

Moc silnika - im wyższa, tym robot działa szybciej i skuteczniej. Wyższa moc silnika zapewnia również lepsze przyleganie urządzenia do szyby. Idealnie, jeśli moc silnika będzie wynosiła 90 W, jednak w przeciętnym użytku domowym dobrze sprawdzają się również modele o mocy 60 W, 70 W i 80 W.

• Głośność pracy - maksymalnie 75 dB. Wydajność - im większa, tym szybciej robot umyje okna. Przyjmuje się za bardzo dobry wynik, jeśli robot w ciągu 2-3 minut umyje 1 m2 szyby.

• Tryb pracy - dobrze, jeśli urządzenie posiada zarówno manualny tryb pracy (za pomocą przycisków na obudowie), jak i automatyczny, obsługiwany za pomocą pilota lub smartfona.

• Ruchoma głowica - pomaga uporać się robotowi z trudno dostępnymi miejscami przy ramie okna.

• Dyski czyszczące - powinny być pokryte miękkim chłonnym materiałem, który nie pozostawia smug. Dobrze sprawdza się mikrofibra, którą można prać w wysokich temperaturach. Należy pamiętać o cyklicznej wymianie ściereczek.

• Czujniki - niezbędne do wykrywania krawędzi ram okna oraz odmierzania wielkości czyszczonej szyby.

• Linka mocująca - w przypadku odczepienia się robota od szyby, urządzenie nie spadnie i nie zepsuje się.

• Wielkość powierzchni do wyczyszczenia - opis urządzenia powinien zawierać informację o minimalnym i maksymalnym rozmiarze powierzchni, którą robot może wyczyścić.

• Sygnał zakończenia pracy - pozwala zarejestrować moment, w którym przełożymy robota na kolejną szybę.

Robot do mycia okien - dodatkowe funkcjonalności

Na rynku znajdziemy wiele modeli, a producenci starają się wyróżnić swój produkt pośród innych, wyposażając urządzenia w dodatkowe funkcjonalności. Niektóre modele mogą zatem charakteryzować się automatyczną regulacją mocy ssania po ustaleniu rodzaju powierzchni, powiększoną powierzchnią ssawki, wyposażeniem w dłuższe ściereczki, które dokładnie domyją kąty okna, większą ilością trybów pracy, czy sterowaniem poprzez aplikację w smartfonie.

Robota do mycia okien kupimy już za kilkaset złotych, jednak na półkach sklepowych znajdziemy również bardziej bogato wyposażone modele za 1500 zł i więcej.

Autor
Robot do mycia okien - na jaki warto się zdecydować?
Dagmara Kasprzyk-Rogal
Dekorator wnętrz, kosztorysant budowlany, copywriter, wykształcenie ekonomiczno-administracyjne. Kobieta wielu pasji, z których największą jest tematyka wnętrzarska. Od...