Czym jest dyfuzor zapachowy?  

Dyfuzory zapachowe to niewielkie urządzenia, które służą do aromaterapii. W zależności od rodzaju mechanizm działania jest różny, ale wszystkie urządzenia dają ten sam efekt - w pomieszczeniu unosi się przyjemny zapach, który w zależności od wybranego zapachu może dawać efekt ukojenia i relaksu lub pobudzenia. Co więcej, niektórej olejki eteryczne (np. mięta) mają również efekt leczniczy i mogą być wsparciem podczas choroby.

Dyfuzory zapachowe mają zastosowanie w mieszkaniach, biurach i gabinetach, a w przestrzeniach firmowych często mają ogromne znaczenie marketingowe. Zastosowanie dyfuzorów jest bardzo szerokie:

  • aromaterapia - poprawa samopoczucia,
  • relaks;
  • zwalczanie insektów - niektóre olejki eteryczne działają odstraszająco na wiele owadów np. mięta, czy lawenda;
  • oczyszczanie powietrza - wiele olejków posiada właściwości antybakteryjne i antygrzybiczne.  

Na co zwrócić uwagę, wybierając dyfuzor zapachowy?  

Rosnące zainteresowanie sprawiło, że oferta dyfuzorów zapachowych jest bardzo bogata, dzięki czemu każdy znajdzie model idealny dla siebie. Wybierając dyfuzor, warto zwrócić uwagę na:

  • sposób działania; tryby pracy;
  • dodatkowe funkcje;
  • rodzaj zasilania;
  • wygląd.

Trzeba pamiętać, że dyfuzor zapachowy ustawiony jest zazwyczaj w dobrze widocznym miejscu, więc powinien być nie tylko praktyczny, ale i dobrze dopasowany do wnętrza. Dzięki temu stanie się nie tylko praktycznym gadżetem, ale i wspaniałą dekoracją domu.

Rodzaje dyfuzorów zapachowych  

Dyfuzor nebulizujący  

To elektryczny, bezwodny dyfuzor, który zmienia olejki eteryczne w mikro parę, uwalniając zapach do powietrza. Dzięki temu zastosowane olejki eteryczne nie tracą swoich właściwości, a aromat unosi się przez długi czas. Bezwodne działanie gwarantuje mocniejszy zapach, gdyż olejki eteryczne nie są niczym rozwodnione.

Dodatkową zaletą jest niska awaryjność i długa żywotność - tego typu dyfuzory zapachowe posłużą wiele lat. Wadą może być dość wysoka cena, ale wynagradza ją wygląd, elektryczne dyfuzory mają piękne kształty i stanowią piękne wyposażenie salonu, czy biura.  

Dyfuzor nebulizujący Beige, SEASONS

Dyfuzor zapachowy ultradźwiękowy  

To kolejny rodzaj dyfuzorów elektrycznych. Działa na zasadzie rozbijania wody na mikroskopijne kropelki połączone z olejkiem eterycznym i rozpraszane w powietrzu. Charakteryzuje się cichą pracą, niskim zużyciem olejków eterycznych i wydajną pracą - zapach jest odpowiednio intensywny i trwały, więc pomieszczenie pięknie pachnie jeszcze długo po wyłączeniu urządzenia.

Dyfuzor ultradźwiękowy Fern Amber, MADE BY ZEN

Dyfuzory elektryczne mogą mieć też dodatkowe funkcje i zapewniają bardzo prostą obsługę. Wadą może być konieczność regularnego dodawania wody i czyszczenia, zwłaszcza przy twardej wodzie.  

Pałeczki zapachowe  

To specjalne pałeczki, które umieszczone są w pojemniku z wodą, do którego dodaje się aromat w formie olejków eterycznych lub saszetek. Tańsze egzemplarze niestety są mało wydajne - zapach jest delikatny i szybko zanika, więc wymagają częstej wymiany. Stawiając na pałeczki zapachowe warto zwrócić uwagę na intensywność zapachu i wydajność pojemnika.  

Pałeczki zapachowe Lychee Rose, 500ml, Millefiori Milano

Dyfuzory zapachowe - ranking  

Ultradźwiękowy aroma dyfuzor Petite Acorn, Bloomy Lotus  

To ultradźwiękowy dyfuzor zapachowy, który wyróżnia się pięknym wyglądem w delikatnym kolorze. Jest prosty w obsłudze i oferuje funkcje timer oraz podświetlenie, które zapewnia przyjemne, rozproszone światło. To nie tylko bardzo praktyczny gadżet, ale i wspaniała dekoracja domu lub biura.

Ultradźwiękowy aroma dyfuzor Petite Acorn, Bloomy Lotus

Dyfuzor Selene, MADE BY ZEN 

Ultradźwiękowy dyfuzor zapachowy, który działa również jako nawilżacz powietrza. Oferuje tryb nocny i dwa tryby pracy: ciągły oraz przerywany. Dużym udogodnieniem jest automatyczne wyłączenie po wyparowaniu wody. Delikatne podświetlenie i piękny wygląd połączony z delikatnym, okrągłym kształtem sprawiają, że dyfuzor doskonale się prezentuje.  

Ultradźwiękowy dyfuzor zapachowy Selene, MADE BY ZEN

Un Air de Diptyque, Diptyque 

To elektryczny dyfuzor zapachowy przeznaczony dla najbardziej wymagających użytkowników. Zapewnia łatwą obsługę i wydajne działanie. Jednak jego największą zaletą jest niesamowity wygląd. Niebanalne wykończenie w czarno-złotym kolorze wspaniale wygląda i dodaje szyku każdemu wnętrzu. Ten model jest idealny do nowoczesnych wnętrz i wystroju w stylu glamour.  

Elektryczny dyfuzor zapachowy Un Air de Diptyque, Diptyque

George II Silver Chrome, Mr & Mrs Fragrance 

Stylowy dyfuzor zapachowy w kształcie pajacyka zachwyci Cię nie tylko funkcjonalnością, ale i wyglądem. Srebrne wykończenie dodaje gadżetowi elegancji, a nowoczesny design zadowoli nawet wymagających użytkowników.

Również działanie dyfuzora jest innowacyjne - wystarczy umieścić w nim kapsułki zapachowe, aby przyjemny aromat unosił się w całym pomieszczeniu. Urządzenie ma zasilanie akumulatorowe, co ułatwia jego ustawienie w najlepszym miejscu i oferuje dwa tryby pracy.  

Dyfuzor zapachowy George II Silver Chrome, Mr & Mrs Fragrance

Air Sonic Aroma Bottle Grey, Ipuro 

Elektryczny dyfuzor zapachowy w ciekawym kształcie, przypominającym butelkę lub wazon. Zasilanie sieciowe oraz łatwa obsługa sprawiają, że urządzenie nie tylko doskonale wygląda, ale i jest bardzo praktyczne.

Użytkownik ma do dyspozycji: regulację intensywności oraz trybu pracy (ciągły i przerywany). Do tego odświetlenie, które również można dopasować do swoich preferencji, wybierając stałe podświetlenie lub zmieniające się barwy światła.  

Elektryczny dyfuzor zapachowy Air Sonic Aroma Bottle Grey, Ipuro

Soni Home Ultrasonic Diffuser Green, SEASONS 

Ultradźwiękowy dyfuzor z podświetleniem i timerem, który gwarantuje wygodną obsługę i wydajną pracę. Urządzenie oferuje różne tryby światła, które pomogą się zrelaksować i sprawią, że gadżet będzie jeszcze lepiej się prezentował. Dużą zaletą jest też oczywiście ciekawy kształt - delikatne linie, nieoczywisty kształt i neutralny kolor będą świetnie wyglądać w każdym pomieszczeniu.

Ultradźwiękowy dyfuzor Soni Home Ultrasonic Diffuser Green, SEASONS

The Perfume Genie 2.0, Rituals 

Nowoczesny dyfuzor zapachowy, którym można sterować za pomocą asystenta głosowego, dedykowanej aplikacji lub przycisków umieszczonych na tylnej części obudowy.

Pozwala zaprogramować aż 35 ustawień aktywizowania zapachu, dostosowując harmonogram i intensywności do indywidualnych upodobań użytkownika. Dodatkowo opływowy kształt w złotym kolorze sprawia, że to designerska ozdoba domu, a nie tylko praktyczny gadżet.

Dyfuzor zapachowy The Perfume Genie 2.0, Rituals