Sen w otoczeniu natury - ta firma stworzyła playlistę do zasypiania!

Stworzona przez firmę playlista składa się z dźwięków natury zarejestrowanych przez okna dachowe VELUX. Te naturalne dźwięki mogą służyć do regeneracji psychicznej, czy poprawie snu. W ich towarzystwie można pomedytować, poczytać książkę, wziąć kąpiel, czy też skupić się na nauce lub pracy. Tym samym okna dachowe VELUX mogą być pomostem między naszym domem, a naturą. Działanie odgłosów natury, w które możemy się wsłuchać dzięki nim, są porównywalne do efektów różnych dźwięków ASMR, które jak się okazuje działają uspokajająco i relaksująco.

Jak dźwięki w sypialni wpływają na komfort snu?

ASMR to skrót od autonomous sensory meridian response. Odnosi się do efektów dźwiękowych, które wywołują przyjemne uczucie mrowienia. Z przeprowadzonych badań1,2 wynika, że mogą one mieć pozytywny wpływ na nasz nastrój, pomagać w osiągnięciu relaksu i zmniejszeniu stresu. Podobnie jak muzyka, zmieniają one wskaźniki fizjologiczne - mogą zmniejszyć częstotliwość akcji serca i zwiększyć poziom przewodności skóry, co może świadczyć o tym, że ASMR jest przyjemnym i uspokajającym, ale też aktywizującym doświadczeniem.

Hit na rynku - okna dachowe z funkcją wyciszania deszczu  

Otwierając okno dachowe możemy wsłuchać się w cichy poranny śpiew ptaków, szum liści na wietrze. Są jednak i tacy, który do odprężenia potrzebują niemal absolutnej ciszy. Dobrze dobrane okna dachowe powinny zapewniać nie tylko odpowiednią ilość światła dziennego, ale także dobrą izolację akustyczną i chronić przed hałasem z zewnątrz. Wówczas dobrym wyborem będą np. okna dachowe VELUX z pakietem wyciszania deszczu, które obniża poziom hałasu powodowanego przez deszcz o Rw 7dB w porównaniu ze standardowym oknem dachowym VELUX, co dla ludzkiego ucha jest obniżeniem hałasu o połowę. Otwierając okno, zawsze będziemy mieć możliwość zaproszenia dźwięków natury lub świeżego zapachu deszczu do wnętrza.

Więcej informacji na: www.velux.pl

1 Sakurai N, Ohno K, Kasai S, Nagasaka K, Onishi H and Kodama N. Induction of Relaxation by Autonomous Sensory Meridian Response. 2021. Frontiers in Behavioral Neuroscience, Vol.15. 
2 Wai, Chan Ko. Phenomenological study about enhancing university student's psychosocial wellbeing through YouTube videos: Autonomous Sensory Meridian Response (ASMR) in Finland. 2020. University of Lapland, Faculty of Education. MA Thesis