Rodzaje ubezpieczeń nieruchomości - ubezpieczenie mieszkania i ubezpieczenie domu

Ubezpieczenia nieruchomości zaliczane są do ubezpieczeń majątkowych, zapewniających wiele wariantów ochrony. Możesz wybierać pomiędzy takimi polisami jak:

  • ubezpieczenie mieszkania,
  • ubezpieczenie domu,
  • ubezpieczenie domu w budowie,
  • ubezpieczenie ruchomości w domu i innymi.

Najszerszy zakres zapewni polisa all risk. Natomiast ubezpieczenie domu w budowie, o którym mowa, jest czasowym ubezpieczeniem na okres prowadzenia inwestycji. Kiedy obiekt jest już odebrany przez nadzór i dopuszczony do użytkowania, ubezpieczenie to może przekształcić się w ubezpieczenie domu.

Jaką ochronę zapewni ubezpieczenie budowy domu?

Budowa domu, inaczej stadium budowy, w terminologii ubezpieczeniowej oznacza "budynek mieszkalny nowo wznoszony, ale również znajdujący się w rozbudowie, przebudowie czy nadbudowie". Rozpoczęcie inwestycji następuje z chwilą podjęcia prac przygotowawczych na terenie budowy, a kończy się po uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie. Ewentualnie w momencie faktycznego zamieszkania w domu jednorodzinnym po uzyskaniu wszystkich, wymaganych przepisami prawa, odbiorów częściowych.

Umowa ubezpieczenia domu w budowie, oferowana przez towarzystwo UNIQA, obejmuje m.in. ryzyko kradzieży z włamaniem i rabunku, gdy dom w budowie jest w stanie surowym zamkniętym. Po zapłacie dodatkowej składki może być rozszerzone o ryzyko powodzi. Ubezpieczyciel pokrywa szkody wynikające ze zdarzeń losowych oraz kradzieży w domu rodzinnym w stadium budowy, obejmując ochroną elementy stałe, narzędzia i materiały budowlane.

Wyjątkiem od reguły jest zniesienie odpowiedzialności odszkodowawczej ubezpieczyciela, jeśli do kradzieży materiałów i narzędzi z budowy doszło w związku z brakiem należytego zabezpieczenia ich na miejscu. Przed wykupieniem ubezpieczenia mieszkania i domu warto przeczytać Ogólne Warunki Ubezpieczenia, aby wiedzieć, do jakich świadczeń w związku z danymi szkodami masz prawo.

Ile kosztuje ubezpieczenie nieruchomości - sprawdź w kalkulatorze online!

Korzystając z praktycznego narzędzia, jakim jest ubezpieczenie domu – kalkulator, udostępniony na stronie towarzystwa UNIQA, możesz szybko dowiedzieć się, jaką składkę zapłacisz. Aby sprawdzić koszty i sumę ubezpieczenia, wystarczy wpisać do kalkulatora ubezpieczenia mieszkania lub domu podstawowe parametry i wybrać zakres ochrony. Bez wychodzenia z domu ustalisz wysokość składki i zyskasz możliwość wykupienia takiej polisy od razu, w trybie online.