Prasowanie to dla jednych udręka, innych zaś forma relaksu, której nie przepuszczą, gdy tylko mają okazję zaopiekować się stertą pogniecionych bluzek czy spodni. Warto wybierać ubrania z naturalnych materiałów, które pozwolą na komfortowe i szybkie wyprasowanie. Niestety te na bazie poliestru oraz innych syntetyków, bardzo łatwo gniotą się i spędzimy więcej czasu nad deska do prasowania. Dobrym pomysłem jest żelazko ze stacja parową, które lepiej radzi sobie z problemowymi kołnierzykami, zagnieceniami czy rowkami. Bez względu na to, należy stosować odpowiednią "higienę" żelazka, aby mogło służyć nam przez kolejne lata, bez opcji serwisowania. 

Do pojemnika na wodę, zawsze należy wlewać tą demineralizowaną. Niestety wlanie kranówki może w szybkim tempie spowodować zacieki, odkładanie się kamienia oraz co najgorsze, popsuć wnętrze urządzenia. Pojawiające się charakterystyczne białe kropeczki na ubraniach, to sygnał alarmowy dla nas. Wydostające się resztki kamienia zalegają na ubraniach, które ponownie należy wyprać, jeżeli nieumiejętnie strzepiemy nadmiar drobinek. To jony magnezu i wapnia, które podobnie odkładają się na dnie czajnika. Najszybszą metodą na jego odkamienienie jest użycie torebki z kwaskiem cytrynowym przynajmniej raz w miesiącu. Innym, bardziej zapobiegawczym systemem jest używanie dzbanków filtrujących wodę.

Co zrobić, aby ze stopki żelazka usunąć brązowe przypalenie?

Stopka żelazka pozostawia brudne, brązowe plamy na ubraniach? Przypominają delikatne smugi, które z trudem chcą zejść z powierzchni? To przypalona część żelazka, którą musimy jak najszybciej wyczyścić. Nie martwcie się, nie musicie go od razu wyrzucać i lecieć po nowy sprzęt.

Przypalony kamień, odkładający się na stopce wbija się w rysy powstałe na powierzchni i wnika głębiej w jego strukturę. Moja mama nauczyła mnie, jak radzić sobie z takimi niedogodnościami. Zawsze sięga do kuchennej szafki po 2 składniki, które pozwalają na szybkie doczyszczenie.

Wymieszajcie 2 opakowania proszku do pieczenia i wlejcie 2 łyżki octu spirytusowego. Połączcie tak, aby powstała papka. Nałóżcie ją na stopkę żelazka na około 2-3 godziny. Delikatnie przetrzyjcie i doczyśćcie miękką gąbeczką, bez nadmiernego rysowania.

Ważnym elementem jest także dodatkowe czyszczenie wnętrza pojemniczka z wodę. Wlejcie 150 ml wody demineralizowanej wraz ze 100 ml octu spirytusowego. Rozgrzejecie żelazko do najwyższej możliwej temperatury i ustawcie program z parą.

Prasujcie miękki ręcznik do momentu, aż nie będzie wydostawał się kamień z wnętrza kanalików stopki. Dzięki takiej prewencji przynajmniej raz na pół roku, będziecie mogli cieszyć się sprzętem na znacznie dłużej.

Co jeszcze można wyczyścić za pomocą mieszanki octu jabłkowego lub spirytusowego?

Wszyscy ci, którzy doskonale czują się w duchu zero waste, uwielbiają domowe patenty na czyszczenie. Ograniczenie się do kilku specyfików sprawia, ze nie tylko oszczędzamy pieniądze, ale także miejsce na zbędną chemię sklepową. Tak jest w przypadku octu jabłkowego czy spirytusowego, który doskonale nadaje się do czyszczenia wielu powierzchni. Osobiście przygotowuję ten jabłkowy sama, na bazie skórek jabłek. W 3 tygodnie wychodzi klarowny płyn, idealny do zadbania o dom, jak i o swoje zdrowie. Co możemy nim wyczyścić? Listę znajdziecie poniżej:

  • powierzchnię kuchenki gazowej czy też indukcyjnej,
  • plamy z ubrań czy poduszek,
  • powierzchnie zlewu z konglomeratu czy emalii,
  • zmiękczymy nim ręczniki łazienkowe czy ściereczki kuchenne,
  • doskonale dezynfekuje blat kuchenny i odplamia,
  • doczyszcza fugi łazienkowe i kuchenne,
  • idealnie odkaża wnętrze ścianek lodówki.
Autor
Żelazko zostawia brązowe smugi na ubraniach? Dzięki tej metodzie zapomnicie o nowym
Ewa Kwiatkowska
Redaktorka, domatorka, miłośniczka pięknych wnętrz i designu. Nieustannie eksperymentuje w swoim domu i ogrodzie, łącząc tradycyjne metody z nowoczesnymi rozwiązaniami....