Klimatyzatory - sprawdzony sposób na upał
To jak na razie najskuteczniejszy sposób na upał w domu. Klimatyzatorami można chłodzić jedno pomieszczenie lub kilka i ustawiać na dowolną temperaturę zależnie od tego, jak duży jest upał i jakie są nasze preferencje.
Jak prawidłowo korzystać z klimatyzatorów?
Ustawienie klimatyzatora podczas 35-stopniowych upałach na 19°C może skutkować przeziębieniem i wbrew pozorom wcale nie schłodzi pomieszczenia. Co więcej, może stanowić obciążenie dla urządzenia, zmuszając je do cięższej pracy. Aby stworzyć komfortowe warunki, zaleca się ustawienie temperatury na 23°C.
Żeby praca klimatyzatora była skuteczna, trzeba wyrobić w sobie kilka nawyków: czyścić regularnie filtry i wyłączać urządzenie, kiedy jesteśmy poza domem (ustawienie timera sprawi, że klimatyzator włączy się ponownie na chwilę przed naszym powrotem).
Do czego jeszcze może służyć klimatyzator?
Klimatyzatory można stosować do wielu innych zadań. Często w lecie najgorszy jest nie upał sam w sobie, ale wilgoć, która jest w powietrzu. Ciepło i wilgoć to mieszanka wybuchowa, która jest bardzo uciążliwa. Zamiast używać trybu chłodzenia spróbujmy użyć trybu osuszania klimatyzatora - to pozwoli zmniejszyć wilgotność i zwiększyć nasz komfort. Ponadto klimatyzatory pozwalają ustawić siłę nadmuchu. I nie tylko ochłodzą nasze mieszkania latem, ale mogą też pracować w trybie ogrzewania zimą.
Jak oszczędnie używać klimatyzatora?
Istnieją często obawy, że klimatyzatory "zżerają" prąd. Nic bardziej mylnego - czerpią one z sieci o wiele mniej energii niż na przykład wentylator. Wybierzmy urządzenie z trybem Eco: po osiągnięciu żądanej temperatury, klimatyzator wyłączy się. Będzie się włączać na 20 sekund co 10 minut, aby pobrać próbkę temperatury powietrza.
Czasem zastanawiamy się również, czy klimatyzator nie będzie hałasować. To też mit: współczesne, najlepsze urządzenia, mają o wiele niższy poziom hałasu, co pozwala montować je w sypialniach i pokojach dziecięcych.
Klimatyzator przenośny - jaki wybrać?
Warto go zastosować, gdy niemożliwy jest montaż systemów stacjonarnych. Klimatyzatory przenośne ustępują jednak klasycznym pod względem skuteczności działania, generują także większy hałas w pomieszczeniu.
Klimatyzator przenośny wyposażony jest w kółka, które, jak sama nazwa wskazuje, umożliwiają swobodne przenoszenie urządzenie do różnych pomieszczeń. Przede wszystkim należy dopasować klimatyzator do wielkości pomieszczenia. Do mniejszych pomieszczeń 25-35 m2 wystarczą urządzenia o mocy do 9000-14000 BTU (moc wyrażona w chłodnictwie). Zwróćmy też uwagę na dodatkowe funkcje urządzeń: dobowe zaplanowanie pracy urządzenia czy obsługa zdalna.
Wentylatory - wiatr w domu
To dobra alternatywa dla klimatyzatorów. Wentylatory są mniejsze, nie tak skomplikowane i, te bardziej nowoczesne, mają regulację kąta nachylenia — możemy skierować nawiew, tak jak nam się podoba.
Uważa się, że im większą moc posiada wentylator, tym lepiej. Niektóre modele mają moc w granicach 40-70 W. Na rynku istnieją również takie, które mają moc 120 W. Jednak optymalna moc wentylatora stojącego wynosi od 40 do 60 W. Wiatraki biurkowe mają zazwyczaj od 20 do 30 W.
Wentylator nie powinien przekraczać od 40 do 60 dB. Na rynku dostępne są także cichsze modele, które nie przeszkadzają spać. Wiatraki mają od dwóch do ośmiu skrzydeł. Więcej śmigieł powoduje większą wydajność urządzenia, ale liczba i kształt łopatek może jednocześnie wpłynąć na głośność pracy wiatraka.
Rolety przeciwsłoneczne, żaluzje i shuttersy - skuteczna ochrona przed promieniami UV
Rolety przeciwsłoneczne czy żaluzje to popularne i skuteczne rozwiązanie, które pomaga chronić wnętrza przed nadmiernym nagrzewaniem. Redukują nawet 90% promieniowania słonecznego i chronią przed szkodliwym promieniowaniem UV.
Rolety przeciwsłoneczne są dostępne w różnych wariantach i mogą być wykonane z takich materiałów, jak poliester, bawełna, len czy specjalne tkaniny z powłoką odbijającą promieniowanie UV. Dzięki różnorodności dostępnych tkanin, można dopasować rolety do stylu wnętrza.
Rolety przeciwsłoneczne mogą być montowane zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz okien. Rolety zewnętrzne, wykonane z bardziej wytrzymałych materiałów, są bardziej efektywne, bo zapobiegają bezpośredniemu kontaktowi promieni słonecznych z szybą. Rolety wewnętrzne natomiast są łatwiejsze w montażu i konserwacji, a także dostępne w szerszej gamie kolorów i wzorów, ale o wiele mniej skuteczne.
Rolety przeciwsłoneczne mogą być sterowane ręcznie lub automatycznie. Nowoczesne systemy automatyki pozwalają na zdalne sterowanie roletami za pomocą pilota, smartfona czy systemu smart home, co znacznie zwiększa wygodę.
Folie przeciwsłoneczne na okna - rozwiązanie nie tylko do biurowców
Folie przeciwsłoneczne na okna, choć jeszcze bardzo rzadko stosowane w domach prywatnych, są bardzo skuteczną ochroną przed słońcem. Najczęściej wykonane z poliestru, mają za zadanie odbijać promieniowanie słoneczne.
W zależności od rodzaju folii przeciwsłonecznej możemy wybrać montaż na zewnątrz lub wewnątrz okna. Montaż zewnętrzny jest bardziej efektywny - to proste zadanie, bo folia jest samoprzylepna. Przy tym trwała, łatwa do czyszczenia i wytrzymała, z powierzchnią odporną na zarysowania. Montowana na zewnątrz ma delikatny efekt lustrzany, co dodatkowo zwiększa jej skuteczność.
Folie przeciwsłoneczne mogą zredukować nawet do 80% energii słonecznej, co skutecznie obniża temperaturę wewnątrz pomieszczeń nawet o 7 stopni. Do tego jest energooszczędna - ogranicza zużycie prądu nawet do 205 kWh na 1 m2 powierzchni okiennej i gwarantuje zwrot inwestycji już po 3 latach użytkowania.
Paproć, fikus, dracena - te rośliny pomogą przeżyć upały
Wprowadzenie do wnętrza odpowiednich roślin pomaga w naturalny sposób chłodzić powietrze i utrzymywać odpowiednią wilgotność, co jest korzystne zarówno dla mieszkańców, jak i dla środowiska.
Roślinność bardzo dobrze wpływa na komfort termiczny w pomieszczeniach z uwagi na proces fotosyntezy. Pochłanianie energii słonecznej i dwutlenku węgla powoduje produkcję tlenu i wilgoci, czyniąc powietrze o wiele zdrowszym, chłodniejszym i lepiej nawilżonym.
Do roślin, które szczególnie nadają się do tego zadania, należą m.in.:>
Paproć bostońska czy paprotka zwyczajna jest znana ze swojej zdolności do chłodzenia powietrza. Dzięki wysokiej transpiracji, czyli procesowi parowania wody z liści, paprocie zwiększają wilgotność powietrza, co pomaga w obniżeniu temperatury w pomieszczeniach.
Fikus Benjamina to popularna roślina doniczkowa, która nie tylko dodaje uroku wnętrzom, ale także pomaga w regulacji temperatury. Jej duże liście skutecznie pochłaniają ciepło, a jednocześnie uwalniają dużą ilość wilgoci do otoczenia.
Sansewieria, znana również jako wężownica lub język teściowej, jest rośliną odporną na trudne warunki, w tym na wysokie temperatury. W swoich liściach przechowuje wodę, co pomaga w utrzymaniu wilgotności powietrza. Jest również znana z oczyszczania powietrza z toksyn.
Do pozostałych roślin, które pomogą nam wytrzymać upały, należą też m.in. bluszcz pospolity, dracena czy filodendron.
Oczyszczacze powietrza z nawilżaczem - zapewnią odpowiednią wilgotność powietrza
Oczyszczacze powietrza z nawilżaczem kojarzą się szczególnie z okresem zimowym, tj. grzewczym, kiedy to wyjątkowo suche powietrze sprawia m.in, że wysuszają się śluzówki. Ale wbrew pozorom problem ten wcale nie znika latem. Nasila się wtedy ruch uliczny, a upał i brak wiatru tworzą idealne warunki do spadku wilgotności nawet poniżej 20%. Dlatego przyda się oczyszczacz powietrza z nawilżaczem, który ma czujniki sterujące pracą automatyczną i dbające o prawidłowy stopień wilgotności powietrza.
Oczyszczacz bywa również pomocny w przypadku alergii - w czerwcu i lipcu nasila się bowiem pylenie traw i wzrasta stężenie grzybów mikroskopowych, dla których idealne warunki do rozmnażania występują zwłaszcza podczas słonecznych dni bez opadów.
Jak działają oczyszczacze powietrza z nawilżaczem?
Oczyszczacz nawilżający powietrze wykorzystuje metodę tzw. nawilżania ewaporacyjnego. Rdzeń takiego urządzenia stanowi specjalna mata, która nawilża powietrze cząsteczkami wody. Wystarczy dodać do zbiornika na wodę kostki lodu. Uruchomiony oczyszczacz powietrza z nawilżaczem będzie pełnił wtedy funkcję klimatyzatora, skutecznie obniżającego temperaturę zwłaszcza w mniejszych pomieszczeniach o kilka stopni.