Podobnie jest z poduszkami, które powinny zapewniać idealne oparcie dla naszej szyi oraz całej głowy. Popularne jaśki czy twarde, dekoracyjne poduszki nijak się nie sprawdzą. Wprowadzone już od kilkunastu lat poduszki ortopedyczne idealnie zajmują się problemem dyskopatii szyjnych czy też problemów związanych z nawracającymi bólami głowy. Sama jestem posiadaczką takiej poduszki już od kilku lat. Wymiana co jakiś czas jest obowiązkowa, aby zachować komfort oraz higienę materiału, na którym śpimy. Pojawiające się żółte plamy oraz zacieki to sygnał, że należy ją wyprać lub zadbać o odpowiedni przepływ wilgotności. W niektórych modelach możecie znaleźć kanaliki wentylacyjne, potrzebne zwłaszcza latem.

Jak pozbyć się niechcianych żółtych plam na poduszkach i poszewkach?

Zastanawiacie się, czemu na poduszkach powstają żółte plamy? To często mieszanka łoju, potu oraz toksyn, które są uwalniane podczas snu. W okresie letnim możemy zauważyć to znacznie częściej, dlatego wymiana oraz wypranie jest koniecznością - nie tylko samej poszewki, ale także i poduszki.

Mężczyźni mają większą tendencję do potliwości, najczęściej związanej z nieodpowiednim trybem życia czy spożywanymi posiłkami. Gdy staje się dla nas uciążliwa i czujemy, że "pływamy" po przebudzeniu, warto skonsultować się z lekarzem.

Co zrobić, jeżeli nie chcecie wymieniać poduszki zbyt często? Mam na to sposób, który poleciła mi moja babcia. Robiła tak od lat i nie potrzebowała chemicznych wybielaczy. W dodatku specyfik jest tani, naturalny i bardzo wydajny.

Podczas spaceru po polanach czy w ogrodzie, zbierzcie wrotycz, który rośnie praktycznie wszędzie. Pokrójcie go na mniejsze kawałeczki i zalejcie słodzoną wodą. Wszystko przełóżcie do większego słoika.

Jeżeli dysponujecie matką octową z octu jabłkowego, dodajcie ją, a cały proces znacznie się przyspieszy. Po około 2-3 tygodniach odcedźcie wszystko i będziecie mieć gotowy swój ocet wrotyczowy. Spryskajcie nim poduszki i poszewki. Pozostawcie na cały dzień, a następnie wypieczcie w pralce.

Jak często powinno się wymieniać kołdry oraz pościel? Podstawowe zasady komfortowego snu

Kontakt z pościelą i poszewkami mamy codziennie podczas snu, który trwa w przedziale od 5-8 godzin. To wystarczający czas, aby mogły w niej rozwijać się bakterie oraz drobnoustroje, które świetnie radzą sobie w ciepłym i wilgotnym środowisku.

Co ważne, powinniśmy wymieniać kołdry raz na 2 lata, podobnie jak i poduszki. Utrata sprężystości czy przemieszczające się wypełnienie to powinien być dla nas wystarczający znak, że już czas na zmianę. 

Poszewki kołder oraz poduszek zdejmujemy możliwie jak najczęściej - raz w tygodniu to minimum, które oczywiście jest uzależnione od warunków oraz preferencji użytkowników. Stosujemy ekologiczne płyny do prania czy płukania, które nie wpłyną na komfortowy sen.

Autor
Żółte plamy na poduszce to przeszłość. Proporcja taniej mieszanki 1:2 usuwa bakterie i zacieki
Ewa Kwiatkowska
Redaktorka, domatorka, miłośniczka pięknych wnętrz i designu. Nieustannie eksperymentuje w swoim domu i ogrodzie, łącząc tradycyjne metody z nowoczesnymi rozwiązaniami....