Od czasu ukończenia studiów w duńskiej szkole designu (Denmarks Designskole) w 2000 roku Ditte Hammerstrøm (ur. 1971) koncentruje się na projektowaniu mebli, czerpiąc z duńskiej tradycji meblarskiej i tworząc jednocześnie własny, niepowtarzalny kanon estetyczny, który jest niekonwencjonalny, kobiecy i wyzywający zarazem.

W pracach Ditte Hammerstrøm ujawniają się solidne rzemieślnicze kompetencje, wiedza i specyficzne „narracyjne” piękno. Wie ona doskonale, do czego zmierza w swojej pracy, i nie godzi się na żadne kompromisy. Jej twórczość jest wyrazem z jednej strony romantycznych, wręcz sentymentalnych, uczuć, lecz z drugiej zdecydowanego buntu wobec stereotypów.

Każdy mebel Ditte Hammerstrøm stanowi swoiste dzieło sztuki i jest zarazem obiektem funkcjonalnym. Projektantka poszukuje inspiracji do swoich prac w taki sposób, jak każdy artysta. Szuka ich w swoim sercu, w swoich emocjach i przeżyciach. Większość jej dzieł raczej stawia przed nami pytania dotyczące przedmiotów codziennego użytku niż daje gotowe odpowiedzi.

Ditte Hammerstrøm nie jest zwolennikiem radykalnych rozwiązań i to sprawia, że projektowane przez nią przedmioty emanują wdziękiem i świeżością. Jest to niemałe wyzwanie, biorąc pod uwagę, że na końcu każdego procesu projektowego pojawia się też cel handlowy.

Jednak Ditte Hammerstrøm zdaje się to ignorować. Nie pozwala sobie narzucić merkantylnych ograniczeń. Chce, by akceptowano ją w całości lub zostawiono w spokoju. "Kochaj albo rzuć' - zdaje się mówić. Jest artystką, którą trudno zaszufladkować, ponieważ kieruje nią głównie intuicja. Odrzuca sztywne zasady, choć dopracowuje swoje projekty w najdrobniejszych detalach. Jednocześnie pozwala sobie na dużą dawkę humoru, puszczanie oka do odbiorcy.

Biorąc pod uwagę międzynarodowe sukcesy Ditte Hammerstrøm, jej przepis na meble sprawdza się doskonale. W 2008 roku została uhonorowana najważniejszą nagrodą designerską duńskiego ministerstwa kultury "Walk the Plank", a w ciągu dziesięciu lat swojej działalności wzięła udział w kilkudziesięciu wystawach sztuki nowoczesnej w Kopenhadze, Londynie, Mediolanie i Pradze.