Massimiliano Della Monaca trafił do Księgi Rekordów Guinnessa jako autor najlżejszego krzesła na świecie. Waży ono zaledwie 617 gramów. Magia? Oszustwo? Nie - to po prostu znakomita znajomość materiałów i rzemiosła.

Nazwisko Massimiliano Della Monaca znane jest na świecie jako kolejna, dobra, włoska marka. Z jego studia wyszło wiele projektów rozpoznawalnych w Europie i Stanach Zjednoczonych. W 2009 roku furorę robiła wanna Audrey, zaprojektowana dla firmy Sicis, zaprezentowana na międzynarodowych targach łazienkowych Salone del Mobile. Kim jest ten niebanalny twórca? To Włoch urodzony w 1972 roku na północy kraju, w Borgosesi, nieopodal stolicy designu - Mediolanu.

W 1996 roku otworzył MDM studio, które na początku swojej działalności skupiało się głównie na designie, aby z czasem poszerzyć zakres swojej działalności o projektowanie grafiki, konsultacje marketingowe etc.

Jednak główną miłością Massimiliano Della Monaca pozostało projektowanie użytkowe. Poszerzając swoją wiedzę dotyczącą materiałów i technologii produkcji, odkrywa coraz to nowsze możliwości. Projektant twierdzi, że jego ulubionymi tworzywami są włókno szklane i węglowe, ponieważ "jak żaden inny materiał pobudzają jego kreatywność".

Patrząc na umywalki, prysznice i lampy autorstwa Massimiliano Della Monaca, trudno oprzeć się wrażeniu, że designer stroi sobie żarty. Jego projekty, mimo że funkcjonalne i starannie wykończone, swoją formą przypominają surrealistyczne obrazy Salvadora Dalego. Są jednocześnie zaskakujące, absurdalne, jak i zachwycające. Nawet najzwyklejsze przedmioty w jego wykonaniu zamieniają się w dzieła sztuki. Zapewne jest to wynikiem niezaspokojonej żądzy projektowania, bo jak mówi o sobie Massimiliano Della Monaca: "Każdego dnia pożeram wzrokiem tysiące kształtów, kolorów, linii, świateł, refleksów... aby zaspokoić mój nienasycony umysł. Jedynie stworzenie nowego projektu, dotknięcie go, muśnięcie... to droga do uciszenia mojego głodu tworzenia."