Kamila Niedzwiedzka i Nikodem Szpunar to para młodych projektantów, którzy pracują razem, tworząc duet twórczy pod nazwą Poliszdizajn. Ich kreatywność, świeże pomysły i oryginalność spojrzenia na przedmiot użytkowy zostały już docenione na szerszej arenie.

Otrzymali m.in. w 2009 roku zdobyli trzecią nagrodę podczas 4. edycji warsztatów PRZETWORY, a w 2010 roku Główną Nagrodę Make me! podczas Festiwalu Łódź Design.

Tworzycie duet twórczy Poliszdizajn. Wielu twórców w Polsce i na świecie (np. bracia Bouroullec, Doshi Levien, Raw-Edges) pracuje obecnie parami. Na czym polega to zjawisko? Czy jest to połączenie sił twórczych czy raczej wsparcie logistyczne ułatwiające promocję swoich prac?

Jest to zarówno połączenie sił twórczych, jak i wsparcie logistyczne. Ogromną zaletą pracy w grupie jest świeże spojrzenie drugiej osoby i podwójna wiara w pomysł. Jest to również wzajemne "napędzanie się do pracy", zderzanie się różnych zdań i dokonywanie kompromisów na rzecz projektu.

Czy widzicie szanse, by designerski boom ostatnich 10 lat przełożył się na wygląd mieszkania przeciętnego Polaka?

Dzięki upowszechnieniu wzornictwa Polacy uświadamiają sobie, że za każdym przedmiotem stoi projektant chcący sprostać potrzebom użytkownika, oraz potrafią docenić mądrze zaprojektowaną rzecz. W wielu polskich domach możemy znaleźć takie przedmioty, jednakże nie są one traktowane jako "dizajnerskie", ponieważ nie "krzyczą", tylko dobrze spełniają swoją funkcję. Zdobyliście Główną Nagrodę konkursu Make me! podczas Festiwalu Łódź Design za projekt Lampa "Komar".

Co ta nagroda dla Was oznacza?

Jest to dla nas ogromne wyróżnienie oraz mobilizacja do dalszej pracy. Cieszymy się również podwójnie z tego, że doceniony został skromny w swojej stylistyce i funkcjonalny przedmiot.

Prostota, czysta funkcjonalność, recykling to modne tendencje widoczne także w Waszych pracach. Czy myślicie, że jest to trend, który ma szanse trafić do powszechnej świadomości (czyli mówiąc brutalnie trafić do sklepów meblowych)?

Nie traktujemy tego jako trend czy modę. Przedmioty powinny być przede wszystkim funkcjonalne, aby szybko nie trafiły na wysypisko. Natomiast ich prostota, np. konstrukcji, sposób wykorzystania materiału, wspomaga recykling.

Ile jest Waszym zdaniem (i w Waszym nastawieniu) w designie sztuki, a ile rzemiosła?

Naszym zdaniem istnieje różnica między designem a wzornictwem. W designie jest więcej sztuki, natomiast wzornictwo często podporządkowane jest potrzebom użytkownika, warunkom produkcji itd.

Które ze swoich projektów chcielibyście wdrożyć do seryjnej produkcji?

Naszym najbardziej dopracowanym projektem jest lampa "Komar". Jej produkcja seryjna byłaby stosunkowo łatwa i tania.