W pracach Michaela Koeniga ujawnia się w pełni jego mieszane niemiecko-duńskie pochodzenie. Zaprojektowane przez niego przedmioty są bowiem w równej mierze owocem nieskrępowanej wyobraźni, co perfekcyjnej precyzji.

Michael Koenig urodził się w 1971 roku w Aachen, dorastał zaś w tyglu kulturowym na pograniczu niemiecko-belgijsko-holenderskim. Jego matka była Dunką, ojciec zaś Niemcem. Na dodatek dziadek Michaela był utalentowanym rzemieślnikiem, który miał bardzo duży wpływ na chłopca zapoznając go od najwcześniejszych lat z różnymi rodzajami materiałów i sposobami ich wykorzystania.

Po ukończeniu szkoły średniej Michael Koenig próbował swoich sił w stolarstwie, studiując jednocześnie design w Aachen. Okazał się tak zdolnym studentem, że nie tylko ukończył studia z wyróżnieniem, lecz dodatkowo zaproponowano mu pozostanie na uczelni.

Swoje pierwsze projekty wykonał dla małych niemieckich firm Details i Freiraum. Zwróciły one natychmiast uwagę dużych, bardziej prestiżowych firm, takich jak Habitat i Ligne Roset. Kontakt i współpraca z tymi międzynarodowymi firmami rozwija się do dziś.

Od kilku lat Michael Koenig prowadzi własne studio w Hamburgu, gdzie przeprowadził się po założeniu rodziny. Mieszka tam z żoną tureckiego pochodzenia i dwójką dzieci.

Zainteresowania tego doświadczonego już designera są bardzo wszechstronne: od mebli i oświetlenia po akcesoria i przedmioty dekoracyjne.

Powód tak błyskotliwej kariery niemieckiego projektanta jest bardzo prosty: bierze on na warsztat przedmioty codziennego użytku, którym nadaje blask niepowtarzalności, szlif funkcjonalności, doprawiając wszystko szczyptą humoru.