Organizatorem konkursu Green Design Award jest Green Furniture Sweden, producent ekologicznych mebli przeznaczonych do aranżacji sfery publicznej.

Założyciel i główny projektant marki, Johan Berhin, za cel postawił sobie - jak sam tłumaczy - tworzenie przedmiotów obdarzonych sercem i duszą, będących wyrazem zarówno poczucia estetyki, jak i odpowiedzialności. Aby poszerzać wiedzę o wzornictwie ekologicznym i skorzystać z doświadczeń innych krajów, ufundował nagrodę, o którą walczyć mogą projektanci z całego świata.

Najlepsze projekty zgłoszone do konkursu Green Design Award kształtują rdzeń kolekcji marki. Tegoroczny zwycięzca zostanie ogłoszony podczas kwietniowego tygodnia designu w Mediolanie, ale już dzisiaj możemy wybrać swój typ spośród finalistów zaprezentowanych w ramach targów Stockholm Furniture Fair 2014.

Fotel Hardened Leather Chair (na zdjęciu powyżej) powstał dzięki wykorzystaniu tradycyjnej i w stu procentach naturalnej techniki hartowania skóry, używanej do produkcji gorsetów i zbroi na długo przed wynalezieniem syntetycznych materiałów. Sztywna konstrukcja siedziska, zazwyczaj tłoczona z plastiku, nabiera dzięki temu naturalnej, żywej i niepowtarzalnej wartości.

Ascetyczna kołyska Slip Tight (patrz galerię) została w całości wykonana ze sprasowanego korka. Poszukiwanie nowych zastosowań dla tego materiału to sposób na zachowanie lasów korkowych i zapewnienie pracy rzemieślnikom, w sytuacji gdy przemysł winiarski, dotychczas główny odbiorca surowca, przestawił się na plastik i aluminium.

Miniaturowa sala konferencyjna Nick Ross
Miniaturowa sala konferencyjna Confession umożliwiająca prywatną rozmowę w typowym współczesnym biurze zaaranżowanym jako open space, projekt Nick Ross

Stoliki Lin (patrz galerię) to po prostu zrolowane kawałki linoleum ładnie obszyte wyraźnym szwem. Projekt ma na celu przypomnienie wartości materiału, który - choć dzisiaj kojarzony głównie z wykładzinami PCW - w swojej pierwotnej wersji składał się wyłącznie z naturalnych substancji, głównie oleju lnianego i pyłu drzewnego. Tradycyjne linoleum może stanowić ekologiczną alternatywę dla branży, w której wykorzystanie szkodliwych chemikaliów jest wyjątkowo duże.

Miniaturowa sala konferencyjna (na zdjęciu po lewej) dla dwóch osób pozwala wygospodarować w typowym współczesnym biurze, najczęściej opartym na idei open space, miejsce na prywatną, niezakłóconą rozmowę. Oprócz wymiaru praktycznego, projekt odnosi się również do wartości często dzisiaj pomijanej jaką jest "analogowa" rozmowa. Szczególny charakter tej formy komunikacji podkreśla tytuł pracy - Confession czyli spowiedź.

Dzięki metodzie zastosowanej do stworzenia lampy MYX (patrz galerię) powszechny element wyposażenia wnętrza, czyli abażur, zostawia ekododatni ślad. Lekka forma o intrygującej fakturze to pozostałość po hodowli jadalnych grzybów. Zebrane owocniki wystarczą na solidny obiad dla dwojga, a konopna włóknina, na której wyrosły, połączona resztkami grzybni daje się dowolnie kształtować.

Każdy z finałowych projektów zakwalifikowanych do Green Design Award spełnia najważniejsze założenie konkursu, czyli nowe podejście do odpowiedzialnej koncepcji i produkcji. Im więcej takich pomysłów, tym większa szansa na rozpowszechnienie idei zrównoważonego projektowania i obecność przyjaznych środowisku i ludziom przedmiotów w naszym otoczeniu.