Tradycyjne rzemiosło, nowoczesne technologie, dbałość o piękno materiału i funkcjonalność formy, a do tego doskonałe proporcje i efektowne kolory tworzą niepowtarzalny, emocjonalny styl Lucie Koldovej.

Koldova to jedno z najbardziej gorących nazwisk czeskiej sceny projektowej, znane już doskonale także poza granicami kraju nad Wełtawą. Międzynarodową renomę zaczęła sobie wyrabiać w Paryżu, gdzie spędziła kilka lat, początkowo pracując w studiu Arika Levy’ego, by po kilku latach zacząć działalność już pod własnym nazwiskiem.

Lucie Koldova w swoich projektach wydobywa piękno szkła

Jednak więź z Czechami nadal pozostawała silna. Kiedy przyjechała tu odwiedzić jedną z hut szkła, dowiedziała się, że młodych projektantów szuka Brokis - producent wysokiej jakości szkła, będącego efektem połączenia świetnego designu z kunsztem lokalnych rzemieślników. Współpraca ta zaowocowała powstaniem efektownych szklanych lamp, częściowo zaprojektowanych częściowo razem z Izraelczykiem z Danem Yeffetem. Jest wśród nich seria Muffins, łącząca delikatnie wyprofilowane szkło i lite drewno i Baloons z eleganckim metalowym reflektorem unoszącym się w środku klosza.

Eteryczne lampy Spin zdają się unosić i wibrować w powietrzu. Fot. Lasvit

Samodzielne projekty Koldovej dla Brokis to m.in. lampy Macaron, z efektownie podświetlanym od dołu onyksem, których nazwa i forma nawiązują do kształtu francuskich ciasteczek, lampy Capsula składające się z dwóch kapsuł - zewnętrznej ze szkła przezroczystego i wewnętrznej z kolorowego, czy minimalistyczna seria Puro, na którą składają się efektowne układy pionowych i poziomych świecących rurek.

Lampa Macaron z zamkniętym w delikatnym szkle kamieniem tworzy subtelny i hipnotyzujący efekt świetlny. Fot. Brokis
Kolekcja minimalistycznych lamp Puro wprowadza do pomieszczeń intrygującą grę światła w przestrzeni. Fot. Brokis

Projekty Lucie Koldovej są szykowne i eleganckie, nie brak w nich jednak zaskakujących kontrastów i emocji

Lucie Koldova pielęgnuje wspaniałe tradycje czeskiego szkła, interpretując je w nowoczesnym stylu. Jej lampy mają proste, eleganckie formy, eksponujące piękno szkła, które łączy z innymi materiałami, takimi jak drewno czy kamień. Sama mówi, że pracuje z emocjami i uczuciami, tworzy intuicyjnie. Efekty są zachwycające.

Kolekcja Lightline to hołd złożony szkłu, w którym eleganckie, proste formy wydobywają piękno materiału. Fot. Brokis

Od 2014 roku Koldova jest dyrektor artystyczną Brokis. Ale oprócz lamp w jej portfolio znaleźć można też świetne meble. Przykładem tego jest zaprojektowany dla firmy TON fotel klubowy Chips, wykonany z ręcznie giętego drewna. Lekki, funkcjonalny, pomysłowy i sexi - jak zresztą wszystkie jej projekty.

Łagodne łuki, kontrastujące materiały i ręcznie gięte drewno tworzą klubowy fotel Chips. Fot. TON

LUCIE KOLDOVA (UR. 1983)

Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych, Architektury i Wzornictwa w Pradze. Karierę zaczynała w Paryżu. Obecnie pracuje w Pradze, gdzie tworzy meble, oświetlenie i szklane rzeźby.

Autor
Piękno materiału i funkcjonalność formy - projekty Lucie Koldovej
Małgorzata Stalmierska
Redaktorka, historyczka sztuki i literatury, autorka licznych tekstów o designie, sztuce i antykach. Oaza spokoju od której z daleka bije pozytywna energia. Z pasją pisze...