"Taika" po znaczy fińsku magia. Twórca serii porcelanowych naczyń, Klaus Haapaniemi znany jest z zamiłowania do skandynawskich baśni i legend.

Kim jest Klaus Haapaniemi?

Klaus Haapaniemi lubi chodzić na bosaka po drewnianej podłodze, oddychać świeżym fińskim powietrzem, spacerować po lesie. A że w jego ojczystej Finlandii przyroda wciąż jest nieokiełznana i tajemnicza staje się źródłem artystycznych inspiracji. Projektant przyznaje, że podczas podróży do ojczyzny (na co dzień mieszka w Londynie) stara się odrobić zaległości w obcowaniu z naturą.

Inną przyjemnością jest lektura bajek i kolekcjonowanie przedmiotów z ich rodem. Projektant ma szczególną predylekcję do zbierania dawnych radzieckich maskotek. Nic dziwnego, jako dziecko oglądał te same filmy, którymi emocjonowali się mali obywatele PRL-u i ZSRR. Wciąż lubi "Krecika" i braci Grimm, a także Muminki.

Bardzo ceni sobie twórczość Iwana Bilibina (1872-1942), rosyjskiego dekoratora, ilustratora i scenografa zafascynowanego słowiańskim folklorem. Wątki z baśni i natury złączyły się w projektach Haapaniemiego, tworząc bogaty, pełen motywów i wzorów kolaż.

KLAUS HAAPANIEMI
(ur. 1970) pochodzący z Finlandii designer działający w Londynie. Karierę zaczynał we Włoszech, gdzie pracował dla słynnych marek modowych: Dolce & Gabbana, Cacharel, Levi’s, Diesel. Dziś tworzy głównie wzory na porcelanę, nie zapomina jednak o tkaninach. W jego studio powstają projekty narzut, poduszek i gobelinów.

Jak powstała seria naczyń porcelanowych "Taika"?

Nie inaczej jest w serii naczyń porcelanowych "Taika", która powstała w 2006 roku. słowo "taika" znaczy po fińsku "magia" i idealnie obrazuje świat wyobrażeń Klausa Haapaniemiego. Taika jest jak wyprawa w gęsty, tajemniczy las.

Co ciekawe, praca nad stworzeniem wzoru nie należała do bajecznie prostych. Projektant przyznaje, że opanowanie nowej dla niego materii, jaką była porcelana, wymagało dużo wysiłków. Jednak kiedy z propozycją współpracy zwraca się do kogoś znana fińska marka Iittala, trzeba zagryźć zęby i próbować, próbować, próbować. Ta taktyka okazała się sukcesem. Taika obecna jest na rynku już 12 lat, a wciąż jest jednym z bessellerów fińskiej marki.

Jakie naczynia znajdziemy w serii "Taiki"?

Rodzina Taiki bezustannie się powiększa, dziś należą do niej: filiżanki i kubki, talerze, miseczki, półmiski... W zasadzie można z niej skompletować prawdziwie mieszczańską zastawę! Jednak ta porcelana nigdy nie będzie pospolita. Lubią ją ludzie raczej nie będący w typie współczesnych bourgeois.

Większość z nich zdecydowanie podpisałaby się pod słowami Klausa Haapaniemiego: "Wierzę w magię. To ona pozwala oderwać nam się od rzeczywistości" I tak jak on poszliby na długi spacer, pooddychać świeżym, żywicznym, leśnym powietrzem.

Baśniowy świat wykreowany przez Klausa Haapaniemiego jest mieszanką skandynawskich podań oraz rosyjskich baśni. Projektant swobodnie miksuje motywy, tworząc zupełnie nową rzeczywistość, gęstą, nasyconą, bogatą. W świecie minimalizmu idzie pod prąd. Okazuje się, że inni też chcą wejść do świata jego wyobraźni.
Autor
Naczynia porcelanowe "Taika" - pełne magii!
Anna Grużewska
Dziennikarka, redaktorka, miłośniczka designu i malarstwa. Skończyła warszawską ASP i Wydział Dziennikarstwa UW. Redaktor naczelna magazynu Czas na Wnętrze. Ogląda sesje,...