Trzeba talentu Marcela Wandersa, by z gotowanych na twardo jaj i prezerwatyw powstała ikona współczesnego designu.

Kim jest Marcel Wanders?

Marcel Wanders jest niczym współczesny król Midas. Czego nie dotknie, zamienia się w złoto. Projektuje meble, lampy, dywany, talerze, półmiski, wazony. Gdy inni głowią się nad kolejnymi zleceniami, kreatywność Wandersa wydaje się nieskończona! Znakomicie sprawdza się jako designer, dyrektor artystyczny wiodącej holenderskiej marki Moooi, a także mentor wchodzących na rynek projektantów.

Marcel Wanders
(ur. 1963) Holenderski projektant, współzałożyciel grupy projektowej Droog Design oraz firmy Moooi. Jeden z najbardziej twórczych i wpływowych przedstawicieli współczesnego wzornictwa. Wypracował własny styl, który nie boi się ornamentyki.

Jak powstał słynny wazon Egg?

Mimo upływu lat wciąż bawi się kolejnymi zleceniami, których ma pod dostatkiem. A bawi się zupełnie tak samo jak na początku kariery, gdy wraz z przyjaciółmi zakładał kolektyw Droog Design. To właśnie wówczas poszukiwał nowej formy dla tak banalnego przedmiotu, jakim jego zdaniem jest wazon.

Jest natura, jest zabawa. Organiczna forma wazonu prowokuje do spojrzenia na świat designu z przymrużeniem oka. Wazon Egg wykonany jest z porcelany. Dostępny w trzech rozmiarach: 9 x 10 cm, 9 x 15 cm, 12,5 x 15 cm.

Dziś (projekt pochodzi z 1997 roku), trudno powiedzieć, co skłoniło projektanta do wypełnienia lateksowej prezerwatywy ugotowanymi na twardo jajami i wykonania odlewu z tego niecodziennego obiektu. Jednak w wyniku tych zupełnie niestandardowych działań kreatywnych powstała zupełnie udana forma, która jednocześnie jest bardzo zabawna.

Wazon Egg wniósł do świata napuszonego designu powiew świeżości i lekko spuścił powietrze na salonach współczesnego projektowania. A ustawiony w prywatnych salonach prowokuje do rozmowy i żartów, jednocześnie pięknie eksponując kwiaty.

Autor
Wazon z jajem, czyli słynny projekt Marcela Wandersa
Anna Grużewska
Dziennikarka, redaktorka, miłośniczka designu i malarstwa. Skończyła warszawską ASP i Wydział Dziennikarstwa UW. Redaktor naczelna magazynu Czas na Wnętrze. Ogląda sesje,...