Ceramiczna zastawa marki Bordallo Pinheiro obecna jest na europejskich stołach od ponad wieku. Cieszymy się, że wreszcie dotarła do Polski!

Oryginalna ceramika marki Bordallo Pinheiro

Ceramika to wielkie dobro narodowe Portugalii. Złoża fantastycznej gliny, które znajdują się w tym kraju, umożliwiają wykonywanie prawdziwych ceramicznych cudów. Oczywiście najbardziej znane są azulejos, płytki zdobione dekoracyjnym motywem. Najczęściej biało-niebieskie, ale bywają także kolorowe. Wykonane z nich panele są znakiem charakterystycznym portugalskiego krajobrazu. Jednak Portugalia słynie także z naczyń. Mają one rozmaite motywy wzornicze, a króluje wśród nich ceramika marki Bordallo Pinheiro.

Naczynia zachwycają soczystością barw i wzorów.

Siedziba firmy mieści się w Caldas da Rainha, uchodzącym za nieoficjalną stolicę portugalskiej ceramiki. Miasto znane jest z gorących źródeł, a także z bogatych złóż wyjątkowej jakości gliny, której właściwości znane były już w czasach prehistorycznych! Od tamtej pory w Caldas da Rainha wytwarzane są naczynia, a od 1884 roku działa fabryka założona przez Rafaela Bordallo Pinheiro. O takich ludziach jak on mawia się człowiek-orkiestra. Przede wszystkim był artystą - malarzem i rysownikiem. Znany z ciętego poczucia humoru tworzył niezwykle popularne karykatury.

Rafael Bordallo Pinheiro
1846–1905) Portugalski malarz i rysownik, projektant, akwarelista, ilustrator, dekorator, ceramik, karykaturzysta społeczny i polityczny, dziennikarz i pedagog. Jest autorem popularnej postaci Zé Povinho, który stał się symbolem Portugalczyków.

Szalony pomysł na naczynia Rafaela Bordallo Pinheiro

Jednak twórczy apetyt Rafaela Bordallo Pinheiro był niewyczerpany. Dlatego wraz z bratem założył wytwórnię naczyń. Feliciano odpowiadał za praktyczny przedsięwzięcia, zaś Rafael za artystyczny. I to w jego szalonej, nie znoszącej żadnych ograniczeń głowie pojawiła się myśl, by jadać na kapuścianych liściach, serwować posiłki w dyniach, a zakąski podawać na liściach kasztanowca, na których czasem przysiadła ważka. Oczywiście ceramiczna, tak jak wszystkie wymienione poprzednio warzywa.

Znakiem rozpoznawczym marki stała się kapusta. To najpopularniejszy motyw w portfolio.

Żartobliwy wymiar ceramiki Bordallo Pinheiro bardzo się spodobał i wkrótce zagościła ona na portugalskich i europejskich stołach. Oczywiście nie brakuje krytyków tego rodzaju wzornictwa. Wszystkie zarzuty można streścić do jednego słowa „kicz”. Jednak z drugiej strony są światowe gremia designu, które naczynia Bordallo Pinheiro nagradzają licznymi liczącymi się wyróżnieniami takimi jak German Design Award! Gdzie więc leży prawda o ceramice Bordallo Pinheiro? Pewnie jak zawsze po środku. Zbyt duża liczba ceramicznych liści kapusty może stłamsić każde wnętrze. Jeden będzie bawić i prowokować do ożywionych dyskusji przy stole.

Autor
Hit czy kit? Zastawa stołowa imitująca warzywa i owoce!
Anna Grużewska
Dziennikarka, redaktorka, miłośniczka designu i malarstwa. Skończyła warszawską ASP i Wydział Dziennikarstwa UW. Redaktor naczelna magazynu Czas na Wnętrze. Ogląda sesje,...