Niewiele jest przedmiotów, które w tak krótkim czasie podbiły serca miłośników designu i zyskały status kultowych jak lampa ØS1 marki Shade.

Jedna lampa, nieskończenie wiele możliwości. Tak działa model ØS1 pochodzącej z Danii marki Shade. Wśród osiągnięć duńskiego designu szczególne miejsce zajmują projekty lamp. Tworzyli je najznamienitsi designerzy pochodzący z Półwyspu Jutlandzkiego – Verner Panton, Poul Henningsen, Arne Jacobsen, a współcześnie Louise Campbell, Cecile Manz czy Øivind Slaatto.

Øivind Alexander Slaatto
(ur. 1968) Jeden z najzdolniejszych duńskich projektantów średniego pokolenia, założyciel studia SLAATTO DESIGN. Oprócz wzornictwa studiował także muzykę. Wśród jego klientów są tak znakomite marki jak Shade, Bang & Olufsen, Louis Poulsen Lighting czy Le Klint.

Jak powstała kultowa lampa ØS1?

Kwestia światła czy też może raczej jego braku, jest bowiem w Danii sprawą niezwykle palącą. A że tutaj wszystko musi być dobrze zaprojektowane, duńscy designerzy nie ustają w poszukiwaniu dla światła odpowiedniej formy. Jak mówi Øivind Slaatto, twórca lampy ØS1: „Światło to nie po prostu oświetlenie. Światło przepełnione jest odcieniami, cieniami i kolorami. To sprawia, że może dodawać nam energii albo wręcz przeciwnie wyciszać nas i uspokajać”.

Lampą sterujemy przy pomocy aplikacji opracowanej specjalnie dla duńskiej marki Shade. W Polsce dystrybucją lamp zajmuje się Agencja Portfolio.

Do tej pory takie zadania pełniły różne źródła światła. Jednak twórców marki Shade dręczyło wyzwanie: a gdyby tak wymyślić taką lampę, która sprostałaby różnorodnym oczekiwaniom? Tak powstała ØS1 łącząca w sobie tradycję duńskiego, prostego, acz niepozbawionego elegancji wzornictwa z nowoczesną technologią. Różne rodzaje oświetlenia uzyskujemy sterując lampą przy pomocy aplikacji. Dzięki temu motto marki „Better Light – Better Living” jest czymś więcej niż tylko sloganem.

Autor
Kultowa lampa ØS1 marki Shade - co o niej wiemy?
Anna Grużewska
Dziennikarka, redaktorka, miłośniczka designu i malarstwa. Skończyła warszawską ASP i Wydział Dziennikarstwa UW. Redaktor naczelna magazynu Czas na Wnętrze. Ogląda sesje,...