Kto się boi różu? Takie pytanie zadaje Nika Zupanc, niezwykła projektantka, która do męskiego świata designu wniosła powiew zmysłowej kobiecości.

Kultowe projekty Niki Zupanc

Debiutowała lampą Lolitą, która otrzymała zabawną formę eleganckiego kapelusika. Podobnie jak bohaterka powieści Nabokova, od której wzięła swoją nazwę, skromną, a jednak odważną. Takie wejście do świata designu nie mogło zostać niezauważone. Podobnie jak i kolejne projekty Niki Zupanc. Subtelne krzesło Ribbon z oparciem nawiązującym formą do zawiązanej na kokardkę wstążki, lampa Cherry w kształcie wiszącej pary apetycznych wiśni, inspirowane fartuchem pokojówki krzesło Maid Chair czy bardziej odważne, bo przywołujące skojarzenia z gorsetem, skórzane krzesło Tailored Chair.

Nika Zupanc
Pochodząca ze Słowenii projektantka wnętrz, mebli i akcesoriów. W 2000 roku ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Lublanie. Od 2008 roku prowadzi własne studio, Współpracowała między innymi z takmi uznanymi markami jak Moooi, Qeeboo, Sé, Moroso, Nodus czy Natuzzi.

Wszystkie te projekty są nieco surrealistyczne, a zarazem zmysłowe, kokieteryjne i bardzo charakterystyczne. Jak mówi projektantka: „Moja wyobraźnia celowo podąża za kobiecymi archetypami. Frywolne, wręcz naiwne przedmioty to moje ulubione ofiary. A kiedy w trakcie takiego procesu udaje mi się być twórczą w ewidentnie powściągliwy sposób, wtedy dotykam najczystszego znaczenia mojej pracy, a frywolność staje się ponadczasową elegancją”.

Oryginalne biurko żaluzjowe Secretaria powstało dla Rossana Orlandi Gallery, a lampa Cherry – tutaj w złotej wersji – dla QeeBoo.

Design jest kobietą

Nika Zupanc założyła, że najlepszym sposobem na zaistnienie w zdominowanym przez mężczyzn świecie design jest prowokacyjne epatowanie w swoich projektach kobiecością. I tak, kokardki, wstążki, frędzle, koronki i piórka w odważnej, nieco punkowej odsłonie, stały się charakterystycznymi elementami projektowanych przez Nikę Zupanc mebli i akcesoriów. Nie brakuje w nich również błyszczącego złota i dziewczęcego różu.

Krzesło Juliette zaprojektowane dla hiszpańskiej marki Houtique to elegancki i zalotny mebel, pełen kobiecego uroku i krągłych linii, z przypominającą spódnicę podstawą.

Projektantka pomysłowo i efektownie interpretuje mity i wyobrażenia związane z kobiecością, jednocześnie biorąc na warsztat całą współczesną kulturę i wzornictwo. Wykorzystuje przy tym najnowsze, zaawansowane technologie. Efekty są na tyle zjawiskowe, że współpracą z nią zainteresowane są najważniejsze firmy tworzące czołówkę światowego designu.

Autor
Kobiece projekty Niki Zupanc
Małgorzata Stalmierska
Redaktorka, historyczka sztuki i literatury, autorka licznych tekstów o designie, sztuce i antykach. Oaza spokoju od której z daleka bije pozytywna energia. Z pasją pisze...