Maarten De Ceulaer lubi, gdy mebel jest czymś więcej niż tylko pięknym krzesłem lub wspaniałym stołem. Ten młody, belgijski projektant chce, by jego przedmioty opowiadały historie, przywoływały wspomnienia, budziły zachwyt i inspirowały.

Kim jest i co zaprojektował Maarten De Ceulaer?

Wkroczył na scenę designu serią Suitcase, na którą składają się meble z modułów w formie walizek. Była to jego praca dyplomowa na Design Academy Eindhoven. Od tego czasu Maarten De Ceulaer zachwyca konceptualnym podejściem do projektowania, a podróże, które dały mu impuls do stworzenia debiutanckiej kolekcji, nadal pozostają jedną z jego najważniejszych inspiracji.

Na zaprojektowaną dla CC-Tapis kolekcję Feathers składają się ręcznie tkane dywany o nieregularnych kształtach, które mogą być ozdobą zarówno podłogi, jak i ściany, aranżacja studio MILO, fot. Jeremias Morandell.

Maarten De Ceulaer jest znany z bardzo sugestywnego, poetyckiego podejścia do projektowania. Chce, aby jego prace opowiadały historie, wzbudzały emocje i zachwyt, a także inspirowały. Nieustannie szuka nowych pomysłów i materiałów, bada najnowocześniejsze technologie. Równocześnie czerpie z rzemieślniczych tradycji rożnych zakątków świata, wybierając do realizacji swoich projektów najlepszych wykonawców i zawsze stawiając na najlepsze materiały. I tak, szkło, marmur i skóry, których używa, produkowane są na miejscu, w Belgii, witraże powstają w bawarskiej pracowni, a dywany z serii Feathers są ręcznie tkane w Nepalu, a każda sztuka to cztery miesiące pracy jednego rzemieślnika.

Maarten De Ceulaer (ur. 1983)
Belgijski projektant, studiował projektowanie wnętrz w Sint-Lukas Hogeschool w Brukseli, a potem, w Design Academy Eindhoven. Nagrodzony Belgijską Nagrodą Młodego Projektanta w 2007 roku oraz Henry Van De Velde Award jako Młody Talent 2013. Projektował dla takich firm jak CC-Tapis, Vibia, Fendi i Casamania. Jego prace znajdują się w kolekcjach prywatnych i publicznych, były wystawiane w muzeach, na festiwalach, biennale i targach na całym świecie.

Projektant dużą wagę przywiązuje do detali, a emocjonalny aspekt przedmiotów jest dla niego równie ważny jak funkcjonalny. Lubi wykorzystywać materiały w niekonwencjonalny sposób. Dlatego jego meble nigdy nie przestają zaskakiwać.

Autor
Język emocji - projekty Maartena De Ceulaer
Małgorzata Stalmierska
Redaktorka, historyczka sztuki i literatury, autorka licznych tekstów o designie, sztuce i antykach. Oaza spokoju od której z daleka bije pozytywna energia. Z pasją pisze...