Forma lampy Bibe zainspirowana została życiem i twórczością Eileen Gray, charyzmatycznej architektki i projektantki mebli, ponieważ - jak mówi, Katarzyna Będzińska-Kowalczyk, twórczyni marki Embassy Interiors - warto szukać kobiecych pierwiastków w designie.

Polka doceniona za granicą!

Historia designu nie jest historią kobiet, choć wiele było utalentowanych projektantek. Niestety, większość z nich nie walczyła o uznanie i sławę, a szklany sufit przez dekady stanowił przeszkodę nie do pokonania. Kobiece życiorysy są niewyczerpanym źródłem inspiracji dla Katarzyny Będzińskiej-Kowalczyk. W 2017 r we współpracy z Nicholasem Scottem, Brytyjczykiem mieszkającym w Polsce i zajmującym się handlem antykami stworzyła markę Embassy Interiors. Do tej pory swoje projekty z sukcesem prezentowali na międzynarodowych imprezach targowych, takich jak m.in. ICCF w Nowym Jorku, 100% Design w Londynie czy Maison & Objet w Paryżu.

Katarzyna Będzińska-Kowalczyk
Urodzona we Wrocławiu, skończyła Wydział Architektury i Urbanistyki na Politechnice Wrocławskiej oraz studia podyplomowe z Architektury Krajobrazu. Przez piętnaście lat pracowała dla międzynarodowych korporacji projektując, a potem kierując działem projektowania dużych obiektów przemysłowych. Najdłużej związana z japońską korporacją TAKENAKA. Zafascynowana jest kulturą Japonii i filozofią modernizmu.

Lampa z nałożonych na siebie opon - co Wam to przypomina?

Modernistyczna estetyka w subtelnej kobiecej interpretacji to znak rozpoznawczy Embassy Interiors. Lampy Embassy tworzone są ręcznie, z wielką dbałością o szczegóły. Tradycyjnie wydmuchiwane szklane klosze kształtami nawiązują do kultowych projektów ery Bauhausu. Współczesny, geometrycznie zdyscyplinowany język detali, wykonanych ze szlachetnych materiałów, nadaje projektom niespotykany sznyt.

Szklana lampa stołowa Bibe świetnie wpisze się we wnętrza o stylistyce mid-century modern.

Kolekcje powstają z myślą o tych, którzy w aranżacji wnętrz sięgają po wysublimowany ponadczasowy język klasyki. Taka właśnie jest lampa Bibe dostępna w trzech wersjach - stojącej, wiszącej i kinkietu. Kształt lampy inspirowany jest historią Eileen Gray (1878-1976 ) i jej najsłynniejszego projektu, fotela Bibendum. Lampa niejako powiela jego kształt, przypominający nałożone na siebie oponki. Jednak teraz wykonane są one ręcznie z opalowego szkła. W wersji stojącej lampka ma elegancką podstawę z mosiądzu. To sprawia, że projekty Embassy są nie tylko funkcjonalne. Przypominają nieco biżuterię z historią.

Autor
Historia klosza Bibe. Powstał z inspiracji twórczością Eileen Gray!
Anna Grużewska
Dziennikarka, redaktorka, miłośniczka designu i malarstwa. Skończyła warszawską ASP i Wydział Dziennikarstwa UW. Redaktor naczelna magazynu Czas na Wnętrze. Ogląda sesje,...