Charyzmą, urodą i talentem Gabrielli Crespi zachwycała się arystokracja na całym świecie. Przyjaźniła się z Audrey Hepburn i Hubertem de Givenchy. Jej projekty kupowała księżna Marina Sabudzka, królowa Belgii Paola oraz członkowie dworu katarskiego.

Biografia Gabrielli Crespi - jak odnalazła się wśród arystokracji?

Od dzieciństwa kochała sztukę i lubiła tworzyć. Jej matka, Emma Caimi Pellini, była projektantką biżuterii haute couture, kobietą niezwykle kreatywną i obdarzoną wyjątkowym gustem. Ojciec zaś był inżynierem mechanikiem. Gabriella Crespi była ich idealną mieszanką, łączyła talent artystyczny i mechaniczną precyzję, w swoich projektach zawsze zachowując doskonałą równowagę między piękną formą a niezawodną funkcją.

Studiowała sztukę w Akademii Sztuk Pięknych Brera w Mediolanie, a potem zdecydowała się na naukę na Wydziale Architektury tutejszej politechniki. Były lata 40. XX wieku i taki wybór kierunku studiów dla dziewczyny pochodzącej z dobrego domu stanowił bardzo odważny ruch. Ale Gabriella była uparta i odważna. O tworzeniu myślała cały czas i przez całe życie nie rozstawała się ze szkicownikiem, podobnie jak z ogromnymi kapeluszami, które zaczęła nosić dla ochrony przed atakami migreny, a które szybko stały się jej znakiem rozpoznawczym.

Bar Ovale to piękny, wykonany z polerowanego, błyszczącego mosiądzu barek z serii Menhir, powstały około 1976 roku. Wygląda jak luksusowa rzeźba, a jednocześnie jest niezwykle praktyczny.

W latach 50. zaczęła tworzyć unikatowe, bardzo szykowne, nieco barokowe obiekty, takie pudełka, elementy zastawy stołowej czy figurki zwierząt. Wykonane ze szlachetnych gatunków drewna i metalu, ozdobione poetyckimi frazami były na początku upominkami dla przyjaciół. Szybko jednak o tych pięknych przedmiotach dowiedział się Christian Dior i od razu postanowił kupić je do swojego paryskiego butiku. Później wszystko potoczyło się błyskawicznie.

Ekskluzywny showroom w centrum Mediolanu

Crespi otworzyła showroom w centrum Mediolanu, po rozwodzie z mężem w 1963 roku przeniesiony do Rzymu. Jej klientelą była przede wszystkim arystokracja, dla której wykonywała wyrafinowane przedmioty, wykonywane ręcznie w pojedynczych egzemplarzach. I choć Crespi nigdy nie była projektantką przemysłową, szersza sława przyszła w latach 70., razem z linią mebli Plurimi, wykonanych z polerowanego, błyszczącego mosiądzu. Ale nie bała się także kontrastów i równie chętnie sięgała po takie materiałów jak bambus, zafascynowana jego naturalnością.

Gabriela Crespi (1922-2017)
Włoska projektantka i artystka, absolwetnka Wydziału Architektury na politechnice w Mediolanie. Od lat pięćdziesiątych tworzyła jednocześnie meble i inne formy użytkowe oraz rzeźby. Jest ikoną włoskiego designu połowy XX wieku. Była nowoczesna i odważna, w jej prace łączyły zmysłowość i wyrafinowanie z radykalnym podejściem do projektowania oraz dbałością o funkcjonalny aspekt przedmiotu.

Jej kariera rozkwitała, kiedy mając 65 lat postanowiła rozdać swój majątek i wyjechać w Himalaje, aby złożyć śluby milczenia i prowadzić ascetyczny, medytacyjny styl życia, podążając za grupą akolitów Sri Munirajiego. Do Włoch Crespi przyjeżdżała jednak regularnie, żeby odwiedzić dzieci. Tu też, w Mediolanie, w 2017 roku zmarła, przeżywszy 95 lat.

Autor
Kupował od niej sam Christian Dior. Kim była Gabriella Crespi?
Małgorzata Stalmierska
Redaktorka, historyczka sztuki i literatury, autorka licznych tekstów o designie, sztuce i antykach. Oaza spokoju od której z daleka bije pozytywna energia. Z pasją pisze...