Eklektyczny język, który łączy poetycką wizję oraz rygorystyczny design, to cecha wyróżniająca projekty działającego w Mediolanie Studiopepe. 

Pracownię założyły w 2006 roku dwie młode projektantki: Arianna Lelli Mami oraz Chiara Di Pinto. Pierwsza jest  absolwentką Wydziału Architektury Wnętrz na politechnice w Mediolanie. Interesuje ją, w jaki sposób ludzie organizują przestrzeń, w której żyją, i jak ją odczuwają. Na projektowanie patrzy z punktu widzenia wolnego od sztywnych schematów. Pasjonuje się sztuką, zbiera przedmioty i dzieła readymade, które następnie przetwarza na instalacje inspirujące do własnych kreacji.

Leżanka Five to Nine stworzona dla Tacchini czerpie inspirację z projektów scenograficznych z początku XX wieku oraz mebli Bauhausu. Dzięki szerokiemu wachlarzowi opcji tapicerowania dobrze dopasuje się do różnych wnętrz.

Z kolei Chiara po ukończeniu studiów w zakresie sztuk pięknych uzyskała dyplom z Wzornictwa Przemysłowego na mediolańskiej politechnice. W 1996 roku rozpoczęła współpracę jako stylistka wnętrz i dziennikarka z wieloma włoskimi oraz międzynarodowymi magazynami. 

Zestaw Pink Moon powstał jako część projektu Connected by Design, w ramach którego dziewięciu projektantów z różnych krajów miało stworzyć z drewna stół i krzesło do pracy.

Obie spotkały się w trakcie studiów w Mediolanie, ale bliżej poznały w Meksyku, dokąd - zupełnie od siebie niezależnie - wybrały się na wakacje. Niedługo potem założyły wspólną pracownię, a podróże nadal są dla nich nieustannym źródłem inspiracji.

W ubiegłym roku podczas Milano Design Week Studiopepe stworzyło specjalny projekt dla Mohd Officina Milano: „Botanica Collettiva”. To idealny ekosystem, w którym wszystkie elementy tworzą nowe, harmonijne spojrzenie na domy jutra. Na zdjęciu: Fotele Lazybones (Baxter).

W pracy nie mają konkretnych i zdefiniowanych ról. Ich kreatywność rodzi się z dyskusji i konfrontacji. W studiu wspierają się i uzupełniają. Kochają kolory, design połowy XX wieku, włoską elegancję i naturalne materiały. Wszystko to widoczne jest w ich projektach, będących odważnymi, zaskakującymi propozycjami, pełnymi odniesień do historii światowego designu, w którym same zdołały już zdobyć swoje miejsce.

Krzesła Zefir (Baxter) wykonane z metalu i skóry to powrót do podstaw projektowania. Minimalistyczny kształt przypomina lekką, rzeźbiarską formę.
Autor
Zaglądamy do mediolańskiej pracowni Studiopepe!
Małgorzata Stalmierska
Redaktorka, historyczka sztuki i literatury, autorka licznych tekstów o designie, sztuce i antykach. Oaza spokoju od której z daleka bije pozytywna energia. Z pasją pisze...