Domek brda cieszył się ogromną popularnością w czasach PRL-u i można go było spotkać praktycznie w każdym ośrodku wczasowym. Znajdowały się na Mazurach wśród lasów i w górach, a ich funkcjonalność i niska cena budowy sprawiły, że domek typu brda znowu jest chętnie wybierany jako domki letniskowe, czy zabudowa działki. Jak wygląda domek brda? Jak urządzić domek brda? Jaki jest koszt budowy?

Zagadnienia w artykule:
  • Jak wygląda domek brda?
  • Czym osłonić wannę z prysznicem?
  • Domek brda - wnętrze
  • Jak urządzić domek brda?
  • Nowoczesne domki brda
  • Jak zbudować domek brda?
  • Domek brda - cena

Jak wygląda domek brda?

Domek brda ma bardzo charakterystyczny wygląd, dzięki mocno spadzistemu dachowi, który pełni jednocześnie funkcję ścian, a więc sięga praktycznie podłoża. Taka budowa dachu jest tańsza, a dodatkowo nie zbierają się na nim śnieg ani liście, a więc nie wymaga oczyszczania. Konstrukcja z zewnątrz przypomina w kształcie trójkąt, co przy stosunkowo małej powierzchni pozwala uzyskać znaczną ilość miejsca i funkcjonalne miejsce wypoczynkowe. Zwłaszcza że domek zbudowany jest dwóch kondygnacji, co ułatwia wygodne zaaranżowanie przestrzeni.

Nowoczesne domki brda przypominają te z czasów PRL-u tylko z zewnątrz. Wnętrze może być urządzone bardzo wygodnie i funkcjonalnie, a wprowadzone rozwiązania i technologie pozwalają na stworzenie komfortowego domku całorocznego bez ogromnego nakładu finansowego. Domek typu brda pozwoli na wygodne zamieszkanie 4 osobom, ale przy dobrej aranżacji może pomieścić kilka osób więcej.

Domek brda - wnętrze

Powierzchnia domku brda zazwyczaj nie przekracza 40 m2, a przestrzeń jest dokładnie zaplanowana i wykorzystana. Zazwyczaj w takim domku na parterze stworzony jest salon z aneksem kuchennym oraz łazienka. Z kolei piętro przeznacza się na sypialnie: może to być jedna duża lub dwie mniejsze. Domek typu brda budowany na prywatny użytek powinien być dostosowany do potrzeb rodziny. Dobrze, aby przewidywał również ewentualny przyjazd w większym gronie np. ze znajomymi.

Jak urządzić domek brda?

Urządzając domek brda, należy postawić przede wszystkim na funkcjonalność. Stosunkowo mała przestrzeń wymaga, aby dobrze ją zaplanować i wykorzystać, a jednocześnie nie zagracić. Dzięki temu przebywanie w domku będzie komfortowe i będzie sprzyjać odpoczynkowi. Należy również wziąć pod uwagę, czy ma być to typowy domek letniskowy, w którym spędza się weekend, czy też całoroczny domek przygotowany na długie wyjazdy. Od tego w dużej mierze zależy przygotowana ilość miejsca do przechowywania, czy wyposażenie kuchni.

Nowoczesne domki brda

Nowoczesne domki brda, wykorzystują dobrze znaną konstrukcję w kształcie trójkąta, ale w nowej odsłonie. Przeszklone ściany, naturalne materiały i nowoczesne materiały sprawiają, że domek może być przytulny, a jednocześnie niesamowicie funkcjonalny. W domku typu brda można zastosować nowoczesne rozwiązania, które zapewnią wygodę lub stworzyć ciepłą, klimatyczną przestrzeń w klasycznym stylu. Ciekawym rozwiązaniem, które coraz częściej zyskuje uznanie, jest wystrój nawiązujący do PRL-u, z którego wywodzą się domki brda. Dzięki temu zyskują one niebanalny charakter i stanowią przyjemną przestrzeń do wypoczynku.

Jakie dokumenty są niezbędne do budowy domku brda?

Co ważne, do budowy domku brda, którego powierzchnia nie przekracza 35 m2, nie są wymagane pozwolenia na budowę, co znacznie skraca czas budowy i ogranicza koszty. Dotyczy to jednak tylko sytuacji, w której do domku nie są poprowadzane instalacje. Jeśli chcemy, aby do domku była poprowadzona instalacja elektryczna i wodno-kanalizacyjna, to staje się on domkiem całorocznym i wymaga uzyskania pozwolenia na budowę, które można uzyskać w urzędzie starostwa.

Jak zbudować domek brda?

Ze względu na prostą konstrukcję, domek typu brda z powodzeniem można wybudować samodzielnie. Warto jednak zatrudnić fachowców do wykonania najbardziej skomplikowanych prac, czyli podłączenia wszystkich instalacji. Błędy na tym etapie będą trudne do naprawienia, a dodatkowo mogą być bardzo kosztowne i niebezpieczne. Do budowy domku trzeba będzie kupić projekt, który posłuży do uzyskania pozwolenia na budowę oraz dalszych prac.

Warto również rozważyć zakup domu prefabrykowanego, co znacznie skraca czas i ułatwia postawienie budynku. W takim przypadku na działkę zostaną przywiezione wszystkie składowe elementy budynku (dach, stropy, ściany itd.), które są gotowe do złożenia. Taki domek wykonany z drewna można zbudować w ciągu kilku dni. Budynek należy również odpowiednio zabezpieczyć przed zimnem i wilgocią, wykonując termoizolację. Materiały termoizolacyjne umieszcza się w szkielecie domku oraz w dachu. Całoroczny domek typu brda wymaga również odpowiedniego źródła ciepła: mogą to być panele grzewcze, centralne ogrzewanie lub klimatyczny kominek.

Domek brda - cena

Cena domku uzależniona jest od zastosowanych materiałów, wielkości budynku oraz zastosowanych rozwiązań. Ogromne znaczenie ma również standard wykończenia, jednak standardowo przyjmuje się, że 1 metr kwadratowy to koszt około 2 500 zł. Jest to więc stosunkowo tania inwestycja, która daje ogromne możliwości i pozwala stworzyć wspaniałe miejsce do wypoczynku dla całej rodziny.