Roman Modzelewski przez lata znany był głównie jako wykładowca, a nieco zapomniany w roli projektanta. Na szczęście teraz jego twórczość odzyskuje należną jej rangę.
Fotel Modzelewskiego modny do dziś! Trudno uwierzyć, że powstał w latach 50.!
Rozpoznaje je chyba każdy miłośnik dobrego wzornictwa, a widział je z pewnością także niejeden zupełny ignorant w kwestiach designu. Kultowy fotel RM58 to najbardziej znany projekt Romana Modzelewskiego. Fotel wyróżnia się przepiękną, bardzo nowoczesną formą, jak na rok 1958, w którym powstał. Jednak nie od początku mebel budził powszechne uwielbienie. Co prawda, zachwycił się nim wręcz sam Le Corbusier, co zaowocowało rozpoczęciem pertraktacji w sprawie produkcji tego mebla we Francji, ale nie zakończyły się one happy endem ze względu na politykę polskich władz. W 1961 roku Modzelewski opatentował swój fotel, ale do Francji wyjechać nie chciał, chociaż namawiał go Le Corbusier.
Projektant nie chciał zostawić swoich uczniów i ukochanej pracy w łódzkiej Państwowej Szkoły Sztuk Plastycznych. Był jej współzałożycielem, pierwszym rektorem, a później dziekanem - wykładał na tej uczelni przez niemal 40 lat. Właściwie całe życie spędził w Łodzi, koncentrując się na pracy dydaktycznej i rezygnując z międzynarodowej sławy. Modzelewski we własnej pracowni wyprodukował na zamówienie kilkadziesiąt sztuk RM58. Eksperymenty z tworzywami sztucznymi kontynuował także budując jachty.
Teraz tę wyjątkową postać przybliża Muzeum Miasta Łodzi. Na ekspozycji można obejrzeć prawie 100 unikatowych obiektów: rzeźb, obrazów, reliefów, dokumentów, fotografii, przykładów sztuki użytkowej, kompozycji w przestrzeni publicznej oraz projekty mebli, w tym oryginalne fotele RM56, RM57 i, oczywiście, kultowy RM58.