Roman Modzelewski przez lata znany był głównie jako wykładowca, a nieco zapomniany w roli projektanta. Na szczęście teraz jego twórczość odzyskuje należną jej rangę.

Fotel Modzelewskiego modny do dziś! Trudno uwierzyć, że powstał w latach 50.!

Rozpoznaje je chyba każdy miłośnik dobrego wzornictwa, a widział je z pewnością także niejeden zupełny ignorant w kwestiach designu. Kultowy fotel RM58 to najbardziej znany projekt Romana Modzelewskiego. Fotel wyróżnia się przepiękną, bardzo nowoczesną formą, jak na rok 1958, w którym powstał. Jednak nie od początku mebel budził powszechne uwielbienie. Co prawda, zachwycił się nim wręcz sam Le Corbusier, co zaowocowało rozpoczęciem pertraktacji w sprawie produkcji tego mebla we Francji, ale nie zakończyły się one happy endem ze względu na politykę polskich władz. W 1961 roku Modzelewski opatentował swój fotel, ale do Francji wyjechać nie chciał, chociaż namawiał go Le Corbusier.

Roman Modzelewski (1912-1997)
Malarz, rzeźbiarz, projektant, pedagog. Urodził się na Litwie, uczył w Warszawie, a pracował i tworzył w Łodzi. Był niezwykle wszechstronny – zajmował się malarstwem, rzeźbą, rzemiosłem, projektował meble i biżuterię, budował jachty. Do historii przeszedł głównie jako wybitny wykładowca. Przez czterdzieści pracował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi.

Projektant nie chciał zostawić swoich uczniów i ukochanej pracy w łódzkiej Państwowej Szkoły Sztuk Plastycznych. Był jej współzałożycielem, pierwszym rektorem, a później dziekanem - wykładał na tej uczelni przez niemal 40 lat. Właściwie całe życie spędził w Łodzi, koncentrując się na pracy dydaktycznej i rezygnując z międzynarodowej sławy. Modzelewski we własnej pracowni wyprodukował na zamówienie kilkadziesiąt sztuk RM58. Eksperymenty z tworzywami sztucznymi kontynuował także budując jachty.

Fotel RM58 z laminatu poliestrowo-szklanego był jednym z pierwszych w Polsce oraz na świecie siedzisk stworzonych z tego materiału. Najbardziej znana jest czerwona wersja tego mebla, dostępna także w ofercie marki VZÓR.

Teraz tę wyjątkową postać przybliża Muzeum Miasta Łodzi. Na ekspozycji można obejrzeć prawie 100 unikatowych obiektów: rzeźb, obrazów, reliefów, dokumentów, fotografii, przykładów sztuki użytkowej, kompozycji w przestrzeni publicznej oraz projekty mebli, w tym oryginalne fotele RM56, RM57 i, oczywiście, kultowy RM58.

Autor
Mistrz Roman Modzelewski - król polskich foteli! Jak wygląda kultowy model RM58?
Małgorzata Stalmierska
Redaktorka, historyczka sztuki i literatury, autorka licznych tekstów o designie, sztuce i antykach. Oaza spokoju od której z daleka bije pozytywna energia. Z pasją pisze...