Z miłości do dzieci, wzornictwa i słoni powstała ta niezwykła zabawka. Najsłynniejsze małżeństwo w historii designu – Ray i Charles Eames – postanowiło połączyć wszystkie swoje pasje w jednym projekcie. Mowa oczywiście o plastikowym stoliku w kształcie słonia. Wprawdzie słonie słyną z długowieczności, ale ten na ich tle wypada zupełnie wyjątkowo! Powstał bowiem w roku 1945 i od tego czasu cieszy się miłością wielbicieli designu.

Pomysł na projekt zrodził się podczas podróży do Indii

Kiedy oglądamy zdjęcia Ray i Charlesa Eamesów, nie można nie zauważyć, jak bardzo byli oni szczęśliwi. Zawsze razem, zawsze blisko siebie, jednocześnie nie stronili od wygłupów, jak zostało to uwiecznione na fotografii portretowej do tego artykułu. Zwrócił na to uwagę sam Philippe Starck, który kiedyś o swoich wielkich poprzednikach powiedział, że: „Nieważne, czy pracują, czy jadą na motorze, z każdej ich fotografii emanuje spokój i poczucie spełnienia”.

Ray i Charles Eames
Ray (1912-1988) i Charles (1907-1978) uchodzą za najsłynniejsze małżeństwo w historii projektowania. Byli pionierami wzornictwa, uważali, że dobry design należy się każdemu, także dzieciom. Zajmowali się designem, fotografią, malarstwem, dużo podróżowali (odwiedzili także Polskę). Nie znosili stagnacji, nudy i sztampy.

Są ludzie, których cechuje niezwykła lekkość bytu, niemal wszystko przychodzi im bez zauważalnego wysiłku. I tacy właśnie byli Eamesowie. Zajmowali się nie tylko projektowaniem, ale także malarstwem i fotografią. Bardzo dużo podróżowali. W czasie podróży do Indii wiele czasu poświęcili na obserwowanie słoni. Te majestatyczne zwierzęta wydały im się również zabawne, a także w pewien sposób „plastyczne”.

Ray i Charles Eames jako jedni z pierwszych dostrzegli potencjał sklejki jako taniego i łatwego do formowania materiału. To właśnie ze sklejki wykonane były pierwsze stoliki-słoniki. Z okazji stulecia urodzin Charlesa Eamesa na rynku pojawiła się seria tysiąca numerowanych słoników wykonanych z plastiku. Jej sukces utwierdził markę Vitra w tym, że to projekt ponadczasowy.

Magia sklejki - tak powstał kultowy stolik Elephant

Swoją miłość do słoni postanowili połączyć z zainteresowaniem właściwościami sklejki. Eamesowie niejako odkryli ten materiał dla wzornictwa, projektując z niego sprzęty do rehabilitacji, meble, a także stolik Elephant. Dzięki niemu miłość do designu można zaszczepić wśród dzieci już od najmłodszych lat. A przecież wiadomo, że czym skorupka za młodu...

Autor
Kultowy słoń od Vitry - ma już 77 lat!
Anna Grużewska
Dziennikarka, redaktorka, miłośniczka designu i malarstwa. Skończyła warszawską ASP i Wydział Dziennikarstwa UW. Redaktor naczelna magazynu Czas na Wnętrze. Ogląda sesje,...