Swój debiut polski producent oświetlenia marka LOFTLIGHT miał na targach Euroluce w Mediolanie. Było to blisko 10 lat temu, a od tamtego czasu firma bezustannie się rozwija. Potwierdzeniem tego jest nagroda Red Dot, którą w tym roku jej twórca Cezary Zadrożny otrzymał za projekt lampy ConTeak.

Prawnik, projektant guzików i importer mebli - droga do kariery Cezarego Zadrożnego

Historia marki LOFTLIGHT jest opowieścią o pasji, zaangażowaniu, wolności i nieskrępowanej kreatywności. Jej twórca, Cezary Zadrożny, jest człowiekiem wielu talentów, a także ma odwagę, by być otwartym na zmiany. Prawnik z wykształcenia, swoją przygodę z designem zaczynał bardzo nietypowo, bo od projektowania guzików. Według jego koncepcji wyprodukowano ponad trzy tysiące wzorów, a doświadczenie, jakie zdobył podczas najważniejszych imprez modowych i targów w Paryżu i Mediolanie, procentują po dziś.

Cezary Zadrożny, założyciel marki LOFTLIGHT. Projekt lampy ConTeak jego autorstwa został w tym roku wyróżniony nagrodą Red Dot.

Cezary Zadrożny jest też importerem jakościowych mebli najlepszych europejskich marek. Znajomość ich oferty sprawiła, że poszukiwał czegoś komplementarnego w zakresie oświetlenia. Im bardziej szukał, tym bardziej było jasne, że to, na czym mu zależy, musi wyprodukować samodzielnie! Dlatego blisko 10 lat temu założył markę LOFTLIGHT.

LOFTLIGHT w Mediolanie

Zadebiutował licytując wysoko, bo na najważniejszych targach oświetleniowych w Europie, odbywających się podczas mediolańskiego Design Weeku - Euroluce. Wystawił jeden projekt, a swoje moce produkcyjne szacował na 20 egzemplarzy miesięcznie. Tymczasem pierwszy kontrakt opiewał na pięć tysięcy sztuk! Firma sprostała zamówieniu, a dziś może się cieszyć uznaniem i mocną pozycją na rynku. W dodatku stawia na pionierskie rozwiązania. Do projektów lamp wykorzystuje beton, który łączy z innymi materiałami.

Lampa podłogowa Stork z kolekcji Black&White.

Właśnie taki jest projekt lampy ConTeak wykonanej z betonu i drewna tekowego. Został on wyróżniony nagrodą Red Dot, nazywaną Oscarem Projektowania. Cezary Zadrożny zapytany o swój przepis na sukces, chwilę się zastanawia, a pod czym mówi poważnie, ale jego oczy się śmieją: - Ja po prostu lubię się bawić w design.

Autor
Zaczynał od...projektowania guzików! Dziś jego projekty docenia cały świat! Kim jest Cezary Zadrożny, twórca marki LOFTLIGHT?
Anna Grużewska
Dziennikarka, redaktorka, miłośniczka designu i malarstwa. Skończyła warszawską ASP i Wydział Dziennikarstwa UW. Redaktor naczelna magazynu Czas na Wnętrze. Ogląda sesje,...