The Crown to jedna z najpopularniejszych produkcji Netflixa, która pochłonęła ogromne pieniądze, pokazując nam niezwykłe życie rodziny królewskiej. Oglądalność serialu wzrosła jeszcze bardziej po śmierci królowej Elżbiety II, która swoją tajemniczością i niezwykłą aurą, jaką roztaczała, od lat fascynuje ludzi na całym świecie. Jednak nie tylko fabuła zachwyca w serialu The Crown - wspaniale urządzone wnętrza i niesamowite miejsca zapierają dech w piersiach. Jednak, czy naprawdę tak wyglądają królewskie posiadłości? I gdzie właściwie nagrywano serial The Crown?

Gdzie kręcono serial The Crown?  

Początkowo planowano nagrać cały serial w specjalnie stworzonym studio, jednak twórcy porzucili ten pomysł, uznając (jak się okazało słusznie), że wiele lokalizacji doda serialowi autentyczności. The Crown było nagrywane m.in. w południowej Anglii, RPA i Szwecji, a wykorzystano do tego kilkadziesiąt różnych miejsc, z których wiele jest dostępnych dla zwiedzających.

Serialowa królowa Elżbieta II i książę Karol przed Somerley House

Z oczywistych względów żadna scena nie została nakręcona w pałacu Buckingham, a do stworzenia wnętrz posłużyły różnorodne dworki i pałacyki o charakterze reprezentacyjnym, których w Anglii nie brakuje. Przykładowo do odtworzenia rezydencji królowej posłużyło aż 6-7 (w zależności od źródeł) różnych lokalizacji. Do nakręcenia serialu wykorzystano m.in.: Wilton House, Hylands House, czy Belvoir Castle. Jednak niektóre sceny były nagrywane w autentycznych lokalizacjach jak np. Caernarfon Castle, gdzie książę  Karol otrzymał swoje insygnia księcia Walii.

The Crown - wnętrza  

Brak możliwości nagrywania w oryginalnych wnętrzach i konieczność poszukania zastępczych miejsc wyklucza możliwość wiernego odwzorowania wystroju, chociażby ze względu na różnice architektoniczne, jak np. kolumny, rzeźbienia, czy ozdoby ścienne. Mimo to wnętrza w The Crown dobrze oddają królewski styl oryginalnych miejsc, a scenograf Martin Childs zadbał o każdy detal. Na potrzeby serialu meble, tekstylia, dzieła sztuki i elementy dekoracyjne były kupowane, wypożyczane lub tworzone, aby były jak najbliższe oryginałom.

Kadr z serialu the Crown, odcinek 1, sezon 3.

Dzięki temu mamy okazję zobaczyć wnętrza, które być może nie są wierną kopią królewskich komnat, ale są do nich bardzo zbliżone i dają wrażenie, że faktycznie można „zajrzeć” do sypialni królowej. Zadbano również o odpowiedni, charakterystyczny dla budownictwa tych lat układ pomieszczeń np. osobne sypialnie pary królewskiej, które rozdzielone są garderobą. W serialu miało to nie tylko pokazać, jak wygląda wnętrze, ale również symbolizować dystans pomiędzy królową a jej mężem Filipem.

Zmieniająca się moda a The Crown

To, co najbardziej uderza we wnętrzach pałaców rodziny królewskiej, to fakt, że są one praktycznie niezmienne. Serial rozpoczyna się w latach 50-tych, pokazane są również lata 30-te, a fabuła obejmuje kilkadziesiąt lat, jest więc naturalne, że moda i style wnętrzarskie na całym świecie ulegają przemianom.

Jednak zmiany te (poza dodaniem nowoczesnych rozwiązań technologicznych np. telefonów) omijają komnaty rodziny królewskiej, co jest pewnym symbolem tego, że i sama monarchia oraz zasady ją obowiązujące nie ulegają znaczącym przemianom na przestrzeni tych lat.

Serialowa księżna Diana (Emma Corrin) w królewskich wnętrzach.

Scenografia: Martin Childs  

Chcąc zadbać o autentyczność wystroju wnętrz, scenograf Martin Childs przygotowywał się do swojego zadania na 3 lata przed rozpoczęciem zdjęć. Jak sam mówił w udzielanych wywiadach, w tym celu oglądał archiwalne zdjęcia i filmy, na których widoczne są wnętrza rodziny królewskiej, a także udał się na wycieczkę po Buckingham Palace, analizując dokładnie wszystkie elementy wystroju.

Księżniczka Anna (Erin Doherty) we Wrotham Park.

Trzeba przyznać, że zadbał nawet o najmniejszy szczegół, a w The Crown na różnych stolikach i szafkach widać nie tylko wspaniałe dekoracje i niesamowite bibeloty, ale również przedmioty osobiste rodziny królewskiej np. zdjęcia bliskich, czy fotografie młodszych wersji arystokracji bądź aktorów wcielających się w ich role. Dodatkowo kluczowe elementy scenografii (np. królewski tron) zostały specjalnie wykonane na zamówienie, aby wyglądały dokładnie tak, jak pierwowzory.