Louise Campbell łączy w swoich projektach zabawę i poważne eksperymenty w zakresie konstrukcji oraz materiałów. Skandynawski racjonalizm miksuje z kobiecą intuicją, tworząc lekkie, fantazyjne, a przy tym funkcjonalne formy.

Kim jest Louise Campbell?

W świecie designu wytoczyła wyrazistą drogę efektownych i praktycznych projektów, które już na pierwszy rzut oka zdradzają, że ich autorką jest kobietą. Delikatne, ażurowe, eteryczne, wyglądają jak utkane lub wycięte z papieru. Widać w nich fascynację tradycyjnym rękodziełem, zwłaszcza tych jego gałęziami, które są kobiecą domeną.

Louise Campbell (ur. 1970)
Urodziła się w Kopenhadze w 1970 roku w duńsko-angielskiej rodzinie. Po ukończeniu London College of Furniture wróciła do Danii i kontynuowała studia na kierunku Industrial Design w Denmark’s Design School. W 1996 roku założyła własną pracownię, którą prowadzi do dziś. Projektuje głównie meble i oświetlenia, ale zajmuje się także aranżacją wnętrz.

Książęce krzesło - jak wygląda kultowy model Prince Chair?

Tradycja ta jest jednak za każdym razem twórczo interpretowana, nierzadko z dużym poczuciem humoru. Najlepszym tego przykładem jest Prince Chair – jeden z najbardziej znanych mebli autorstwa Louise Campbell. Zaprojektowany w 2001 roku z myślą o konkursie na siedzisko dla Jego Królewskiej Wysokości, Księcia Koronnego Danii Fryderyka, nawiązuje do starych wycinanek z papieru wykonanych przez samego Hansa Christiana Andersena. Lekkość i miękkość siedziska kontrastuje ze stalową ramą i łączy historyczne odniesienia z nowoczesną technologią, wykorzystującą cięcie strumieniem wodnym i laserem.

Inspiracją dla Prince Chair, stworzonego dla duńskiego księcia Fryderyka, była bezpośrednio jego osoba. Związany z wielowiekową królewską tradycją, żyjący w XXI wieku młody człowiek musiał godzić wiele sprzeczności. Znalazło to odzwierciedlenie w pomysłowym meblu.

Krzesło co prawda nie wygrało konkursu, ale zostało wdrożone do produkcji przez duńską firmę Hay. Do dziś cieszy się dużym powodzeniem, a po drodze zdobyło kilka nagród i trafiło do kolekcji MoMA w Nowym Jorku. Natomiast w zbiorach paryskiego Centre Pompidou znajduje się Slow Relief, stworzony przez Campbell w 2003 roku jako hołd dla robótek na drutach. To dzieło, w którego każdym fragmencie widać praco- i czasochłonny proces twórczy oraz wielką miłość projektantki do rzemiosła, bez której nie byłoby tych wszystkich wspaniałych projektów.

Autor
Duńska projektantka Louise Campbell. Jej meble zdobią wnętrza paryskiego Pompidou!
Małgorzata Stalmierska
Redaktorka, historyczka sztuki i literatury, autorka licznych tekstów o designie, sztuce i antykach. Oaza spokoju od której z daleka bije pozytywna energia. Z pasją pisze...