Louise Campbell łączy w swoich projektach zabawę i poważne eksperymenty w zakresie konstrukcji oraz materiałów. Skandynawski racjonalizm miksuje z kobiecą intuicją, tworząc lekkie, fantazyjne, a przy tym funkcjonalne formy.
Kim jest Louise Campbell?
W świecie designu wytoczyła wyrazistą drogę efektownych i praktycznych projektów, które już na pierwszy rzut oka zdradzają, że ich autorką jest kobietą. Delikatne, ażurowe, eteryczne, wyglądają jak utkane lub wycięte z papieru. Widać w nich fascynację tradycyjnym rękodziełem, zwłaszcza tych jego gałęziami, które są kobiecą domeną.
Książęce krzesło - jak wygląda kultowy model Prince Chair?
Tradycja ta jest jednak za każdym razem twórczo interpretowana, nierzadko z dużym poczuciem humoru. Najlepszym tego przykładem jest Prince Chair – jeden z najbardziej znanych mebli autorstwa Louise Campbell. Zaprojektowany w 2001 roku z myślą o konkursie na siedzisko dla Jego Królewskiej Wysokości, Księcia Koronnego Danii Fryderyka, nawiązuje do starych wycinanek z papieru wykonanych przez samego Hansa Christiana Andersena. Lekkość i miękkość siedziska kontrastuje ze stalową ramą i łączy historyczne odniesienia z nowoczesną technologią, wykorzystującą cięcie strumieniem wodnym i laserem.
Krzesło co prawda nie wygrało konkursu, ale zostało wdrożone do produkcji przez duńską firmę Hay. Do dziś cieszy się dużym powodzeniem, a po drodze zdobyło kilka nagród i trafiło do kolekcji MoMA w Nowym Jorku. Natomiast w zbiorach paryskiego Centre Pompidou znajduje się Slow Relief, stworzony przez Campbell w 2003 roku jako hołd dla robótek na drutach. To dzieło, w którego każdym fragmencie widać praco- i czasochłonny proces twórczy oraz wielką miłość projektantki do rzemiosła, bez której nie byłoby tych wszystkich wspaniałych projektów.