Poznaj 12 najciekawszych wydarzeń ze świata architektury i designu! Rok 2023 będzie pod tym względem bardzo intensywny. Sprawdź, które festiwale warto odwiedzić.

12 festiwali z całego świata czeka na architektów i designerów!

Kurator i architekt Biennale Architektury w Wenecji 2023 Leslie Lokko stwierdził: "Po dwóch najtrudniejszych i dzielących latach, w żywej pamięci architekci mają wyjątkową okazję, żeby pokazać światu to, co robimy najlepiej: przedstawiać ambitne i kreatywne pomysły, które pomagają nam wyobrazić sobie bardziej sprawiedliwą i optymistyczną wspólną przyszłość".

Od podejścia Wenecji poprzez Afrykę jako laboratorium przyszłości, od sztuki spotykającej się z architekturą w Chicago, po „piękno nietrwałości” Sharjah w motcie Globalnego Południa - rok 2023 będzie świadkiem serii wydarzeń architektonicznych próbujących urzeczywistnić te ambitne i kreatywne pomysły.

1. Chile: XXII Biennale Architektury, 5-15 stycznia 2023 r.  

Po nagłej przerwie w edycji 2019 roku z powodu kryzysu społecznego w Chile wydarzenie powraca do Santiago w 2023 roku pod hasłem „Wrażliwe siedliska” (Hábitats vulnerables), poruszając takie kwestie, jak „pojawienie się deficytu mieszkaniowego w kontekście, w którym w ostatnich latach nasiliły się slumsy, nieformalność i nielegalne przejmowanie gruntów; plastyczność i degradacja przestrzeni publicznych; pilna ochrona materialnego dziedzictwa oraz podatność środowiska w kontekście kryzysu klimatycznego.

grafika: © Colegio de Arquitectos

2. Włochy: Salone del Mobile.Milano, 18-23 kwietnia 2023 r.

Mimo burzliwej postpandemicznej sytuacji, aż 262 000 osób wzięło udział w targach Salone del Mobile.Milano „Design with Nature” w 2022 roku. Ponieważ 60. edycja tego kultowego wydarzenia odbyła się w niezwykłych temperaturach przekraczających 35°C, organizacja zdecydowała, że „odpowiedzialność środowiskowa, finansowa i społeczna będzie najwyższym priorytetem” w edycji 2023, począwszy od nowego zestawu wytycznych dotyczących zrównoważonego rozwoju dla zrównoważonych instalacji targowych.  

fot. Andrea Mariani

3. Hiszpania: Concéntrico 09, 27 kwietnia - 2 maja 2023 r.

Założony przez Javiera Peñę i organizowany wspólnie z instytucjami publicznymi i prywatnymi, festiwal Concéntrico zaprezentował od 2015 roku ponad 100 zbudowanych instalacji i pawilonów, umieszczając Logroño w Hiszpanii na mapie obwodów architektury, jednocześnie gromadząc wschodzących architektów i projektantów, którzy mają swobodę eksperymentowania w przestrzeni publicznej hiszpańskiego miasta.  

fot. Josema Cutillas

Edycja 2023 - która odbędzie się pod koniec kwietnia zamiast jak zwykle we wrześniu - już otworzyła konkursy na trzy interwencje i zaproszenie do praktyk partycypacyjnych w ramach zupełnie nowego programu Cities Ahead, inicjatywy programowej kierowanej przez Goethe-Institut, która promuje kreatywne miasta w Europie.

4. Włochy: Biennale Architektury w Wenecji, 20 maja - 26 listopada 2023 r.

Afryka będzie bohaterem 18. Międzynarodowej Wystawy Architektury w Wenecji. Laboratorium Przyszłości czerpie inspirację z pracy Lesley Lokko o tej samej nazwie, która wyróżniła się jako założycielka Graduate School of Architecture na Uniwersytecie w Johannesburgu w RPA oraz Africa Future Institute (AFI) w Ghanie.  

Wyobrażając sobie wystawę jako warsztat, Biennale Architektury w Wenecji w 2023 r. zaprasza „architektów i praktyków z szerokiego zakresu dyscyplin twórczych do czerpania przykładów ze swoich współczesnych praktyk, które wytyczają ścieżkę, przez którą publiczność może przebyć, wyobrażając sobie, co przyszłość może pomieścić”. Jak zwykle na Biennale w Wenecji w 2023 r. odbędzie się międzynarodowa wystawa, której kuratorem jest Lokko.

fot. Jacopo Salvi

5. Stany Zjednoczone: Konferencja AIA na temat architektury 2023, 7-10 czerwca 2023 r.  

Wczesnym latem Amerykański Instytut Architektów (AIA) obchodzi największą doroczną konferencję architektoniczną w Stanach Zjednoczonych. Po edycji 2022 zorganizowanej w Chicago, gdzie organizacja badała „zdolność architektury do napędzania nowego myślenia w jednym z najbardziej przyszłościowych, zrównoważonych miast” w kraju, potwierdzono już, że kolejna edycja odbędzie się w San Francisco w Kalifornii.

fot. © American Institute of Architects

6. Dania: Kopenhaski Festiwal Architektury, 1-11 czerwca 2023 r.  

Z okazji 10. rocznicy powstania, kolejna edycja Copenhagen Architecture Festival (CAFx) będzie nosiła tytuł Life Form i obejmie 3 wystawy w Art Hub Copenhagen oraz szereg inicjatyw cyfrowych. Projektowanie regeneracyjne, biomimetyka bioinkluzywna, symbiotyczne współtworzenie i architektoniczna asceza to główne koncepcje tej edycji.

fot. © Copenhagen Architecture Festival

7. Dania: Światowy Kongres Architektów UIA Kopenhaga, 2-6 lipca 2023 r.  

Światowy Kongres 2023 ma na celu uczynienie architektury głównym narzędziem w osiąganiu 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ, „rzucając światło na potencjał architektury do kształtowania lepszych społeczeństw i przyczyniania się do zrównoważonej przyszłości”. Ursula von der Leyen, Francis Kéré, Kunlé Adeyemi, Chimamanda Ngozi Adichie, Mette Skjold i Bjarke Ingels są jednymi z głównych mówców tej edycji.

fot. © International Union of Architects

8. Peru: Międzynarodowe Biennale Architektury w Limie (BIALIMA 2023), sierpień 2023 r.  

Zorganizowana przez kapitułę Peruwiańskiego Stowarzyszenia Architektów w Limie, której kuratorem był współzałożyciel Barclay & Crousse, Jean Pierre Crousse, inauguracyjna edycja BIAMLIMA w 2021 roku była postrzegana jako zakład mający na celu zwrócenie uwagi na peruwiańską architekturę, jednocześnie dążąc do włączenia jej do głównego nurtu współczesnego obwodu latynoamerykańskiego, obejmującą  Argentynę, Brazylię, Chile, Ekwador, Meksyk i Paragwaj.

Niedawno ogłoszono, że kuratorami BIALIMA 2023 będą współzałożyciele 51-1 Arquitectos: Fernando Puente Arnao, Manuel de Rivero i César Becerra.

fot. BIALIMA

9. Korea Południowa: Biennale Architektury i Urbanistyki w Seulu (SBAU 2023), 1 września - 29 października 2023 r.  

Pod hasłem "Ziemia Architektury, Ziemia Ubranizmu” reżyser Byoung Soo Cho i kuratorzy:  Eui Young Chun, Jinyoung Lim, Sang Hoon Youm, Sara Kim i Leif Høgfeldt Hansen zbadają, w jaki sposób Seul powinien być przygotowany na następne stulecie megalopolis, poprzez opracowanie planu działania jako bardzo gęsto zaludnionego i przyjaznego dla środowiska miasta.

Czwarta edycja SBAU będzie składać się z pięciu sekcji, w tym wystawy tematycznej prezentującej temat oraz wystawy 100-letniego Planu Głównego w Seulu.

fot. Seoul Biennale of Architecture and Urbanism

10. Hiszpania: Bienal de Arquitectura Latinoamericana (BAL 2023), 26-29 września 2023 r.   

Założona przez AREA i zorganizowana we współpracy z Radą Miasta Pampeluny i innymi instytucjami wspierającymi BAL zrzesza 14 młodych praktyków z Ameryki Łacińskiej w Pampelunie w Hiszpanii. Od swojej inauguracyjnej edycji w 2009 roku, BAL wyróżnił innowacyjne firmy i praktyków, którzy ostatecznie połączyli siły, takich jak: Adamo Faiden, Carla Juaçaba, Pezo von Ellrichshausen, Daniel Moreno i Ambrosi Etchegaray.

fot. SEMILLAS

11. Stany Zjednoczone: Biennale Architektury w Chicago (CAB 5), wrzesień 2023 r.  

To jest próba - Biennale Architektury w Chicago w 2023 r. - przedstawia amerykański kolektyw artystyczny Floating Museum kierujący zespołem artystycznym, który „zbada problemy środowiskowe, polityczne i ekonomiczne obecne w dzisiejszym społeczeństwie, ale inaczej adresowane na całym świecie poprzez sztukę, architekturę, infrastruktura i aktywność obywatelska”.  

fot. Laurian Ghinitoiu

W drodze do piątej edycji CAB nowe wydarzenie o nazwie Chicago Design Summit będzie stanowić wkład badawczy dla Floating Museum i jego współzałożycieli: Jeremiah’a Hulsebos-Spofford’a , Faheem’a  Majeed’a i  Andrew’a Schachman’a. 

12. Zjednoczone Emiraty Arabskie: Triennale Architektury w Szardży (SAT), listopad 2023 r.  

Podczas gdy Biennale Architektury w Chicago z powodzeniem stało się wiodącą wystawą architektury i wzornictwa w Ameryce Północnej, Triennale Architektury w Sharjah skierowało się w swojej inauguracyjnej edycji w 2018 roku w kierunku, w którym może stać się międzynarodową platformą skupiającą architekturę Azji Zachodniej, Azji Południowej i Afryki.  

fot. Maurice Ascani

Założyciel cmDesign Atelier Tosin Oshinowo został mianowany kuratorem edycji 2023 r. jako sposobność, jak wyjaśnił Hoor Al Qasimi, prezes i dyrektor Sharjah Art Foundation, do „zdecydowanego i bardzo potrzebnego skupienia się na społecznie reagującym podejściu do architektury i urbanistyka”, którą reprezentuje Oshinowo. Edycja zatytułowana “Piękno Nietrwałości”  będzie dotyczyła kwestii niedoboru na Globalnym Południu oraz tego, w jaki sposób to wyzwanie stworzyło „kulturę ponownego wykorzystania, ponownego zawłaszczania, innowacji, współpracy i adaptacji”.

Tłumaczenie artykułu zgodne z prawem cytatu na podstawie tekstu anglojęzycznego ze strony archdaily.com. Zdjęcie otwierające artykuł: Salone del Mobile.Milano