Lindsey Adelman jest w równym stopniu projektantką, co artystką. Jej zainteresowanie oświetleniem miało początek w miłości do rzeźby i współczesnych instalacji artystycznych.

Początki Adelman z wzornictwem. Zainspirowała ją...frytka ze styropianu!

Przygoda Lindsey Adelman z designem zaczęła się trochę przypadkiem. Co prawda jako dziecko dużo szkicowała, ale bardziej ciągnęło ją w stronę literatury. Kiedy jednak jako absolwentka studiów filologicznych opracowywała katalog w National Museum of American History w Waszyngtonie, zainteresowała ją praca pewnego człowieka przygotowującego instalację dla muzeum. Rzeźbił on w styropianie realistyczną ogromną frytkę. Wtedy właśnie Lindsey Adelman odkryła wzornictwo i od razu wiedziała, że to właśnie będzie jej przyszła pasja oraz droga zawodowa. W ciągu kilku dni złożyła podanie do Rhode Island School of Design.

Lindsey Adelman (ur. 1968)
Tworząca i mieszkająca w Nowym Jorku projektantka oświetlenia. Ukończyła Rhode Island School of Design w Providence. Od 2006 roku prowadzi własne studio projektowe. W swoich pracach chętnie łączy kontrastujące kształty i materiały, tworząc projekty na pograniczu designu i sztuki.

Teraz jest jedną z czołowych amerykańskich projektantek oświetlenia. Światło interesowało ją od początku projektowej ścieżki. Zadebiutowała w 2006 roku wspaniałym żyrandolem Branching Bubble, który był pierwszym produktem wykonanym w jej nowo otwartym studio. Inspirację dla kształtu lampy stanowiły z jednej strony mosiężne elementy przemysłowe, z drugiej zaś dmuchane szklane kule autorstwa Michiko Sakano, artystki mieszkającej w Brooklynie.

Organiczne formy i industrialny sznyt - tak wygląda oświetlenie Lindsey Adelman

Ubierając organiczne, delikatne formy w surową, industrialną estetykę, projektantka stworzyła jedną z najciekawszych współczesnych lamp, która cały czas cieszy się dużym powodzeniem. Z kolei w serii Paradise dmuchane, dekoracyjne szklane kule poprzebijane zostały ostrymi, długimi szpilami i zwisają z mosiężnych łańcuchów. Każda z biżuteryjnych w charakterze kul została wykończona nieco inaczej niż pozostałe, a razem tworzą piękny i intrygujący, ale nieco niepokojący spektakl, w którym kruchość szkła została zestawiona z ostrym, połyskujący, metalem.

Żyrandol z serii Paradise wygląda jak instalacja artystyczna. Dekoracyjne klosze autorstwa Michiko Sakano podwieszone na sieci mosiężnych łańcuchów, ozdobione złotymi szpilkami i łańcuszkami tworzą całość, która zdobi pomieszczenie niczym ozdobny naszyjnik. Fot. Lindsey Adelman Studio

I właśnie takie kontrastowe połączenia stanowią cechę charakterystyczną twórczości Adelman. Jej projekty, balansujące na granicy wzornictwa i rzeźby, inspirowane są tak różnymi źródłami jak sztuka, architektura, literatura, film czy rytualne malunki na ciele Masajów. Główną myślą, która towarzyszy Lindsey Adelman w jej pracy, jest chęć przekształcenia efemerycznej natury światła w coś nie tylko namacalnego, ale także trwałego. Lampy jej projektu dają promienne ciepło, wydobywając jednocześnie czasem bardziej subtelną, a czasem bardziej dramatyczną, ale zawsze piękną grę światła i cienia.

Autor
Lindsey Adelman i jej organiczne lampy. Jest jedną z czołowych amerykańskich projektantek oświetlenia!
Małgorzata Stalmierska
Redaktorka, historyczka sztuki i literatury, autorka licznych tekstów o designie, sztuce i antykach. Oaza spokoju od której z daleka bije pozytywna energia. Z pasją pisze...