Zdaniem brydżystów daje wyniki. Jak się okazuje również w designie pikowanie okazuje się doskonałą metodą na to, by mebel zyskał status ikony designu.

Kultowy Chesterfield główną inspiracją do stworzenia sofy Charleston

Motyw pikowania to jedna z najstarszych technik zdobniczych w meblarstwie. Najsłynniejszym meblem w historii, w którym występują przeszycia jest sofa typu Chesterfield. To tradycyjny mebel klubowy kojarzony z brytyjską arystokracją i jej posiadłościami. Tak zwane chesterfieldy, ciężkie wykończenie z drewna oraz masywne dodatki to kwintesencja zachowawczego stylu, który wciąż ma się dobrze, choć nie należy do modnych.

Marcel Wanders
(ur. 1963) Holenderski projektant, współzałożyciel grupy projektowej Droog Design oraz firmy Moooi. Jeden z najbardziej twórczych i wpływowych przedstawicieli współczesnego wzornictwa. Wypracował własny styl, który nie boi się ornamentyki. Wypracował własny styl,który nie boi się ornamentyki, ani nawiązań do przeszłości.

Natomiast Marcel Wanders to król współczesnego designu, którego projekty podchwytuje się w lot. Wanders nie boi się eksperymentować, nie boi się sięgać po motywy z przeszłości. Projektant ma już na swoim koncie flirt z formą tradycyjnych holenderskich waz, a teraz w poszukiwaniu inspiracji sięgnął po brytyjską świętość, jaką jest sofa Chesterfield.

Choć ma wygląd klasycznej kanapy, Charleston pełni rolę fotela. Mebel tapicerowany jest brązową skórą.

Sofa czy fotel? Mebel do góry nogami!

Co ciekawe praktycznie niczego w jej wyglądzie nie zmienił. Dalej jest to obity ciemną skórą, solidny, ciężki, pikowany mebel, tyle tylko, że zamiast stać w poziomie, ustawiony jest w pionie. Zatem teraz to już nie kanapa, tylko fotel! Majestatyczny mebel, staje się mocnym akcentem w przestrzeni, obok którego nikt nie przejdzie obojętnie. To właśnie kwintesencja stylu Marcela Wandersa. Ten guru współczesnego projektowania potrafi tworzyć rzeczy, skłaniające do dyskusji, a nie tylko do siedzenia.

Autor
Rzecz kultowa - sofa Charleston projektu Marcela Wandersa. Projektant odwrócił ją do góry nogami!
Anna Grużewska
Dziennikarka, redaktorka, miłośniczka designu i malarstwa. Skończyła warszawską ASP i Wydział Dziennikarstwa UW. Redaktor naczelna magazynu Czas na Wnętrze. Ogląda sesje,...