Damien Gernay jest tyleż projektantem, co artystą. Uwielbia eksperymentować twórczo z formami oraz materiałami, ukazując piękno rozmaitych barw, faktur i kształtów.

Oryginalne projekty Damiena Gernaya

Jego początkowe zainteresowania związane były ze scenografią. Po ukończeniu studiów z zakresu projektowania pracował dla belgijskich i francuskich teatrów oraz studiów tańca współczesnego. Potem skierował się w stronę sztuk plastycznych, w których próbował swoich sił jako artysta interdyscyplinarny. Wrócił jednak na ścieżkę projektowania, mając 32 lat i otworzył swoją własną pracownię. Pozostał w nim jednak twórczy duch i skłonność do eksperymentów.

Damien Gernay
Urodził się w 1975 roku na przedmieściach Paryża. W latach 1994-1998 studiował projektowanie w Ecole Supérieure des Arts (ESA) Saint-Luc Tournai w Belgii. Od 2007 roku prowadzi własne studio projektowe w Brukseli.

Gernay kocha spontaniczność i emocje. Każdy jego projekt jest oczywiście dokładnie przemyślany i funkcjonalny, ale przede wszystkim musi poruszać i odwoływać się do uczuć.

Stół Przekształcenie to przedmiot uchwycony w procesie powstawania, który pokazuje, jak materia poddawana jest przemianie od surowca do gotowego przedmiotu.

Gernay w swoich eksperymentach, bo tak właśnie należy określać jego prace, nieustannie eksploruje granice między projektowaniem a sztuką. Skupia się na materiale, fakturze, przesłaniu przedmiotu, w swojej pracy i refleksji zbliżając się raczej do artysty rzeźbiarza. Łączy kontrolę ze spontanicznością, dopuszczając przypadek i błąd, które czynią z danego przedmiotu jednostkową, wyjątkową rzecz, obdarzoną niepowtarzalnym wyglądem i własną historią.

Seria Blanc Cassé eksploruje pojęcie białego koloru, który nawiązuje do czystego malarskiego płótna lub do pustej kartki pisarza, na której powstanie dzieło. Fot. © Bruno Timmermans

Projektant śmiało zestawia materiały i faktury, tworząc w ten sposób oryginalne, czasem nawet poetyckie przedmioty. Nie znaczy to oczywiście, że są niepraktyczne. Meble, oświetlenie i akcesoria, które projektuje Damien Gernay są jednocześnie wytworem sztuki, jak i doskonałego rzemiosła, co czyni je wyjątkowo oryginalnymi.

Autor
Design czy sztuka? Niezwykłe prace Damiena Gernaya
Małgorzata Stalmierska
Redaktorka, historyczka sztuki i literatury, autorka licznych tekstów o designie, sztuce i antykach. Oaza spokoju od której z daleka bije pozytywna energia. Z pasją pisze...