Florencka grupa projektowa postanowiła na przełomie lat 60. i 70. XX wieku uporządkować świat przy pomocy przecinających się linii prostych. Zeszłego roku obchodziliśmy jubileusz 50-lecia tego rewolucyjnego projektu.
Czym był Radykalny Design?
Burzliwe lata 60. i nie mniej szalone lata 70. XX wieku były czasem rewolucyjnych zmian. Zmieniali się ludzie, zmieniała moda - nic dziwnego, że design, zwany do tej pory wzornictwem przemysłowym, także musiał wtedy ulec zmianom. Ducha czasów idealnie wyczuła pochodząca z Florencji grupa Superstudio.
Zainspirowani stylistyką pop artu, nieobojętni na zmiany społeczne, głosili hasło Designu Radykalnego (Radical Design). Ten nurt nazywany był także antydesignem, gdyż bardziej chodziło w nim o wyrażanie pewnych idei - ironii, żartu, destrukcji - niż projektowania sensu stricto. A jednak na tle tego radosnego pejzażu pojawia się seria mebli, stworzona z chirurgiczną precyzją, a jednocześnie burząca dotychczasowe postrzeganie dekoracji i wzorów.
Wprowadzona na rynek w 1972 roku przez markę Zanotta, a zaprojektowana przez Superstudio linia Quaderna porządkowała świat radosnego chaosu. Wzór przecinających się czarnych linii na białym tle pokrywał całe meble, a nie był tylko fragmentem dekoracji! Jednocześnie w epoce dzieci-kwiatów tak silnie zgeometryzowany wzór był jak włożenie kija w mrowisko. I to nie tylko mieszczańskiego świata ówczesnych elit, ale także ich kontestatorów. I to jest właśnie definicja radical design w praktyce!