Florencka grupa projektowa postanowiła na przełomie lat 60. i 70. XX wieku uporządkować świat przy pomocy przecinających się linii prostych. Zeszłego roku obchodziliśmy jubileusz 50-lecia tego rewolucyjnego projektu.

Czym był Radykalny Design?

Burzliwe lata 60. i nie mniej szalone lata 70. XX wieku były czasem rewolucyjnych zmian. Zmieniali się ludzie, zmieniała moda - nic dziwnego, że design, zwany do tej pory wzornictwem przemysłowym, także musiał wtedy ulec zmianom. Ducha czasów idealnie wyczuła pochodząca z Florencji grupa Superstudio.

Superstudio
Grupa włoskiej awangardy architektonicznej założona w 1966 roku we Florencji. Jej inicjatorami byłi Adolfo Natalini i Cristiano Toraldo di Francia, a należeli także: Gian Piero Frassinelli oraz bracia Roberto i Alessandro Magris. Na projekt Superstudio składają się koncepcje leżące na styku architektury, designu, sztuki i antropologii.

Zainspirowani stylistyką pop artu, nieobojętni na zmiany społeczne, głosili hasło Designu Radykalnego (Radical Design). Ten nurt nazywany był także antydesignem, gdyż bardziej chodziło w nim o wyrażanie pewnych idei - ironii, żartu, destrukcji - niż projektowania sensu stricto. A jednak na tle tego radosnego pejzażu pojawia się seria mebli, stworzona z chirurgiczną precyzją, a jednocześnie burząca dotychczasowe postrzeganie dekoracji i wzorów.

Historyczne zdjęcie kolekcji Quaderna z 1972 roku.

Wprowadzona na rynek w 1972 roku przez markę Zanotta, a zaprojektowana przez Superstudio linia Quaderna porządkowała świat radosnego chaosu. Wzór przecinających się czarnych linii na białym tle pokrywał całe meble, a nie był tylko fragmentem dekoracji! Jednocześnie w epoce dzieci-kwiatów tak silnie zgeometryzowany wzór był jak włożenie kija w mrowisko. I to nie tylko mieszczańskiego świata ówczesnych elit, ale także ich kontestatorów. I to jest właśnie definicja radical design w praktyce!

Autor
Głosili hasło Designu Radykalnego! Z czego słynęła florencka grupa Superstudio?
Anna Grużewska
Dziennikarka, redaktorka, miłośniczka designu i malarstwa. Skończyła warszawską ASP i Wydział Dziennikarstwa UW. Redaktor naczelna magazynu Czas na Wnętrze. Ogląda sesje,...