Kształt fotela Karelia nawiązuje do poszarpanych linii brzegowych fińskich jezior. Co ciekawe, powstał on w mediolańskim atelier. Jego autorka, Liisi Beckmann, oddała w ten sposób hołd swoim rodzimym stronom.

Fotel Karelia - z miłości do Finlandii

Najpierw musiała uciekać, później chciała wyjechać. Liisi Beckmann urodziła się w fińskiej Karelii, która w latach jej młodości zaanektowana została przez ZSRR. Rodzina została zmuszona do opuszczenia domu i przeniosła się w głąb kraju. Nic zatem dziwnego, że gdy córka chciała studiować, doradzono jej coś praktycznego. W szkole rzemiosł uczyła się krawiectwa i kapelusznictwa, ale w tajemnicy podjęła studia na Akademii Sztuk Pięknych.

Liisi Beckmann (1924-2004)
Pochodząca z Finlandii designerka i artystka, która większą część życia spędziła w Mediolanie. Prace jej autorstwa znajdują się w kolekcjach Moderna Museet w Sztokholmie i Design Museum w Helsinkach. Duże wystawy jej dzieł prezentowane były w rzymskim Quadriennale, Museum of Modern Art w Nowym Jorku, Musée des Arts Décoratifs w Paryżu i mediolańskim Triennale Design Museum. W latach 70. XX wieku porzuciła projektowanie na rzecz sztuki.

W 1957 postanowiła udać się do mekki designu, czyli Mediolanu. Jedne zlecenia otwierały drogę do kolejnych, co zaowocowało współpracą z liderem włoskiego rynku wnętrzarskiego, marką Zanotta. To właśnie dla niej w 1966 roku Liisi Beckmann zaprojektowała fotel Karelia. Dziś mówi się o nim „ikoniczny” i „kultowy”, a w czasach gdy powstawał był bestsellerem marki.

Fotel Karelia projektu Liisi Beckmann był jednym z przebojów marki Zanotta w latach 60.XX wieku. Wykonany z pianki poliuretanowej powleczony został błyszczącym winylem. Idealnie wpisywał się w psychodeliczną stylistykę epoki dzieci-kwiatów.

Wykonany z pianki poliuretanowej, obleczonej błyszczącym winylem w żywych kolorach idealnie wpisywał się w stylistykę szalonych lat 60. Dawał w dodatku perfekcyjne możliwości aranżacyjne. Można go było bowiem zestawiać w zabawne, wielobarwne kompozycje. Liisi Beckmann projektując fotel, dała upust swojej tęsknocie.

Nie po raz pierwszy zresztą. Organiczne formy inspirowane naturą Finlandii pojawiały się wielokrotnie w jej dziełach. Projektantka znana była też z tego, że w towarzystwie często recytowała fragmenty z fińskiego eposu narodowego – „Kalevalii”. Pod koniec życia Beckmann zamieszkała w ukochanej Finlandii, a Karelia po pół wieku powróciła ze statusem ikony designu. 

Autor
Tak powstała ikona designu! Historia fotela Karelia
Anna Grużewska
Dziennikarka, redaktorka, miłośniczka designu i malarstwa. Skończyła warszawską ASP i Wydział Dziennikarstwa UW. Redaktor naczelna magazynu Czas na Wnętrze. Ogląda sesje,...