Projekty EOOS stanowią doskonałą odpowiedź na aktualne potrzeby użytkowników, łącząc refleksję socjologiczną i historyczną z zaawansowanymi rozwiązaniami.

Wiadomo, że najlepsze pomysły powstają podczas intensywnej burzy mózgów. W przypadku EOOS ożywione dyskusje i wymiana myśli zawsze prowadzą do stworzenia ciekawego, nierzadko zaskakującego produktu. Grupę projektową EOOS tworzy trzech kolegów, którzy poznali się podczas studiów na Uniwersytecie Sztuki Stosowanej w Wiedniu: Gernot Bohmann, Harald Gründl i Martin Bergmann.

Na swoją nazwę wybrali imię jednego z czterech koni rydwanu boga słońca Heliosa, inspirując się „Metamorfozami” Owidiusza. Deklarują przy tym, że ich podejście do projektowania jest podobne do poetyckiej analizy, opierającej się na mitach, rytuałach i intuicji.

Farns to kolekcja lekkich komód zaprojektowana dla marki Walter Knoll. Dostępne są warianty z dwoma, czterema lub ośmioma drzwiami. Wszystkie drzwi można otworzyć pod kątem 180 st.
EOOS
Austriackie studio projektowe, które w 1995 roku założyli Martin Bergmann, Gernot Bohmann i Harald Gründl. Poznali się podczas studiów na Uniwersytecie Sztuk Użytkowych w Wiedniu. Specjalizują się w projektowaniu mebli i akcesoriów, ale są także autorami m.in. ceramiki łazienkowej. Na koncie mają współpracę z takimi markami jak Alessi, Armani, Adidas, Carl Hansen & Søn, Dedon, Duravit, Fürstenberg, Laufen, Poltrona Frau i Walter Knoll. Za swoje projekty zdobyli ponad 130 międzynarodowych nagród.

Tworzą design przyszłości? „Nasze jedzenie, nasze zachowania związane z mobilnością, nasze wytwarzanie energii i nasze domy - wszystko to musi zostać przeprojektowane”

Swoją pracę traktują jak usługę dla społeczeństwa, bardziej z obszaru kultury niż produkcji. Jednocześnie lubią korzystać ze zdobyczy najnowszych technologii. Najchętniej kreują obiekty, z którymi użytkownicy mogą wejść w otwartą relację. Kolektyw nie narzuca jednego sposobu korzystania z danego przedmiotu. Im więcej kreatywności wyzwala on w użytkowniku, tym jest lepszy. Dobrze, żeby odpowiadał także potrzebom i stylowi życia współczesnego człowieka.

Pomimo sporych rozmiarów fotel Shinzo (Walter Knoll) jest mobilny, dzięki kółkom i eleganckiemu uchwytowi z tyłu. fotel jest łatwy do przenoszenia.

Członkowie EOOS dostrzegają konieczność zmian we wszystkich obszarach życia. Jak mówią: „Nasze jedzenie, nasze zachowania związane z mobilnością, nasze wytwarzanie energii i nasze domy - wszystko to musi zostać przeprojektowane”. Dlatego kładą duży nacisk na zrównoważony rozwój, produkcję lokalną i projektowanie cyklu życia przedmiotów.

W kolekcji Embrace znajdziemy też wysoki stół E021, do którego świetnie pasują krzesła E005. Prawda materiału i szlachetność formy są tu doskonale widoczne.
Eleganckie krzesła Embrace E005 (Carl Hansen & Søn) to połączenie widocznego w pięknych detalach wyjątkowego rzemiosła oraz wygody użytkowania, zapewnionej przez miękkie obicie wypełnione pianką.

I choć takie bardzo zaangażowane i odpowiedzialne podejście do projektowania wymaga dużego nakładu pracy, to ulubioną maksymą grupy EOOS jest znane powiedzenie słynnego projektanta Charlesa Eamesa: „Nigdy nie pokazuj krwi”.

Bez względu na to, ile czasu i wysiłku włożono w projekt, ostateczny efekt powinien bowiem wyglądać tak naturalnie, jakby cały proces trwał tylko jeden dzień. W pracy zespołowej najbardziej lubią to, że mogą tworzyć kilka projektów jednocześnie, dzięki czemu nigdy nie narzekają na nudę i brak wyzwań

Autor
Byli kumplami ze studiów. Dziś projektują dla Knolla, Carl Hansen & Søn i Armaniego! Poznajcie grupę EOOS!
Małgorzata Stalmierska
Redaktorka, historyczka sztuki i literatury, autorka licznych tekstów o designie, sztuce i antykach. Oaza spokoju od której z daleka bije pozytywna energia. Z pasją pisze...