Delikatne, a przy tym intrygujące oraz urzekające oko - takie są kolekcje szkła marki Ichendorf, które swoim niezwykłym blaskiem olśnią każdy stół.

Sto lat historii kultowej marki wytwarzającej szkło

Jak połączyć minimalizm z zabawną, lekką formą i właściwościami specyficznego, kruchego tworzywa? Wiedzą to doskonale projektanci Ichendorf - firmy, która od ponad 100 lat wytwarza piękne szklane przedmioty. To właśnie poszukiwania w zakresie formy i eksperymenty z tradycyjnym materiałem stanowią o sile i popularności firmy Ichendorf.

Jej początki sięgają lat dwudziestych XX wieku, gdy w małym miasteczku o nazwie Quadrath-Ichendorf, niedaleko Kolonii, na szeroką skalę rozwinęło się wytwórstwo szkła. Właśnie tam mistrzowie szklarstwa, czerpiąc z dostępnych surowców, tworzyli przedmioty, które zachwycały kunsztem wykonania i pomysłowością dekoracji.

Zestaw sześciu kolorowych szklanek Poseidon stworzył japońsko-włoski tandem projektowy Mist-O.

Stylistyka wyrobów Ichendorf na przestrzeni kolejnych dekad ewoluowała w stronę prostoty form, podkreślającej czystość i charakter materiału. Zwłaszcza projekty powstałe w latach pięćdziesiątych XX wieku wyróżniają się pięknymi, czystymi formami, podkreślającymi urodę szkła. Wiele z tych obiektów stało się zresztą ikonami, którymi zachwycamy się do dziś.

Nowy rozdział w historii firmy otworzyła zmiana lokalizacji. Od ponad trzech dekad serce marki bije bowiem w światowej stolicy designu, w Mediolanie. Tu powstają nowoczesne naczynia, tworzone z poszanowaniem historii i wiedzy mistrzów szklarzy, wprawnych w obróbce tradycyjnego szkła, kryształu i borokrzemianu.

Obecnie z firmą Ichendorf współpracuje kilkudziesięciu projektantów, tworzących bardzo zróżnicowane obiekty. Wśród autorów pracujących dla marki znajdziemy między innymi Alessandrę Baldereschi, autorkę bestsellerowych kolekcji szkła stołowego inspirowanego światem natury, które tak jak inne propozycje marki realizują dążenie do piękna o autentycznych kształtach. 

 

Autor
Od ponad stu lat pracują ze szkłem! Historia marki Ichendorf
Małgorzata Stalmierska
Redaktorka, historyczka sztuki i literatury, autorka licznych tekstów o designie, sztuce i antykach. Oaza spokoju od której z daleka bije pozytywna energia. Z pasją pisze...