Avia Revivi zaprojektowała biodegradowalny papier toaletowy o nazwie O-SOW. Jest przeznaczony dla osób (turystów, podróżnych, tych uprawiających trekking), które wolą siać i nawozić ziemię niż zostawiać po sobie nieczystości. 

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że aby wyprodukować papier toaletowy, wycinane są ogromne połacie lasów, z których robione są nie tylko zwykłe kartki, ale również listki znikające w kanalizacji. Tym samym niszczy się planetę. Co więcej, aby papier był śnieżnobiały, do jego wybielenia używa się chloru. 

Każda produkcja pociąga za sobą emisję dwutlenku węgla, zużycie wody i energii. W tej sytuacji wielu podejmuje próbę, by uniknąć dalszego obciążania środowiska. Jedną z nich jest Avia Revivi.

Studentka wzornictwa przemysłowego na izraelskiej uczelni wymyśliła papier toaletowy, który może się przydać podczas długich turystycznych wypraw. Papier powstał z pomarańczy, aloesu i nasion roślin. Pomarańcza jest elastyczna, natomiast aloes - miękki.

W opakowaniu znajdują się również nasiona roślin (mięta, piwonia, róża, pietruszka i rzeżucha), które można wysiać w miejscu, gdzie wyrzuciliśmy zużyty papier, i tym samym użyźnić glebę. 

Biodegradowalny papier toaletowy

Listek papieru rozpuszcza się w wodzie i kale. Papier ze względu na szybki rozkład cytrusów w połączeniu z aktywnymi bakteriami E.coli, które można znaleźć w kale i moczu, sprawia, że jest w 100 procentach biodegradowalny.

O-SOW zapakowany jest w jednorazowe opakowanie wykonane z biodegradowalnego papieru, posiada rozrywaną nitkę umożliwiającą otwarcie oraz etykietę informującą o rodzaju nasion i liczbie arkuszy w opakowaniu.

Etui dla papieru

Revivi zaprojektowało także etui wykonane z resztek materiału spadochronowego, które posłuży do przechowywania arkuszy (w plecaku czy torbie na rower).

Aby zachować wilgotność arkuszy, etui ma wewnętrzną powłokę, a dla wygodniejszego wyciągania pojedynczych listków - warstwę poliexu.

Papier toaletowy i jego forma

Revivi wybrała zaokrąglony kształt, żeby łatwiej było papier używać. Każdy arkusz ma  lekko kropkowane gładkie obie strony. Papier toaletowy pomysłu Avii jest też trochę grubszy od tradycyjnego papieru toaletowego.

Celem Avii jest sporządzenie mapy popularnych obszarów trekkingowych i przypisanie każdemu z nich liczby nasion odpowiednich do uprawy w danym krajobrazie. Czy uda jej się osiągnąć międzynarodowy sukces?Autor
Ten listek to papier toaletowy! Zawiera nasiona, które można wysiać
Monika Utnik
Dziennikarka, wieloletnia redaktorka pism wnętrzarskich, absolwentka polonistyki i italianistyki Uniwersytetu Warszawskiego, autorka książek dla dzieci. Zadebiutowała...