Targi Warsaw Home to dla polskich marek i producentów zawsze szczególny okres – w dniach 23-26 października 2024 odbyła się ósma edycja najważniejszego w Polsce wydarzenia biznesowego dla branży wnętrzarskiej.
Podczas 4 dni targów Warsaw Home odbyło się wiele inspirujących spotkań, rozmów, wykładów i warsztatów. 700 wystawców zaprezentowało na swoich stoiskach nowości na 2025 rok. Wśród trendów wnętrzarskich cały czas dominują modne obłości. Marki dążą ponadto do szeroko pojmowanej funkcjonalności, która łączy się z estetyką, na przykład w formie przesuwnych frontów kuchni. Kieruje nimi innowacyjność i łączenie wielu, czasem skrajnie odmiennych materiałów.
Loftlight - lampa inspirowana panią na Książu
Jedną z marek, której nie dało się pominać na tegorocznej edycji, był Loftlignt - polski producent lamp, tworzący wysokiej jakości oświetlenie, idealnie wpisujące się w obecne trendy designu. Jego produkty to lampy betonowe, lampy z malowanego proszkowo aluminium oraz naturalnych materiałów jak drewno, stal nierdzewna czy mosiądz w 100% wyprodukowane w Polsce i ręcznie robione.
Autorskie projekty, wśród których znajdują się prace Cezarego Zadrożnego, prezesa zarządu Loftlight, harmonijnie zestawiają materiały, takie jak drewno orzecha amerykańskiego, piaskowane szkło, aksamitny velvet, a także beton i metal.
Przykładem jest lampa Mariska z 2024 roku projektu Zadrożnego. Połączenie białych, elastycznych tub z piaskowanym szkłem w kształcie kul tworzy harmonijną kompozycję, przypominającą żyrandol. Mariska staje się nie tylko źródłem światła, ale także subtelnym dziełem sztuki, które wzbogaca wnętrze o wyjątkowy styl. Na marginesie, Mariską zwano nową panią na Książu, kruczowłosą Hiszpankę Klotyldę Candamo, którą Jan Henryk XV Hochberg poślubił po rozwodzie ze słynną Daisy.
Z kolei kinkiety Aeroplan Wall tego samego autorstwa to lampa z 2023 roku, która zbudowana została z dwóch kontrastujących materiałów - aluminium i szkła. Razem tworzą minimalistyczną formę opartą na trzech kołach.
Dywany Carpets & More - ciepło pod nogami!
Podczas targów marka Carpets & More zaprezentowała szereg nowości na 2025 rok. Szczególną uwagę odwiedzających i ekspertów przyciągnęła kolekcja wełnianych dywanów, która powstała przy współpracy z cenioną architektką wnętrz Magdą Fornal. Kolekcja została doceniona nie tylko za niezwykły design, ale również jakość i precyzję wykonania.
Bez echa nie pozostała równie młoda co zaskakująca kolekcja dywanów Shapes, którą już wkrótce marka zaprezentuje na swojej stronie www. Składa się ona z serii dywanów Premium w nietypowych kształtach, które idealnie wpisują się w aktualnie panujący trend "obłości" we wnętrzach.
Kolejnym powodem do dumy jest fakt, że Carpets & More znalazł się w gronie 17 laureatów spośród ponad 700 wystawców, zdobywając prestiżową nagrodę za wyjątkową kreatywność i jakość produktów.
Raw Decor - stoisko z mozaiki
Raw Decor przyciągał już z daleka ciekawą i piękną ekspozycją, która została bardzo doceniona przez uczestników targów - zdobyła ponad 500 oznaczeń w stories oraz ponad 1000 nowych obserwujących w zaledwie cztery dni!
W oddziałującej na zmysły przestrzeni wystawienniczej Raw Decor pokazał zarówno swoje premierowe kolekcje, jak i dobrze znane, bestsellerowe modele płytek. Już od progu witały obrazy z mozaiki i to w nietuzinkowej formie cylindrycznych postumentów o różnej wysokości. Całość dopełniło wyjątkowe tło - w półokrągłych niszach można było podziwiać zdecydowaną większość kolekcji, a przysłowiową "wisienką na torcie" były inspirujące moodboardy.
Na gości czekał również konkurs z atrakcyjnymi nagrodami. Do wygrania była ceramika dekoracyjna dostępna w sklepie Raw Decor.
Artu - drewniane meble z pazurem
Artu ucieleśnia nowoczesne trendy we wzornictwie, tworząc stylowe i wysokiej jakości meble. Cechą charakterystyczną projektów jest drewno i tak modne od kilku lat obłości, co widać było na targach.
Ogólna koncepcja Artu polega na tworzeniu unikatowych mebli. Producent wyznacza standardy dla wymagających entuzjastów nowoczesnego życia. Co roku inżynierowie marki we współpracy z projektantami przemysłowymi tworzą nowe modele krzeseł, stołów i sof, zwracając szczególną uwagę na ergonomię produktów oraz ich estetykę.
Halupczok - współpraca z Italią
Na wystawie kuchni Halupczok, obok swoich własnych ekskluzywnych kolekcji, nie dało się nie zauważyć mebli włoskiej marki Veneta Cucine, której Halupczok jest jedynym przedstawicielem w Polsce.
Włoska marka oraz polski producent połączyli siły, aby stworzyć przestrzenie, które są nie tylko funkcjonalne, ale i piękne. Współpraca ta zaowocowała harmonijnym połączeniem włoskiego designu i polskiego rzemiosła, które ma swoje korzenie w tradycji i doskonałości.
Porta - drzwi odporne na wodę
Stoisko Porty wyglądało jak z książki "Alicja w Krainie Czarów", gdy dziewczynka musiała wybrać jedno z drzwi - stoisko wyglądało jakby wchodziło się przez drzwi do osobnych pomieszczeń. I znikało za nimi. Nie wiem, czy taki był zamysł marki, ale na wszystkich zrobiło to wrażenie! Ponadto jedna z części stoiska przypominała galerię, ale zamiast obrazów głównych bohaterów stanowiły drzwi. Całość była bardzo pomysłowa.
Ogromnym zainteresowaniem cieszyła się nowa, w 100% wodoodporna ościeżnica PORTA: HYDRO PROTECT, która wejdzie do sprzedaży na początku 2025 roku. Ościeżnica została zaprezentowana w wyjątkowym ekspozytorze, który był niezwykle popularny wśród odwiedzających. Pozwalał zobaczyć jak zachowuje się ościeżnica narażona na ciągły kontakt z wodą.
Zainteresowaniem gości targów cieszyły się również drzwi PORTA LOFT STALOWE, system przesuwny EFEKT z ukrytymi listwami przesuwnymi, drzwi w okleinie naturalnej, drzwi wysokie 220 cm oraz drzwi zewnętrzne PORTA THERMO.
Pierwszego dnia targów odbyła się również premiera nowej platformy - Strefa Architekta PORTA PRO. To strona internetowa pełna wiedzy o drzwiach i rysunków 2D i 3D. Ponadto e-sklep z próbkami stworzony z myślą o architektach i projektantach wnętrz.
Peka - kuchnia ukryta
Na tegorycznym Warsaw Home mottem PEKA było: redefinicja kuchni. Dążenie do wygody, estetyki i maksymalnej personalizacji przestrzeni to kierunek, którym podąża marka, prezentując unikalne systemy pozwalające na ukrywanie wybranych stref i elementów, gdy nie są używane. Takie rozwiązania gwarantują uporządkowaną, harmonijną przestrzeń z gładkimi frontami, którą można odsłonić jedynie wtedy, gdy jest to potrzebne. Takim systemem był na stoisku PEKA HAWA Concepta III. W kilku odsłonach przedstawiono jego różnorodne zastosowania: za pojedynczymi frontami zlokalizowano strefę do parzenia kawy oraz bar do serwowania wina.
Największe zainteresowanie zwiedzających wzbudziła pełnowymiarowa kuchnia, sprytnie zasłonięta podwójnymi frontami HAWA Folding Concepta, połączonymi z jednym frontem HAWA Concepta. To rozwiązanie nie tylko spełnia wymogi praktyczności, ale również wprowadza elegancki element do każdego nowoczesnego wnętrza.
Oprócz kuchni PEKA zaprezentowała również ergonomiczne systemy do garderoby z linii CONERO. Na stoisku można było zobaczyć różne warianty pantografów, wieszaków na spodnie oraz koszy z tkaniny. Nowością w tej kategorii były wewnętrzne szuflady ze szklanymi ściankami, które nadają produktom elegancji i wyróżniają je na tle konkurencji. Ekspozycja obejmowała również flokowane maty oraz organizery na biżuterię i zegarki, które podkreślały funkcjonalność i estetykę codziennej organizacji.
Kuchinox - zlew, który przyciąga kolorem
Podczas targów marka Kuchinox podkreśliła swój wkład w najnowsze trendy wnętrzarskie, prezentując produkty, które łączą najwyższą jakość materiałów z szeroką gamą kształtów i kolorów. Warsaw Home 2024 stały się również doskonałą okazją do pokazania produktów marki Laveo, które wejdą na rynek w 2025 roku, to jest armatury. Dzięki tym prapremierom uczestnicy targów mieli możliwość ich przetestowania.
Marka zaprezentowała również najnowszy produkt - granitową umywalkę PERL oraz zlewozmywak TAU. Te dwa produkty wyróżniają się nie tylko nowoczesnym wzornictwem (kolorem), ale także dbałością o detale i wysoką jakością wykonania. Produkt ten został zgłoszony do prestiżowego konkursu wzorniczego „DOBRY WZÓR”.
Studio Prostych Form - wyspa nie z tego świata
Studio Prostych Form wzbudziło duże zainteresowanie wyspą kuchenną ze szczotkowanej stali nierdzewnej na dwóch masywnych nóg w formie walca, a także baterią Franke Mythos Water Hub, która dostarcza aż 6 rodzajów wody: ciepłą, zimną, w temperaturze pokojowej, schłodzoną, gazowaną oraz wrzącą.
Niemniej ciekawymi były zamykane fronty w systemie Hawa Concepta, który pozwala zamknąć/otworzyć kuchnię dosłownie w kilka sekund i zapewnia wygodę użytkowania na co dzień. Fronty wykończone są dębowym fornirem w czekoladowym odcieniu, a plecy kuchni zostały zrobione z drapanego kamienia naturalnego Cosentino.