Koń pięknym zwierzęciem jest. Trudno temu zaprzeczyć, jednak w Polsce w aranżacji wnętrz jest to motyw zdecydowanie unikany. Dlaczego? Kojarzy się bowiem z XIX-wiecznym malarstwem batalistycznym i jego często nieudolnymi kopiami lub co gorsze z kiczowatymi kocami z bazaru oraz tapetami z serii "konie na nieboskłonie".

Obrazy ukazujące polowania lub sceny o patriotycznym wydźwięku bronią się jeszcze w klasycznych wnętrzach, lecz są nie do pomyślenia w innych, szczególnie w minimalistycznie nowoczesnych. Alternatywą są wówczas orientalne metalowe figury koni bądź ceramiczne w intensywnych barwach. Pierwsze przełamią jednolitość wnętrza swoją bogatą ornamentyka, drugie zdecydowanym kolorem. Te stylizowane konie wpiszą się znakomicie w każdy styl wnętrza.

Ci, którzy nie chcą rezygnować z tradycyjnych motywów, a mieszkanie niekoniecznie mają w klasycznym stylu, niech sięgną po współczesne malarstwo - łączące nowoczesne formy ze znaną od dawną tematyką lub po czarno-biała fotografię z początku XX-wieku ukazującą piękne końskie championy.

Lubiący zabawę konwencją wielbiciele koni wybiorą przedstawienia baśniowych stworzeń, na przykład, pegazów albo koniki na biegunach - oryginalną dekorację pokoju dziecka lub sypialni w stylu prowansalskim bądź vintage.