Polski rynek aukcyjny rozwija się bardzo dynamicznie. Świadczą o tym imponujące wyniki. Przyjrzyjmy się najciekawszym wydarzeniom na aukcjach w minionym roku. O komentarz poprosiliśmy przedstawicieli domów aukcyjnych.

Najlepszy moment na poszerzanie domowej kolekcji!

Hossa trwa w najlepsze. Jak podaje portal Artinfo.pl, w poprzednim roku obrót na rodzimych aukcjach wyniósł 252 mln złotych - o 17,6% więcej niż w 2017 roku. Liderem pozostaje niezmiennie Desa Unicum, w której kupiono dzieł za łączną kwotę przekraczającą 100 mln złotych. Polswiss Art osiągnął wynik ponad 50 mln zł. W ścisłej czołówce znalazły się także: Sopocki Dom Aukcyjny (22,5 mln zł), Agra-Art (18,8 mln zł), Libra (8,1 mln) oraz Rempex (6,9 mln zł).

Wszystkie domy aukcyjne odnotowały wzrost obrotów. Wiele było także rekordów. Królowali klasycy współczesności, szczególnie Wojciech Fangor. Ceny ich prac są wysokie i nadal rosną. Pamiętajmy jednak, że w porównaniu z rynkiem zachodnim u nas nadal jest dość tanio. Dlatego warto pomyśleć o rozpoczęciu lub poszerzeniu kolekcji. To najlepszy moment.

Marta Rydzyńska, Marketing i Public Relations D. A. Polswiss Art

- Gratulacje dla kolekcjonerów, to był ich rok. To przede wszystkim ich pasja kreuje świat polskiej sztuki. W tym roku było ich znacznie więcej, a utrzymujący się wzrost, spektakularne wystawy polskiej sztuki w świecie, zainteresowanie muzeów oraz inwestorów zagranicznych, dodały im fantazji czego najlepszym dowodem jest fakt, że w tym roku rekordy padały nader często. Dla nas był to rok serii motywujących wyzwań.

Cztery wielkie aukcje Domu Aukcyjnego Polswiss Art były największymi aukcjami tego roku. Przyniosły one łącznie obrót o wysokości 50 milionów złotych. Złożyło się na niego zaledwie 350 dzieł sztuki, ale są to prace najwyższej klasy. Ich unikatowy dobór jest tradycją i wizytówką naszego domu aukcyjnego i najlepszą rekomendacją dla kolekcjonerów. To im zawdzięczamy fenomenalne transakcje 2018 roku.

 Okrzykniętym przez rzeczoznawców i muzealników wydarzeniem nie tylko zeszłego roku, ale ostatnich lat było odnalezienie przez naszych ekspertów uznawanego za utracony lub zniszczony impresjonistycznego obrazu Władysława Podkowińskiego „Olszynka” z 1894 roku. Dzieło po zakupie na grudniowej aukcji Polswissu przez prywatnego kolekcjonera będzie eksponowane w jednym z muzeów narodowych. Na tej samej aukcji grupa pięciu prac Wojciecha Fangora sprzedana została za kwotę 7 mln zł. To była największa transakcja aukcyjna w 30-letniej historii polskiego rynku sztuki.

Agata Szkup, Dyrektor Departamentu Sprzedaży D. A. DESA Unicum

- Jesteśmy świadkami bezprecedensowych wzrostów na polskim rynku sztuki. Inwestowanie w sztukę zaczyna być postrzegane jako długofalowa, pewna inwestycja. Na całym świecie trwa wzrost zainteresowania sztuką współczesną.

Maria Jarema, „Formy”, 1957, tempera, monotypia, papier naklejony na płótno, 84 x 65 cm, Aukcja Siostrzeństwo: Feminizm i Sztuka Kobiet, Dom Aukcyjny Desa Unicum, 13 września 2018 r., estymacja 500 000–800 000 zł, sprzedane za 850 000 zł

Tę tendencję widać też u nas. Po raz pierwszy w historii polskiego rynku sztuki najdrożej sprzedaną pracą zostało dzieło współczesnego artysty. W listopadzie minionego roku obraz Wojciecha Fangora został sprzedany na aukcji w DESA Unicum za ponad 4,7 mln złotych. Wśród najdroższych polskich dzieł pięć pierwszych pozycji zajmują prace współczesne, w tym dwa rekordy należą właśnie do Fangora.

Ubiegły rok to również zauważalny wzrost zainteresowania twórczością kobiet. Ponad 1 mln złotych zapłacono we wrześniu za „Formy” Marii Jaremy – to najdrożej sprzedany w Polsce obraz stworzony przez kobietę.

Dominika Przesmycka - Karbowska, Dom Aukcyjny Ostoya

- Notujemy rekordowe wyniki aukcyjne na rynku sztuki w Polsce. Inwestycja w dzieła sztuki, a także w antyki i numizmatykę jest stabilna i bezpieczna, dlatego na naszym rynku pojawia się wielu nowych inwestorów. Zauważyliśmy także wzrost liczby klientów, którzy chcą po prostu udekorować swoją przestrzeń pięknym przedmiotem, obrazem czy rzeźbą. Poznajemy też młodych kolekcjonerów, którym pasję do antyków przekazali rodzice lub dziadkowie.

Największym zainteresowaniem wśród kolekcjonerów cieszy się w naszym domu aukcyjnym malarstwo okresu Młodej Polski, twórczość klasyków rzeźby polskiej z lat międzywojennych, przedmioty w stylu art déco, numizmatyka, obiekty historyczne i militaria. Dla nas był to bardzo dobry rok, sprzedaliśmy z sukcesem wspaniałe dzieła sztuki, otwieramy się także na sztukę współczesną, nie tylko znanych klasyków, ale także absolwentów ASP.

Alfred Lenica, „Zdejmowanie uroku”, 1965, olej, płótno, 116 x 89 cm, Dom Aukcyjny Ostoya, 174 Aukcja cena wywoławcza 40 000 zł, cena sprzedaży 80 000 zł

Do najciekawszych obiektów sprzedanych w 2018 roku na pewno zaliczymy „Lady Godivę” namalowaną przez Wojciecha Kossaka w Paryżu w 1923 roku czy „Zdejmowanie uroku” (1965) Alferda Lenicy, a także niezwykle rzadką akwarelę Stanisława Szukalskiego, którego pracownia została zbombardowana w 1939 roku, w wyniku czego artysta stracił cały swój ówczesny dorobek. W Nowym Roku liczymy na jeszcze więcej ciekawych obiektów i rekordów aukcyjnych. Stale sprzedajemy i poszukujemy wysokiej klasy malarstwa polskiego i zagranicznego, dzieł sztuki współczesnej, brązów, rzeźb, porcelany, przedmiotów patriotycznych i herbowych.

Anita Wolszczak-Karasiewicz, właścicielka Art in House Dom Aukcyjny

- Rok 2018 okazał się fantastyczny dla rynku sztuki w Polsce: po pierwsze, padły dwa rekordy aukcyjne za dzieła Wojciecha Fangora (i to w odstępie zaledwie dwóch tygodni); po drugie, rekordowy okazał się również obrót całego rynku. Był to wspaniały czas również z perspektywy Domu Aukcyjnego Art in House: zdobyliśmy bowiem pozycję wicelidera w sektorze Sztuki Młodej oraz Aktualnej, z ponad 24-procentowym udziałem w rynku.

Łukasz Biliński, „Flourish Thoughts”, 2018, akryl, płótno, 90 x 70 cm, Art in House Dom Aukcyjnym XXVIII Aukcja Nowej Sztuki, 30 listopada 2018 r., sprzedane za 10 000 zł

Jesteśmy z siebie dumni tym bardziej, że istniejemy dopiero od 2015 roku, a mimo to udało nam się uplasować zaraz za najstarszym i największym domem aukcyjnym w Polsce. Przed nami wiele wyzwań i nowych projektów; mamy nadzieję, że w nowym roku będziemy rozwijać się równie dynamicznie co w poprzednim.

Nie przeocz aukcji

 

Zdjęcie otwarciowe: Wojciech Fangor, Grupa pięciu prac z Kolekcji Gres Gallery, 1961–1962, olej, płótno, cztery 91 x 91 cm oraz 165 x 134 cm, Aukcja Dzieł Sztuki, 11 grudnia 2018 r., Dom Aukcyjny Polswiss Art, estymacja 4 000 000–6 000 000, sprzedane za 5 900 00 0 zł