Piękne serwisy do kawy i herbaty zawsze robią wrażenie. Nie tylko cieszą oko, ale sprawiają, że pite z nich napoje smakują wyjątkowo. Szczególną urodę mają polskie wyroby z lat 50. i 60., zachwycające formami i kolorami.
Gdzie kupić stylowe serwisy kawowe i herbaciane?
Produkowane były we wszystkich najważniejszych polskich fabrykach porcelany i porcelitu - Ćmielowie, Chodzieży, Karolinie czy Wałbrzychu. Serwisy kawowe i herbaciane są łatwo dostępne - można je kupić w sklepach z przedmiotami vintage, na aukcjach designu organizowanych przez domy aukcyjne, na targach staroci czy w popularnych serwisach ogłoszeniowych i aukcyjnych.
Ich ceny nie przyprawiają zazwyczaj o zawrót głowy, chyba że mamy do czynienia z wyjątkowymi perełkami, które mogą kosztować nawet kilka tysięcy złotych. Na wartość serwisu wpływa parę istotnych czynników. Jednym z nich jest pochodzenie, które najłatwiej sprawdzić, oglądając sygnaturę zamieszczoną na spodniej stronie naczyń. Tam też możemy znaleźć poświadczenie, że serwis jest ręcznie malowany.
Jak kupić serwis kawowy lub herbaciany?
Jeśli stawiamy pierwsze kroki w świecie starej porcelany i ceramiki, sięgnijmy do fachowej literatury, np. "Porcelana - znaki wytwórni europejskich" Leona Chrościckiego czy katalog "Polski New Look. Ceramika użytkowa lat 50. i 60.".
Z edukacyjną pomocą może przyjść także internet, natomiast jeśli przymierzamy się już do konkretnego zakupu, warto obejrzeć oferowane przedmioty osobiście. W ten sposób ocenimy właściwie stan porcelany, sprawdzimy, czy przypadkiem malatura nie jest wytarta, a naczynie uszkodzone, co znacznie obniża wartość serwisu.
Na jego cenę wpływa także jego kompletność. Może się na przykład okazać, że w skład oferowanego serwisu wchodziły pierwotnie jeszcze dwie filiżanki, mlecznik i cukiernica. Oczywiście pojedyncze sztuki czy ich niepełne zestawy też pięknie wyglądają na półce, ale większą satysfakcję z pewnością przyniesie nam upolowanie całego serwisu.