Świeczniki to wyjątkowo dekoracyjne przedmioty. Za ich pomocą nie tylko podkreślimy elegancki charakter wnętrza, ale też wyczarujemy przyjemny, uroczysty nastrój. Któż bowiem nie kocha blasku świec?

Z jakiego materiału wykonywano świeczniki?

Odkąd ujarzmiliśmy ogień, wymyślamy dla niego coraz piękniejsze oprawy. Szczególnie dekoracyjne są świeczniki. Przybierały one przez wieki rozmaite formy i wykonywano je z różnych tworzyw. Oczywiście wymóg zawsze był jeden - musiały być to materiały, które nie są łatwopalne. Do wyrobu świeczników używano więc przede wszystkim metali: srebra, mosiądzu, stali, dużo rzadziej brązu.

Z czasem kunsztowne świeczniki wykonywano także z porcelany, fajansu czy szkła. Dużą wagę przywiązywano do ich kształtów i dekoracji. Już w XVI wieku stały się obiektem twórczych zainteresowań najwybitniejszych artystów swoich czasów - projektowali je m.in. Albrecht Dürer, Michał Anioł, Leonardo da Vinci. Jednak prawdziwy rozkwit popularności świeczników nastąpił w połowie XVIII wieku. Spowodowane było to wzrostem zamożności mieszczaństwa, przywiązywaniem większej wagi do oświetlenia domostw.

Empirowy kandelabr z trzonem w formie putta, poł. XIX w., brąz złocony, wys. 66 cm, Dom Aukcyjny Ostoya, cena wywoławcza 6000 zł

Funkcja świecznika w przeszłości

Świeczniki stojące, najczęściej wieloświecowe stały się wówczas nieodzownym elementem modnych zastaw stołowych. Jednak do połowy XIX wieku świecznik miał być przede wszystkim funkcjonalny, dopóki nie zastąpiły go lampy naftowe, gazowe, a niedługo potem oświetlenie elektryczne. Ale, co ciekawe, od tego czasu jego popularność wcale nie zmalała. Zmieniła się tylko jego funkcja. Przestał być koniecznym elementem, a stał się pięknym dodatkiem, za pomocą którego można wyczarować niezwykłą atmosferę - ciepłą, domową, ale też uroczystą, podniosłą czy romantyczną, sprzyjającą długim rozmowom i czułym pocałunkom.

Para kandelabrów, Henniger, Warszawa, plater, Antyki d’Raculi, 4500 zł

Dlaczego warto posiadać zabytkowy świecznik?

Świecznik doda też szyku każdemu stołowi. Wystarczy tylko zaopatrzyć go w proste świece, żeby nadać każdej kolacji wyjątkowy, odświętny charakter. Najbardziej wykwitnie prezentują się świecznik srebrne, zwłaszcza jeśli zestawimy je z innymi pięknymi przedmiotami wykonanymi z tego kruszcu - sztućcami i naczyniami środka stołu.

Pamiętajmy też, że srebrne przedmioty to także świetna inwestycja, na której na pewno nie stracimy. Możemy wybierać między przeznaczonymi na jedną świecę stojącymi lichtarzami, okazałymi kandelabrami na wiele świec czy wiszącymi naściennymi kinkietami, często zaopatrzonymi w odbijające światło lustro z metalu lub szkła.

Formy i zdobienia świeczników zmieniały się na przestrzeni wieków, podążając za ogólnymi trendami panującymi w rzemiośle danych czasów. Dlatego bez problemu w bogatej ofercie domów aukcyjnych i antykwariatów znajdziemy egzemplarz pasujący do naszego wnętrza i odpowiadający naszemu gustowi. Bez względu na to, czy jesteśmy wielbicielami bujnych, bogato zdobionych form barokowych, smukłej eleganckiej secesji czy powściągliwego, geometrycznego art déco.

Komplet 2 świeczników, Norblin, Teodor Werner, koniec XIX w., srebro, pr. 84, Galeria Srebra i Światła R&R, 9960 zł