Porcelanowe ptaki mogą być piękną ozdobą komody czy etażerki. Zaprośmy je do domu, a wiosna będzie gościć u nas przez cały rok.

Bogaty repertuar ornitologicznych rozmaitości

Podobno jest ich na świecie prawie dziesięć tysięcy gatunków, prezentujących rozmaite typy upierzenia, wielkości i charakteru. Uroda ptaków jest tak różnorodna, że zachwyca artystów i rzemieślników, chętnie czerpiących wzory oraz motywy z bogatego repertuaru ornitologicznych rozmaitości. Urokowi tych stworzeń ulegali na przestrzeni wieków także twórcy porcelany, którzy ozdabiali ptasimi motywami naczynia, a także modelowali figurki ukazujące konkretne gatunki.

Figurka sikorki, Miśnia, początek XX w., porcelana malowana naszkliwnie, Yestersen, cena 1550 zł

Porcelana zaskakiwała coraz to innymi okazami, traktowanymi w zależności od stylu epoki, w której powstała, w sposób realistyczny, dekoracyjny lub uproszczony.

Jak stworzyć własną ptaszarnię?

W rodzimych galeriach, antykwariatach i domach aukcyjnych znajdziemy całkiem spory wybór porcelanowych ptaków. Możemy stworzyć z nich wspaniałą własną ptaszarnię, ale musimy uważnie wybierać poszczególne okazy. Oczywiście powinniśmy się kierować ich urodą, ale równie ważne jest także ich pochodzenie. Do jego określenia najbardziej przydatna będzie sygnatura, którą znajdziemy na spodzie.

Para czapli, Niemcy, Volkstedt, fabryka porcelany Karla Ensa, 1 poł. XX w., porcelana, farby naszkliwne, wys. 32 cm, fot. z archiwum D.A. Rempex

Obiekt z renomowanej, znanej fabryki porcelany nie tylko będzie pięknie wyglądał, ale stanie się także dobrą lokatą kapitału. O ile oczywiście będziemy ostrożnie się z nim obchodzić i nie dopuścimy do jego zniszczenia. Pamiętajmy, że porcelanę łatwo uszkodzić, a przedmiot wyszczerbiony jest wart znacznie mniej. Dlatego też uważnie oglądajmy obiekt przed zakupem, żeby ocenić stan jego zachowania i jakość malatury. Jeśli kupujemy przez internet, przypatrzmy się dobrze fotografiom, a w razie wątpliwości dopytajmy sprzedającego o stan przedmiotu.

Sowa na książce, Pacyków lata 20. XX w., fajans malowany, Galeria Skowron

 

Autor
Ptaki z porcelany - dlaczego artyści je tak uwielbiają?
Małgorzata Stalmierska
Redaktorka, historyczka sztuki i literatury, autorka licznych tekstów o designie, sztuce i antykach. Oaza spokoju od której z daleka bije pozytywna energia. Z pasją pisze...