Kochamy wodę, nie tylko latem. Jeśli chcemy podziwiać jej urodę przez cały rok, nie wychodząc z domu, kupmy obraz, który ją przedstawia. Dzięki temu będziemy cieszyć się przyrodą i sztuką, kiedy tylko chcemy.

Woda w malarstwie różnych epok

Ocean, morze, jezioro, rzeka, a nawet mały strumyczek. Woda w naturze zachwyca wielością form, pięknem fal, odblaskami światła na powierzchni. Uwielbiamy spędzać przy niej czas, bo w ten sposób odpoczywamy i wyciszamy się. Latem zażywamy w niej chłodzących kąpieli, w inne pory roku chętnie spacerujemy w jej pobliżu, kontemplując otaczającą przyrodę.

Agnieszka Zawisza, „Kwiaty w pejzażu morskim”, 2021, olej, płótno, 90 x 70 cm, www.azawisza.com, cena 4200 zł

Woda stanowi także inspirację dla artystów, którzy od najdawniejszych czasów ukazują jej rozmaite oblicza. Nie tylko jako tło scen rodzajowych, mitologicznych czy historycznych, ale także jaką główną bohaterkę. Pejzaże, w tym malarstwo marynistyczne z widokami morskiego wybrzeża i portów, obrazy potęgi natury ukazujące sztormy, nawałnice i rwące potoki, przedstawienia spokojnych rozlewisk czy cichych leśnych strumyków.

Tak zróżnicowane wodne stany pojawiały się w malarstwie różnych epok i stylów. Nie brakuje ich także w sztuce współczesnej oraz najnowszej. Jeśli więc chcemy wzbogacić dom o interesujące dzieło sztuki, które doda wnętrzu artystycznego charakteru, i zrobić duże wrażenie na gościach, wybierzmy obraz z wodą w roli głównej. Polecamy zwłaszcza najbliższe naszej estetyce dzieła artystów średniego i młodego pokolenia.

Obraz otwierający artykuł: Grzegorz Bolek, „Balaton wieczorem”, 2018, akryl, płótno, 100 x 65 cm, cena 5000 zł

Autor
Fale spod pędzla, czyli obrazy na ścianę z motywem wody
Małgorzata Stalmierska
Redaktorka, historyczka sztuki i literatury, autorka licznych tekstów o designie, sztuce i antykach. Oaza spokoju od której z daleka bije pozytywna energia. Z pasją pisze...