Przez stulecia zmieniał się obraz architektury. Kościoły, budynki, domy - raz sięgające chmur, kiedy indziej przesadnie zdobione - wyrażały ludzkie emocje, wartości, ideały piękna. 

Styl romański w architekturze - masywność to jego pierwsze imię

Jak pisze E.H. Gombrich w książce "O sztuce" styl romański wyraża ideę "Kościoła Wojującego" sprowadzającego ludzi z "bezdroży pogańskiej wiary" na słuszną drogę. Dlatego architektura romańska miała za zadanie zawstydzać i jednocześnie, nawracając nierzadko siłą, budzić respekt. A że były to czasy niebezpieczne, wznoszone budowle musiały sprostać licznym najazdom, dając schronienie przed "naporem zła" (Gombrich). Nie tylko więc zamki stanowiły, co oczywiste, istne warownie, ale również masywne i ponure kościoły przypominały swego rodzaju twierdze. 

Anglikańska katedra w stylu romańskim w mieście Durham w Wielkiej Brytanii, zbudowana w latach 1093 - 1133. W tej katedrze kręcono zdjęcia do filmów o Harrym Potterze.

Czym charakteryzowała się architektura romańska?

Architektura romańska zawierała się przede wszystkim w imponujących rozmiarach. Masywne budynki to chyba najbardziej charakterystyczna cecha stylu romańskiego. Cały ten ogrom kontrastował z małymi, witrażowymi oknami przedstawiającymi sceny biblijne.

Romański kościół Saint Trophime w Arles - jedna z najważniejszych budowli romańskiej części Prowansji.

Większość romańskich katedr zostało zbudowanych na planie krzyża łacińskiego. Romańskie rzeźby przedstawiające sceny biblijne były nierzadko wyryte na ścianach, żeby wzbudzić strach i szacunek. Sklepienia kolebkowe wspierały się na grubych, prosto ciosanych kolumnach. Aby utrzymać obciążenia, trzeba było wzmocnić mury i filary, przez co zamkom i bazylikom brakowało elegancji i dostojeństwa.

Wnętrze katedry w Durham.

W żadnym okresie sztuka nie zbliżyła się tak bardzo do ideałów sztuki bizantyńskiej, jak właśnie w dojrzałym stylu romańskim. Co widać w ewangeliarz i iluminowanych rękopisach z XII wieku.

Były to wieki ciągłego eksperymentowania i próby przełożenia na język współczesny osiągnięć Rzymu. Najbardziej znanymi budowlami tego okresu były katedra w Turnai w Belgii, katedra w Durham w Wielkiej Brytanii, kościół Saint Trophime w Arles.

Wnętrze katedry Notre-Dame w Tournai. Historia katedry sięga roku 496, kiedy to król Franków, Chlodwig I, przyjął wiarę chrześcijańską, a w Tournai, będącym stolicą jego państwa, ufundował budowę świątyni.
Gotyckie rzeźby w portalu katedry w Turnai.

Styl gotycki w architekturze - czy naprawdę wieki ciemne?

Katedry w stylu gotyckim wznoszone były na cześć Boga i jego triumfu na ziemi. Miały głosić chwałę niebios. Sięgające chmur wywyższały się ponad to co ludzkie i brzydkie. Miały sprawić, żeby wierny czuł namacalnie Boga i jego potęgę; żeby wkraczał w inną rzeczywistość. 

Słynna Notre-Dame w Paryżu. 15 kwietnia 2019 roku wybuchł w niej pożar, który z przerażeniem śledził cały świat.
Fasada Notre-Dame

Imponujące kościoły do dziś zaskakują swoją monumentalną architekturą, zaprzeczając często używanemu terminowi "wieki ciemne". Pierwsze takie budowle pojawiły się we Francji, tworząc zręby tego stylu, ale ostatecznie rozprzestrzeniły się poza jej granice. Gotykiem określamy wieki od XII do XVI.

Wnętrze Notre-Dame
Widok z dołu na sklepienie Notre-Dame.

Skąd pochodzi termin gotyk?

Termin gotyk został ukuty przez klasycyzujących włoskich pisarzy renesansu, którzy przypisywali wynalazek średniowiecznej architektury barbarzyńskim plemionom gockim, które zniszczyły Cesarstwo Rzymskie i jego klasyczną kulturę w V wieku naszej ery.

Gotycki portal Notre-Dame.

Czym charakteryzuje się styl gotycki?

Mówiąc prostym językiem, katedry gotyckie przypominały konstrukcją, jak chce Gombrich, współczesne oranżerie. Tyle że nie znano rzecz jasna stalowych konstrukcji i dźwigarów. Dawni architekci mieli do dyspozycji tylko kamień i szkło. Tym bardziej więc wydaje się czymś niewiarygodnym, że człowiek potrafił zbudować te strzelające w niebo kościoły.

Gotycka dwukondygnacyjna kaplica zamkowa Saint Chapelle, położona w centrum dawnej siedziby królewskiej na wyspie Cité w Paryżu, została ufundowana przez króla Francji Ludwika IX jako miejsce przechowywania cennych relikwii: korony cierniowej na czele oraz świętych patronów Francji.
Sklepienie w katedrze Saint Chapelle
Wnętrze katedry w Strasburgu
Rozeta w katedrze Saint Chapelle

Charakterystycznymi cechami stylu gotyckiego były długie ostre łuki, zewnętrzne przypory (żeby podeprzeć wysokie nawy), sklepienia żebrowe i wielkie przeszklenia, w które wstawiano witraże. Portale wypełniały rzeźby, a lekkie rozety i maswerki w okach dodawały katedrom jeszcze większej lekkości. Najświetniejszymi przykładami stylu gotyckiego jest Notre-Dame i Saint Chapelle w Paryżu, katedra w Amiens czy katedra w Strasburgu.

Gotycka katedra Najświętszej Marii Panny w Strasburgu łączącej cechy późnego romanizmu z wczesnym gotykiem francuskim i dojrzałym gotykiem niemieckim.

Barok w architekturze - odważny styl? 

Pochodzenie słowa "barok" nie jest do końca jasne, ale ogólnie kojarzy się ono z nieregularnością form i przesadnym zdobieniem. Ukuli go późniejsi artystyści, które namawiali do powrotu form czystych i klasycznych. 

Barokowa katedra w Lecce we Włoszech.

Barok odnosi się do bogatego stylu architektonicznego, który narodził się we Włoszech pod koniec XVI wieku. Obejmuje nie tylko architekturę, ale również malarstwo i muzykę.

Czym wyróżnia się styl barokowy w architekturze?

Barok charakteryzuje się wykorzystaniem złożonych form, odważnych i wyszukanych ornamentów oraz zestawieniem kontrastujących elementów, często przekazujących poczucie dramatyzmu, ruchu i napięcia. Często nazywany jest przeładowanym i teatralnym.

Wnętrze kościoła Il Gesù - główny, macierzysty kościół zakonu jezuitów w Rzymie.
Widok na bogate malowidła na sklepieniu barokowego kościoła Santa Maria della Vittoria w Rzymie.

Z myślą o cichej modlitwie, kontemplacji i kulcie świętych po obu stronach naw umieszczano niewielkie kaplice z własnymi ołtarzami (ten schemat używany jest zresztą do dziś). Z kolei fasady odznaczały się podwojeniem kolumn i pilastrów (pilaster to architektoniczny element w formie płaskiego filara wystającego nieznacznie poza lico ściany).

Il Gesù w Rzymie - szczyt fasady ujęty jest w woluty, charakterystyczny element architektoniczny baroku.
Barokowy kościół Sant'Agnese in Agone na Piazza Navone w Rzymie. Wybudowany został na zlecenie papieża Innocentego X w miejscu dawnego stadionu Domicjana, na którym poniosła męczeńską śmierć święta Agnieszka, patronka kościoła.

Takie elementy nadawały całej konstrukcji bogatszego, bardziej urozmaiconego i uroczystego charakteru. Często na fasadzie pojawiały się woluty (woluta to ornament rzeźbiarsko-architektoniczny w kształcie spirali lub zwoju). Owe zakrętasy i krzywe linie były przedmiotem krytyki kolejnych pokoleń architektów.

Fragment fasady kościoła San Carlo alle Quattro Fontane przy via del Quirinale w Rzymie.
Fragment fasady świątyni Sant'Agnese w Rzymie.
Wnętrze kościoła San Carlo alle Quattro Fontane

Najbardziej typowymi kościołami stylu barokowego są Il Gesù projektu Giacomo della Porty, Sant'Agnese projektu Francesca Borrominiego, ekstremalny w formie kościół San Carlo alle Quattro Fontane tego samego architektura czy Kościół Matki Bożej Zwycięskiej Giovanniego Lorenzo Berniniego (wszystkie znajdują się w Rzymie).

Fasada kościoła San Carlo alle Quattro Fontane przy via del Quirinale. Świątynia ze wklęsło-wypukłą fasadą została zaprojektowana przez czołowego przedstawiciela dojrzałego baroku rzymskiego – Francesca Borrominiego.

Styl secesyjny w architekturze - gięte linie i motywy kwiatowe

Secesja ma wiele imion. Ruch sztuki dekoracyjnej i architektury rozkwitł w Europie pod koniec XVIII wieku i na początku XIX wieku, gdzie stał się znany jako Art NouveauJugendstil, Stile Liberty i Szecesszió odpowiednio we Francji, Niemczech, Włoszech i na Węgrzech. Secesja trwała krótko, obejmując Stany Zjednoczone i Europę w latach 1890-1914.

Czym jest secesja?

Przepełniony romantycznym polotem styl secesyjny kładł nacisk na rzemiosło w odpowiedzi na rosnącą industrializację, która szybko stawała się dominująca na przełomie XIX i XX wieku. Propagowane przez niego idee nie mogły co prawda zatrzymać produkcji przemysłowej, ale niewątpliwie rozpowszechniły upodobanie do tego, co autentyczne, naturalne i proste, słowem - do wytworów rzemiosła. 

Architekci tacy, jak Hector Guimard, Antoni Gaudí i Otto Wagner zasłynęli ze swoich dekadenckich projektów, które stworzyły zupełnie nowy, wręcz rewolucyjny styl. Chociaż secesja rozpoczęła się jako ruch architektoniczny, jej elementy szybko znalazły się w wystroju wnętrz: tapet, mebli, biżuterii, wyrobach szklanych i plakatach.

Co wyróżniało styl secesyjny w architekturze?

Styl ten był silnie inspirowany formami występującymi w naturze, organicznymi, płynnymi kształtami, zakrzywionymi liniami, asymetrią. Odznaczał się motywami kwiatowymi, takimi jak łodygi i pąki kwiatów, wąsy winorośli, skrzydła owadów. Linia mogła być elegancka i pełna wdzięku lub nasycona rytmiczną siłą.

Architekci eksperymentowali z formami, wprowadzając dynamiczne i nieregularne kształty. Wykorzystywali też nowoczesne materiały, takie jak żelazo kute, stal nierdzewna, szkło i ceramika. Te materiały pozwalały na tworzenie lekkich i filigranowych konstrukcji, umożliwiając wprowadzanie bardziej skomplikowanych form i detali.

Fragment fasady Casa Batlló projektu Antonio Gaudíego.

Nie mniej ważnym elementem secesyjnej architektury była paleta pastelowych odcieni. Kolor traktowano jako ważny element w tworzeniu atmosfery.

Casa Batlló, projekt Antoni Gaudí

Wnętrza secesyjnych budynków były równie dekoracyjne jak ich fasady, często zdobione wykwintnymi niestandardowymi meblami i ręcznie malowanymi dekoracjami ściennymi. Najsłynniejszą jest klatka schodowa projektu Victra Horty’ego w Hotelu Tassel w Brukseli.

Hotel Tassel - fasada
Klatka schodowa projektu Victra Horty’ego w Hotelu Tassel w Brukseli.

Najsłynniejszymi budynkami są Casa Milà i Casa Batlló Gaudiego w Barcelonie, The Old England - dawny dom towarowy w Brukseli, Synagoga Jerozolimska w Pradze czy Budynek Secesji w Wiedniu.

Casa Milà, projekt Antoni Gaudí
The Old Englad - dawny dom towarowy w Brukseli. Secesja upodobała sobie nowoczesne materiały, takie jak żelazo kute, stal nierdzewna, szkło.

Art Deco w architekturze - w tym stylu jest Empire State Building!

Architektura w stylu Art Deco zyskała na popularności w latach 20. i 30. ubiegłego wieku, piętno wycisnęła przede wszystkim na Nowym Jorku. Ruch ten zwrócił na siebie uwagę podczas Międzynarodowej Wystawy Sztuki Dekoracyjnej i Nowoczesnego Przemysłu w Paryżu w 1925 roku, gdzie projektanci tacy jak Émile-Jacques Ruhlmann, Jean Dunand i Pierre Chareau zaprezentowali swoje przełomowe prace. 

Budynek teatru Eden w Lizbonie
Central Library w Los Angeles

Jakie są cechy charakterystyczne stylu art deco w architekturze?

Architektura art deco wyraża się zazwyczaj w geometrycznych kształtach. Budynki są projektowane przy użyciu takich materiałów, jak chrom, stal, szkło dekoracyjne, terakota i aluminium. 

Chrysler Buiding - wieżowiec w stylu art deco, jeden z symboli Nowego Jorku znajdujący się w dzielnicy Midtown Manhattan. Ma 319 metrów wysokości i 77 pięter.

Cechami szczególnymi są: 

  • gładka powierzchnia ścian
  • pasy okien z dekoracyjnymi spandrelami (spandrele to szkło elewacyjne zakrywające elementy konstrukcyjne budynku, takie jak kolumny, podłogi, instalacje klimatyzacyjne)
  • ostre krawędzie, liniowy wygląd
  • stylizowane elementy dekoracyjne wykorzystujące formy geometryczne, zygzaki, szewrony
  • niskie reliefowe panele dekoracyjne
  • odsunięta lub cofnięta fasada frontowa
  • frezowanie i ryflowanie wokół drzwi i okien.
Empire State Buiding w Nowym Jorku. Oficjalne otwarcie poprowadził prezydent Herbert Hoover 1 maja 1931 roku.

Do najsłynniejszych budynków w stylu art deco należą Chrysler Building i Empire State Building w Nowym Jorku.

Autor
Style w architekturze: romański, gotycki, barokowy, secesyjny, art deco - czy znasz je wszystkie?
Monika Utnik
Dziennikarka, wieloletnia redaktorka pism wnętrzarskich, absolwentka polonistyki i italianistyki Uniwersytetu Warszawskiego, autorka książek dla dzieci. Zadebiutowała...