Ta oryginalna roślina, należy do niedużych roślin doniczkowych, które doskonale sprawdzają się w małych mieszkaniach i wypełniają przestrzeń pomiędzy większymi okazami w domowej dżungli. Dowiedz się, co robić, by pieniążek zawsze wyglądał efektownie i zdrowo się rozwijał.

Pieniążek (Pilea peperomioides), zwany tak naprawdę pileą peperomiowatą to urokliwa roślina doniczkowa o żywo zielonych, okrągłych listkach. Liście osadzone na cienkich, długich szypułkach i równomiernie rozmieszczone wzdłuż zdrewniałej łodygi wyglądają uroczo i dość nietypowo. Ich brzegi są równe, a powierzchnia gładka i błyszcząca. Szypułki (długości do 10 cm) znajdują się pod blaszkami liściowymi i dzięki temu możemy podziwiać ich prawie idealnie okrągły kształt. I to właśnie stanowi największą ozdobą rośliny. Stąd wiele osób pragnie mieć ten gatunek w swojej domowej dżungli, choć wcale nie osiąga zbyt spektakularnych rozmiarów. 

Żółte kwiaty, które mogą pojawić się nieraz na luźnych i długich pędach kwiatostanowych są drobne małe i niezbyt dekoracyjne. Lepiej je więc usuwać, aby nie osłabiać rośliny wytwarzaniem nasion. Zanim jednak na dobre pieniążek zagości na naszym parapecie, warto dowiedzieć się jakie osiąga rozmiary i co najbardziej lubi, bo od tego zależy sukces w jego uprawie.

Ten azjatycki gatunek, na naturalnych stanowiskach spotykany Chinach w naszych warunkach klimatycznych może być uprawiany jedynie we wnętrzach. Osiąga zwykle nie więcej niż 30 cm wysokości i tworzy ażurową kępkę przypominającą kształtem egzotyczne drzewo. Roślina nie rozgałęzia się, ale odpowiednio pielęgnowana będzie wypuszczała z ziemi młode odrosty, które można próbować przesadzać do nowych doniczek.

Ze względu na niewielkie rozmiary pileę warto ustawić na wysokości naszego wzroku. Z takiej perspektywy najlepiej będzie można obserwować jej kształtne liście. Dobrym sąsiedztwem na biurku lub półce z innymi roślinami będą dla pieniążka paprocie o pierzastych liściach, peperomie lub skrzydłokwiaty, które mają podobne do wymagania, jeśli chodzi o nasłonecznienie.

Cień czy słońce? Optymalne stanowisko dla pilei

Najlepszym miejscem do uprawy pieniążka w domu jest pomieszczenie dość jasne, ale takie, do którego nie docierają bezpośrednio promienie słońca. Dlatego roślinę najlepiej postawić kilka metrów od okna (jeśli chcemy, by zdobiła pokój znajdujący się od południowej czy zachodniej strony domu). Pieniążek może rosnąć też od strony wschodniej lub od północy, ale pod warunkiem, że będzie panował tam lekki półcień.

Ta ciepłolubna roślina o tropikalnym pochodzeniu wymaga nie tylko półcienia, ale także ciepła - nie znosi przeciągów. Pamiętajmy więc, aby podczas wietrzenia, szczególnie zimą, nie była narażona na podmuchy zimnego powietrza. Wiosną i latem lubi temperaturę pokojową (20-25˚C), ale jesienią i zimą można ją przestawić do pomieszczenia, w którym panuje nieco niższa temperatura - 15-18˚C.

Tajemnice pielęgnacji pieniążka

Najważniejszym zabiegiem pielęgnacyjnym jest odpowiednie podlewanie. Pilea lepiej znosi lekkie przesuszenie niż przelanie, dlatego zanim przystąpimy do podlewania, sprawdźmy, czy wierzchnia warstwa ziemi w doniczce lekko przeschła. Nie dopuszczajmy, by podłoże było stale wilgotne, bo wówczas liście zaczną gnić i opadać.

Gdy w domu jest bardzo ciepło (latem lub w okresie grzewczym) liście pieniążka należy raz na tydzień delikatnie zraszać. Poza tym należy z nich regularnie ścierać kurz wilgotnym wacikiem.

Ponieważ ta roślina nie rośnie zbyt szybko, nie osiąga zbyt dużych rozmiarów i nie tworzy wielkich kwiatów, nie wymaga też zbyt częstego nawożenia. Można zasilać ją raz na kilka tygodni nawozem w płynie do roślin doniczkowych ozdobnych z liści, np. takim samym jak do uprawy kaktusów i sukulentów.

Przesadzanie i rozmnażanie pilei

Powolny wzrost sprawia, że pieniążek może rosnąć w jednej doniczce kilka lat. Jeśli chcemy go przesadzić, przeznaczmy dla niego nową, o jeden rozmiar większą doniczkę (koniecznie z otworami drenażowym w dnie). Na dno doniczki wsypmy warstwę drenażu - drobny żwir lub keramzyt, po czym podłoże uniwersalne do roślin doniczkowych z domieszką piasku (w stosunku 3:1). Jest to konieczne, ponieważ domieszka piasku zwiększy przepuszczalność podłoża.

W czasie przesadzania można od rośliny matecznej oddzielić młode odrosty, które wyrosły od korzeni i posadzić je w osobnych, mniejszych doniczkach pamiętając o zapewnieniu im drenażu i żyznego, przepuszczalnego podłoża. To jedyny możliwy sposób na rozmnażanie pieniążka; nie próbujmy nigdy rośliny przycinać od góry, ponieważ bardzo źle znosi cięcie.

Pieniążek dobrze wygląda w klasycznych, glinianych doniczkach ustawionych na podstawkach oraz gładkich, ceramicznych lub blaszanych osłonkach. Osłonki nie powinny być zbyt dekoracyjne, aby nie konkurowały z urodziwymi liśćmi tej egzotycznej rośliny.

Kłopoty w uprawie pieniążka

Może się zdarzyć, że pieniążek zostanie zaatakowany przez wełnowce (drobne, białe, puchate szkodniki). Wówczas wszystkie liście trzeba skrupulatnie oczyścić pędzelkiem namoczonym w alkoholu. Na roślinach pojawiają się też czasem mszyce oraz przędziorki. Wówczas trzeba sięgnąć po preparaty dedykowane do walki z konkretnymi szkodnikami. W pierwszym rzędzie, po te ekologiczne. Jeśli na liściach zauważymy nalot, może to być choroba grzybowa (szara pleśń).

Warto pamiętać, że szkodniki zwykle atakują okazy rosnące w zbyt wilgotnym podłożu (są wówczas osłabione) lub rosnące w pomieszczeniu o niskiej wilgotności powietrza. Dlatego lepiej jest zadbać o jej jak najlepszą kondycję, niż później zmagać się z uporczywymi szkodnikami.

Autor
Pieniążek w doniczce - wszystko co powinieneś wiedzieć o uprawie pilei!
Małgorzata Wójcik
Architekt krajobrazu, redaktorka, autorka tekstów i zdjęć oraz projektantka ogrodów. Ukończyła Wydział Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu w SGGW w Warszawie....