Wygodne rozplanowanie salonu i kuchni

W projekcie dewelopera na ścianie dzielącą kuchnię od salonu znajduje się telewizor, który jest lekko pod kątem tak, by można było go oglądać z sofy położonej w prawym rogu przeciwległej ściany. Po lewej stronie znajduje się stół jadalniany. Myślałam o przestawieniu telewizora na ścianę prawą, obok drzwi do salonu, natomiast sofę chcę postawić równolegle do stołu, by część jadalna i relaksu były od siebie oddzielone. Nie wiem, czy ten zabieg nie pomniejszy powierzchni użytkowej salonu. Które rozwiązanie jest lepsze? 

Proponuję pozostać przy propozycji dewelopera. Salon ma zbyt małą powierzchnię, by dzielenie go na strefy było dobrym pomysłem.

Dodatkowe miejsce do pożywania posiłków w kuchni nie jest potrzebne - tuż obok w salonie stoi stół. Ponadto w kuchni zrobiłoby się bardzo ciasno, jeśli umieścilibyśmy tam stolik - nawet najmniejszy.

Zabudowa kuchenna nie powinna "wchodzić" na ścianę z oknem - przejście do salonu ma tylko 100 cm szerokości, szafki kuchenne mają 60 cm głębokości, więc zostałoby tylko 40 cm przejścia.

Tv w salonie nie musi być umieszczony na środku ściany - można przesunąć go w prawo, by znalazł się bliżej strefy wypoczynkowej.

Rys.1. Rzut salonu z aneksem - propozycja dewelopera. Wizualizacja salonu z aneksem - pomysł inwestora.