Wygodny salon z aneksem kuchennym

Chcielibyśmy w salonie ładnie usytuować zabudowę kuchenną. Zastanawiamy się nad kształtem "U". Tak, żeby były słupki z lodówką i piekarnikiem. W kuchni musi się zmieścić także płyta indukcyjna i zmywarka. Część, która odgradzałaby kuchnie od salonu, stanowiłby blat roboczy. Jak to zrobić, żeby wyglądało i było przede wszystkim funkcjonalnie?

Dzieląc salon z aneksem na strefy roboczą i wypoczynkową należy pamiętać, że dominującą powinna być wypoczynkowa - rozbudowując zanadto kuchnię zaburzymy właściwe proporcje. W przypadku tego salonu uzyskamy taki efekt aranżując zabudowę kuchenną na planie litery U. Dlatego należy z tego pomysłu zrezygnować (byłby dobry przy większym metrażu).

Aby zmieścić wszystkie potrzebne funkcje (oraz słupek z piekarnikiem i mikrofalówką), proponuję dobudować kawałek ścianki w przejściu do przedpokoju - pozostawione 120 cm przejścia w zupełności wystarczy, by 2 osoby mogły się swobodnie wyminąć.

W zabudowie kuchennej lodówka, zmywarka, szafka ze zlewem i koszami na śmieci, szafka narożna z koszem obrotowym lub półką, płyta grzewcza z szufladami pod spodem, na końcu słupek z piekarnikiem i mikrofalówką).

W części wypoczynkowej sofa, stolik kawowy oraz zabudowa przy ścianie z tv.

Umowną granicą między salonem a kuchnią będzie stół z krzesłami.

Wygodny salon z aneksem kuchennym Wygodny salon z aneksem kuchennym
Rys.1. Rzut salonu z aneksem. Rys.2. Rzut salonu z aneksem - propozycja aranżacji.