Czy wiosna to najlepszy czas na remont? Chyba tak, skoro ponad 70% Polaków planuje wiosną odświeżyć swoje 4 kąty. Też należysz do tej grupy?

Po zimie nabraliśmy ochoty, by upiększyć swoje otoczenie. Sprzyja temu zarówno pogoda, jak i nasze finanse - zdążyliśmy nieco odbudować budżet po Świętach Bożego Narodzenia, a do wakacyjnych wojaży pozostało jeszcze sporo czasu. Jak wiele osób w tym roku planuje wiosenny remont? Które pomieszczenia mają zamiar odświeżyć oraz ile pieniędzy chcą na to przeznaczyć? Grupa Okazje przygotowała raport, który odpowiada na te pytania.

Większość planuje remont mieszkania

Według zleconych przez Grupę Okazja badań* ponad 70% respondentów zamierza przeprowadzić tej wiosny remont domu lub mieszkania. Aż 38% ma już konkretne plany, a prawie tyle samo (34%) ma chęć, lecz jeszcze dokładnie nie wie, jaki będzie zakres remontu. Okazuje się, że w tej kwestii bardziej zdecydowani są panowie - sprecyzowane plany, co do remontów ma bowiem 45% z nich, w przypadku pań jest to nieco mniej, bo 30%. Tylko 10% ankietowanych nie planuje żadnych zmian w swoich czterech ścianach, a 5% zamierza je przeprowadzić, ale o innej porze roku.

Najczęściej remontujemy... salon

Najwięcej ankietowanych, bo bez mała połowa (48%) zamierza odświeżyć aranżację salonu. Na drugim miejscu w znalazła się kuchnia (36%), na trzecim łazienka (31%). To kluczowe pomieszczenia w każdym mieszkaniu, jednak ich remont wiąże się z reguły ze znacznie większymi kosztami niż odświeżenie salonu. Innymi wnętrzami, które dosyć chętnie odnawiamy, są również sypialnia (28%) i pokój dziecięcy (24%).

Remont tak, ale nie za drogi

Remont mieszkania, nawet nieduży, wiąże się z wydatkami. Dlatego z reguły planujemy go z wyprzedzeniem, ustalając kwotę, jaką chcemy na ten cel przeznaczyć. I tak 31% osób zamierza wydać na remont nie więcej niż 5000 zł. To kwota, którą część z nas moze zaoszczędzić w ciągu roku. Tylu samo ankietowanych na wiosenny remont domu lub mieszkania chce przeznaczyć nie więcej niż 1000 zł. Wydaje się, że to niewiele, ale jeżeli prace wykonamy samodzielnie, a zapłacimy jedynie za materiały, to za tę kwotę możemy np. odmalować całe mieszkanie. W zdecydowanej mniejszości są ci, którzy chcą przeznaczyć na remont kwotę powyżej 20 tys. zł  - to zaledwie 3% respondentów.

Przeczytaj także >>> Remont - na czym można oszczędzić i gdzie kupować, żeby było taniej?

źródło i grafiki: Grupa Okazje